Namaz Gusül Kur'an Allah Tövbe Vesvese
DOLAR
8,0837
EURO
9,6757
ALTIN
453,52
BIST
1.399
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Bursa
Sağanak Yağışlı
22°C
Bursa
22°C
Sağanak Yağışlı
Perşembe Sağanak Yağışlı
20°C
Cuma Sağanak Yağışlı
18°C
Cumartesi Sağanak Yağışlı
23°C
Pazar Çok Bulutlu
23°C
SON DAKİKA
Farz ve Nafile İbadetlerin Önemi
Ben Sana Emretmişken Seni Secde Etmekten Alıkoyan Nedir?
Ezan-ı Muhammediye
Allah Var Diyorsun Ondan Sonra Yok Gibi Davranıyorsun
Hiç Ölmeyecekmiş Gibi Yaşıyorsunuz
Oğlum! Nasihat İstiyordun Al Sana Nasihat
Yetiş Ey Allah’ın Resulü Yıkılıyoruz
Allah Var Diyorsun Ama Yok Gibi Davranıyorsun
Ey İnsanlar…!
Verilen Sözü Yerine Getirmek
Kanaatkar Olmak yada İyilik Yaparım adına Dünya malı Toplamak. Sonuç mu?
Hz Ali’nin oğlu Hz Hasan’a Nasihatleri
Hz Ali’nin Güzel Bir Vaazı
Taharetsiz Namaz Kabul Olur mu?
Secdede Ayakların Yerden Kesilmesi Namaza Zarar Verir mi?
Vakti İyi Değerlendirmek
Çocuğun Anne Baba Üzerindeki Hakkı – Diyanet
Her Nefesin Kıymetini Bilmek
Sahi Ya Ne Oldu Bize?
Namaz Belirli Vakitlerde Müminlere Farz Kılınmıştır
Namaz Dinin Direğidir
Cinsel İlişki Hakkında Bilmeniz Gereken Hususlar
Cinsel İlişkiye Girmenin Amacı ve Gayesi
Namazda Allah’tan Habersiz Olmak
Kerahat Vaktinde Neden Namaz Kılınmaz?
Vakit Namazlarının Geciktirilmesi
Namazın Vacipleri Nelerdir?
Namazlardaki Rekat Sayıları Neden Farklı?
İşçi ve İşveren için Namaz Meselesi
Sahibini Kötülükten Alıkoymayan Namaz Hakkında; Bir Ayet Bir hadis İnceleme
Sorumluluk İsteyen Bir İbadet: Namaz
Kıldığın Namaz Sende Değişikliğe Sebep Olmuyorsa O Namaza Yeniden Başla
Seferi iken Kılınamayan Namazın Kazası Nasıl Yapılır?
Kaç Yaşına Kadar ve Namaz Kılmayan Çocuğun Günahı Kimedir?
Cemaatle Namaz Kılmak
Helal Haram Duyarlılığı Hakkında Vaaz & Diyanet
Kısaca Namazı Bozan Davranışlar & Diyanet
Hangi Vakitlerde Namaz Kılınmaz ve Sebepleri
Namaz Kılarken Her Rekatta Aynı Süreyi Okumak Caiz midir?
Namaz Kılarken Aklımıza Başka Şeyler Geliyorsa
Namaz Neye Benzer?
Namazı Vaktinde Kılmanın Önemi ve Gerekliliği
Uyuma ve Unutma Sebebiyle Kaçırılan Namazın Hükmü Nedir?
Namazı Dosdoğru Kılın Ayeti ve Tefsiri
Namazı Bozan Şeyler Nelerdir?
Namaz Kılan Birisini Güldürmek Günah Mıdır?
Namazın Sünnetleri Nelerdir?
İş Yerinde Namaz Kılamıyorum. Ne Yapmalıyım?
Namazda Tadil-i Erkanın Hükmü Nedir?
Namazı Huşu İçinde Kılmak
Fe Eyne Tezhebun (Bu Gidiş Nereye?)
Namaza Hazırlık Yapmak ve Şartları
Covid-19 Sayesinde İnsanın Kendisi ile Yüzleşmesi
Namaz Kılarken Nelere Dikkat Etmeliyiz?
Namazda Şeytandan Gelen Vesvese
Namaz Kılmanın ve Cemaatin Fazileti
Gözümün Nuru, Dinin Direği Namaz
Namaz Konusunda Gevşeklik ve Tembellik Göstermenin Bazı Sonuçları
Salih Bir Amel: Namaz
Hasta Olanlar Nasıl Namaz Kılınır?

Namazı Huşu İçinde Kılmak

26.12.2020
0
A+
A-

Huşu İçinde Kılınmayan Namazın Durumu

Eğer denilirse ki; Huşusuz kılınan namaz hakkında ne dersiniz? Acaba öyle bir namaz kabul olunur mu? Buna şöyle cevap verilebilir: Bu, bundan sevap alamayacağı manasındadır ve ancak aklı başındayken ve Allah’a huşu edilen miktarınca sevap alır, onun dışındaki sevaba konu olmaz. İbn Abbas (r.a) şöyle demiştir:

Namazından sana ait olan ancak aklının başında olduğu kısmıdır. Bir hadis-i şeriflerinde Peygamberimiz (s.a.v) şöyle buyurmuştur: Kul namaz kılar. Ancak o namazından onun hesabına ya yarısı ya üçte biri veya dörtte biri, nihayet onda biri yazılır.

Cenab-ı Hak namaz kılanların felahını, namazlarında huşu halinde olmalarına bağlamıştır. Bu da namazda huşu içinde olmayanların kurtulanlardan olmayacaklarına delalet eder. Şayet huşusuz kılınan namaz kabul olsaydı, öyle namaz kılanların da felah bulanlardan olmaları gerekirdi.

Dünyevi hükümler ve kazasının gerekmesi bakımından kabul olunup olunmamasına gelince şayet huşu ve anlaması galip ise icma ile kabul olunur. Bu arada kılınan sünnetler, akabinde yapılan zikirler onun eksiklerini tamamlarlar.

Eğer huşusuzluk ve ilgisizlik galip olursa fıkıh uleması böyle bir namazın iadesinin vacip olup olmadığı hususunda ihtilaf etmişlerdir. Ahmed b. Hanbel’in talebelerinden Ebu Abdullah b. Hamid ve Ebu Hamid el-Gazali Vasit ve Basit adlı eserlerinde değilse de İhya’da böyle bir namazın yeniden kılınmasının vacib olduğunu kabul etmişlerdir.

Bu görüşten olan alimler böyle bir namazdan dolayı mükafat söz konusu olmadığını, ondan dolayı felah bulunamayacağını ileri sürerek ondan zimmetin kurtulamayacağını, riya ile namaz kılan kimse gibi, onu kaza değil, iade etmesi gerektiğini ileri sürmüş ve bu hususta şu hususları zikretmişlerdir:

Huşu Namazın Ruhu, Gayesi ve Özüdür

1-► Huşu ve düşünme namazın ruhu, gayesi ve özüdür. Binaenaleyh, ruhu ve özü gitmiş, sadece şekil ve kabuğu kalmış bir namazı nasıl kabul edilebilir?

2-► Kişi namazda bir vacib, kasten terk etse, bu o namazı bozar. Çünkü bir kısmı bulunmayan namaz, organı eksik olan ve kefaret olarak azat edilen bir köle gibidir. Her ikisi de sahih olmaz. Öyle ise ruhu, özü ve gayesi gitmiş olan bir namazın da sahih olmaması icap eder. Çünkü böyle bir namaz artık ölü bir köleye benzer. Nitekim farz olan bir kefaretle mesela eli kesik olan bir köleyi azat etmek caiz olmadığı gibi, ölü olan bir köleyi bu maksatla azat etmek hayli hayli caiz değildir.

Bazı selef uleması şöyle demiştir: Namaz bir hükümdara hediye edilen cariye gibidir. Nasıl ki bir hükümdara çolak, şaşı veya kör yahut da eli ve ayağı kesilmiş yahut hasta, çirkin ya da ölmüş, ruhsuz bir cariye hediye edilemezse, kul da Rabbine hediye ettiği namazı seçmek durumundadır. Zira Allah iyidir, ancak iyi olanı kabul eder. Ruhsuz bir namaz ise iyi bir amel değildir. Nitekim ruhsuz bir köle azat etmek de iyi bir azad değildir.

3-► Kalbi huzur ve huşu ibadetinden alıkoymak, uzuvların efendisini ibadetten alıkoymak ve uzaklaştırmaktır. Efendi azledip etkisiz bırakıldıktan sonra halkın taat ve ibadetinin ne önemi kalır?

4-► Organlar kalbe tabidirler. Kalbin iyi oluşuyla  iyi, kötü oluşuyla da kötü olurlar. Kalp kulluğunu yapmazsa organlar hayli hayli yapmazlar. Kalbin ibadeti gaflet ve vesvese ile fasid olursa, onun halkı ve askeri durumunda olan organların ibadeti nasıl sahih olur? Halbuki o halk ve askerler onun emriyle hareket etmekte ve onun emrine uymaktadırlar.

5-► Tirmizi ve diğer hadis kitaplarında merfü olarak rivayet edilen bir hadiste Resulüllah (s.a.v) şöyle buyurmuştur: ‘Allah gaflet içindeki kalbin duasını kabul etmez’. Bu hadis ya ibadet duasını hastır ya niyaz duasına mahsustur. Ancak her halükarda gaflet içinde bir kalbin yapacağı ibadet duasının kabul olunmayacağına dikkat çekmektedir.

6-► Genellikle, gaflet ve yanılmanın galip geldiği namazda ihlas bulunmaz. Çünkü ihlas kullukta sadece ma’buda yönelmektir. Gaflet içinde bulunan kimsenin bir yönelişi söz konusu olmayacağına göre, ibadetinin de söz konusu olmaması gerekir.

7-► Cenab-ı Allah ‘Şu namaz kılanların vay haline ki onlar namazlarında gaflet içindedirler / yanılmaktadırlar (1)’ buyurmuştur. Halbuki yanılmak namazı kılmamak değildir. Öyle olsaydı Cenab-ı Hak ayette ‘namaz kılanlar’ deyimini kullanmazdı

O halde, zikredilen yanılma bir vacibi unutmadır ki, ya İbn Mes’ud ve diğer bazı zevatın ileri sürdükleri gibi, vakti unutmadır veya huzur ve huşuyu unutmadır. Doğrusu ayette geçen yanılma her iki tür yanılmayı da içine almaktadır. Çünkü Hak Sübhanehü ve Teala onların namaz kıldıklarını kabul ettikten sonra, onda yanıldıklarını ifade buyurmuştur. O halde bu yanılma ya vacib olan vakitte yanılma veya vacib olan huzur ve ihlasta yanılmadır. Onun için ayette riya ettiklerinden söz edilmiştir. Şayet bu yanılma terk manasına gelen bir yanılma olsaydı, riyadan söz etmek mümkün olmazdı.

Bir an için ayette geçen yanılmanın sadece vacibde yanılma olduğunu kabul etsek bile, ihlas ve huşu konusunda yanılmaya karşılık, yazık olacağına dair bir tehdidi şu sebeplerden dolayı evleviyette içine almaktadır.

a- Vakit özür halinde düşer ve yerini bedeline bırakır. Oysa ihlas ve huzur hiçbir halde düşmez ve bedeli yoktur.

b- Vakit vacibi, huşu maslahatını tamamlamak için düşer. Binaenaleyh huşu ve huzur ile kılınmasına bir mani bulunan namazı diğer bir namazla cem etmek caiz olur. Ahmed b. Hanbel ve diğer bazı alimlerin kabul ettikleri üzere yolcu, hasta ve cem etmeye ihtiyacı bulunan meşgul kimse böyledir.

Özet olarak, Peygamber nazarında namazda ihlas, huzur ve kalbi bütünüyle Allah’a yöneltme maslahatı, diğer vaciblerin maslahatından daha fazladır. Binaenaleyh, şari’in bir tek tekbirinin terki, bir rüknu yerli yerinde yapmamanın terki, bir harfin, bir şeddenin terki, bir tesbihin, ‘Semi allahu limen hamideh, Rabbena leke’l-hamd veya bir salavatın terki ile namazı iptal ettiği halde, ruhu, özü ve en büyük gayesi, sırrı bulunmayan bir namazı kabul etmesi nasıl düşünülebilir?

Bu grubun ileri sürdükleri deliller bunlardır. Görüldüğü üzere bu deliller güçlü ve açık delillerdir.

Huşusuz kılınan namazın iadesinin lazım gelmeyeceğini ileri süren diğer grubun öne sürdükleri deliller ise şunlardır:

1-► Sahih bir hadis de Peygamberimiz (s.a.v) şöyle buyurmuştur: Müezzin ezana başladığı zaman şeytan kaçar. Ezanı duymamak için sesli bir şekilde yellenerek gürültü çıkarır. Ezan bitince geri döner. Namaz için kamete başlanınca yine uzaklaşır. Kamet bittiği zaman geri döner ve kişinin kalbi ile arasına girer, ona hatırına gelmeyen şeyleri hatırlatarak şöyle der: Şunu hatırla, şunu hatırla. Sonunda kişi kaç rekat kıldığını bilemez hali gelir. Siz bu halde olursanız oturduğunuz zaman iki secde yapın.

Peygamber Efendimiz (s.a.v), burada namazda kaç rekat kıldığını bilmeyecek kadar şeytan tarafından gaflete düşürülen kimseye iki tane sehiv secdesi emretmekte, ancak namazı iade etmesini emretmemektedir. Şayet sizin iddia ettiğiniz gibi böyle bir durumda namaz batıl olsaydı, Resulüllah (s.a.v) onun iade edilmesini emrederdi.

İşte şeytanın kula namazda vesvese verip huşusuna mani olmasından dolayı, onun burnunu toprağa sürtmek için sehiv secdelerinin emredilmesinin sırrı da buradadır. Bunun içindir ki Peygamber (s.a.s) sehiv secdelerine ‘murağğimeteyn’ (iki zorlayıcı) adını vermiş, namazında sehivde bulunanlara bu iki secdeyi yapmalarını emretmiştir. Secdeleri gerektiren unutmanın az veya çok olduğuna ve şiddetine dair bir ayırım yapmadan, her sehiv için secde yapılmasını emretmiş, şiddetli olan sehvi ayırmamıştır.

2-► İslami hükümler zahire göre verilir. Gizli olan imani hakikatler ise cevap ve ikaba taallük eden şeylerdir. Dolayısıyla, Allah’ın iki ayrı hükmü vardır.

Birincisi: Dünyada amellerin zahirine ve organların amellerine göre verdiği hükümler:

İkincisi:  Ahirette zahir ve batına göre vereceği hükümlerdir. İşte bu esastan dolayıdır ki, Resulüllah Efendimiz (s.a.v), münafıkların izhar ettikleri hallerini kabul eder, gizli niyet ve hallerini Allah’a havale ederdi.

Münafıklar müminlerle evlenip mirasçı olurlardı. Bu dünya açısından namazları makbul olarak değerlendirilir, zahiri olarak icra etmelerinden dolayı namaz kılmamış olarak kabul edilmezlerdi. Ancak mükafat ve ceza ile ilgili hükümler insana değil, Allah’a aittir.Onun hükmü ahirette verilecektir.

Biz İslam’ın ameli kısım hakkında hüküm veriyoruz. Dolayısıyla ahirette cezadan kurtarıp mükafata sebep olmasa bile, münafık ve riyakarın namazının sahih olduğuna hükmederiz. O halde vesvese ve kalbin huşu’dan gaflet etmesine mübtela olan gafil Müslümanın namazı hayli hayli sahih olmalıdır.

Evet huşusuz olarak namaz kılan kimse Allah’ın dünyada ve ahirette namaza bağlamış olduğu birtakım lütuflardan mahrum kalır. Çünkü namazın bu dünyada, kalpteki imanı kuvvetlendirmesi, kalbi nurlandırması, kalbin genişleyip açılması, ibadetin tadını alması, neşe ve sevinç duyması; tıpkı padişahın huzuruna varıp onunla hususi olarak konuşan bir kimse gibi, hatta ondan daha ziyade olarak niyet ve kalbiyle namazda Allah’a yönelen, kalbi O’nun huzurunda bulunan bir mü’minin elde edeceği lezzeti duyması gibi elde edebileceği mükafatları vardır.

Ayrıca namazını kılan kimse, ahirette yüksek derecelere çıkar. Mukarrabin ile beraber olur. İşte namazda huşu ve huzur içinde bulunmayan kimse, bütün bunları elinden kaçırır. İki insan namazda yan yana durdukları halde, namazları arasında göklerle yer kadar fark olur. Ancak bizim bunlar için bir diyeceğimiz yoktur. Eğer huşusuz kılınan namazın iade edilmesinin gerektiğini söylerken, bu netice ve meyveleri elde etmesi düşüncesini taşıyorsanız buna hakkınız vardır. Haliyle kişi isterse o neticeleri elde eder, isterse etmez. Şayet ‘Bu hususta mecburdur, yapmazsa onu cezalandırır, kendisine namaz kılmayan kimse gibi muamele ederiz’ diyorsanız, bu doğru değildir. Namazda huşu içinde bulunmayan kimse ile ilgili görüşlerden ikinci görüş, bize göre daha doğrudur. En iyisini Allah bilir.

Kaynak: İbn Kayyım el-Cevziyye / Medaricu’s Salikin / bkz: 479-482

(1-Maun 4-5)

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.