Nisa Süresi MealiTefsir

Namazın Kısaltılması Ayeti ve Tefsiri

Nisa Süresi 101. Ayet Meali: Yeryüzünde sefere çıktığınızda, inkar edenlerin sizi tuzağa düşürmelerinden korkarsanız, namazları kısaltmanız da size bir günah yoktur. Çünkü kafirler size apaçık düşmandırlar

Nisa Süresi 102. Ayet Meali: Sen de aralarında olup onlara namaz kıldıracağın zaman, içlerinden bir bölük silahlarını da yanlarına alarak seninle birlikte namaza dursunlar. Onlar secde ettikten sonra gerinize çekilsinler; namaz kılmamış olan diğer bölük gelsin, onlar da seninle birlikte namaz kılsınlar, silahlarını ve tedbiri de elden bırakmasınlar! Çünkü kafirler, silahlarınızdan ve cephanenizden gafil olmanızı ve tek bir hamlede işinizi bitirmeyi isterler! Yağmurdan veya hastalıktan ötürü sıkıntınız olduğunda silahlarınızı elinizden bırakmanızda size bir günah yoktur. Fakat yine de tedbirinizi alın! Şüphesiz Allah kafirlere alçaltıcı bir azap hazırlamıştır.

Nisa Süresi 103. Ayet Meali: Namazı bitirdiğinizde artık ayakta iken, otururken ve yanınız üzere yatarken Allah’ı zikredin! Güven ve huzur ortamına döndüğünüzde de namazı tam kılın! Çünkü namaz müminlere belirli vakitlerde bağlı olarak farz kılınmıştır!

Nisa Süresi 101-102 ve 103. Ayet Tefsiri

Bu tarifte esas alınan normal yol, kara yoludur; mutat vasıta deve, at ya da eşektir; üç günlük mesafeden maksat ise, günde 6 saat, saatte 5 km yol yürümekle kat edilen:6 X 5 = 30 km ve üç günde 30 X 3 = 90 km eder. Bu durumda fıkhı geleneğe göre kara yoluyla, yaya ya da at, eşek ve deve üzerinde 90 km çeken bir yolu kat etmek üzere evinden çıkan her mükellef mümin seferidir. Seferlik şartlarını tam olarak taşımayan, söz gelimi; iki gün yaya yürüyüp 60 km yol kat eden kişi seferi sayılmaz!

Ayette, şu iki noktaya ilgililerin dikkatlerini çekmek isteriz: Birincisi, sefer halinde namazların kısaltmasına “meşakkat” değil, savaş hali ve düşmanın aniden baskın yapma endişesi, yani emniyet sorunu gerekçe gösterilmiştir! İkincisi ise, namazların kısaltılması, “Namazları kısaltın!” şeklinde bir emir değil,” Namazları kısaltılması, size bir günah/ sakınca yoktur.” ifadesi iledir! Bakara suresindeki, korku ortamında kılınacak namaz için de gerekçe “emniyet” sorunu idi.

Kaynak: M. Zeki Duman / Beyanu’l-Hak / C: III / bkz: 330-331

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı