Bilgi Kütüphanesi

Nasihat Ve Takva Sahibi Olmak

Yüzmek bilmeden denize düşmek boğulmaktan başka neye yarar. Hak ile takva yaşamayınca boş sözlerle ben şu tarikatlıyım, ben bu tarikatlıyım demek, tokun ekmeği açın çenesini yorar. İşte bilmiş olunuz ki bu yola gitmek taliplisi olan, bu yolun aşıkı olan, dostumuz olan Allah ve Resulünden muhabbetimizi ve irtibatımızı kesmeyeceğiz, sevgimizi kesmeyeceğiz.

Eğer Allah ve Resulünden nefsi emmare ile şeytan araya girerek engel olursa, serinlik vererek Hakk’ın sevgisine şeytan bir gölge düşürdü mü, daha fırsat vermez. Allah muhafaza eyleye. Kendimize gelelim. Bağlan Hakk’a, bulmak kolay. Sev anı sever seni.

Allah’ı Sevmek ve Allah Tarafından Sevilmek

Burada diyoruz ki bağlan ona, sev anı, sever seni. Allah’ı sevip, ona sevilmek helal lokma yeyip, doğru konuşmakla olur. Muamelenin ve amelin en büyüğünden tut da, en küçüğüne kadar Allah’ın emri, Peygamberimizin şeriatı, Kuran’ı Kerim’in hükmünü ihlasla her amelde takip edecek. Az dahi olsa Allah’ın emri, Peygamberimizin şeriatına muhalif bulunmayacak.

En ufak sevgiden başlayarak, en büyük sevgi Allah’ın rızasını kazanmak. Gayenin başı Allah rızası oldu mu gerçek Müslümanların her müşkülü hallolur. Rıza-i Hakk için çalışmaya niyetiniz olduğu bir müddetçe :

Ey ihvanlar ve mümin kardeşler. Allah için çalışma fırsatı veren Allah, onu kendimize büyük bir ganimet bilelim. Dikkat ederseniz Allah sevmediğini, nefret ettiğini kendiyle meşgul etmez. Çünkü, O, yarattığını herkesten daha iyi bilir. Mutlaka Allah ile meşgul olanı Cenab-ı Allah sevmiştir.

Kusura bakmayın, Hazret-i Allah nasihat hakkıyla böyle uyarıcı sözler bizlere bildirdiği halde dahi uyanmıyoruz. Bilmiyoruz ki biz son nefeste mi uyanacağız, kabirde mi uyanacağız, yoksa mahşerde mi. İyi bilin ki ölümden sonra uyanmak bizi kurtarmaz. Bize en büyük hayır, ölümden önce uyanmaktır. İşte sağlığımızda Hazret-i Allah’ın her iki dünyanın ganimetini, değer ve yararını bilelim. Vallahü Alemi Bissevab. Bütün hayrı ve şerri bilen Allah’dır.

Müslümanca Bir Bakış

 

Mezhebe Bağlanmanın Tarihi ve Fikri Temelleri

Kaynak: Turan Yazılım / Mürşit 5 / Tasavvuf / Sırr-ı A’zam / Dördüncü Bölüm / C:1

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı