Namaz Gusül Kur'an Allah Tövbe Vesvese
DOLAR
7,5345
EURO
8,9835
ALTIN
411,42
BIST
1.542
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Bursa
Çok Bulutlu
9°C
Bursa
9°C
Çok Bulutlu
Pazartesi Az Bulutlu
11°C
Salı Parçalı Bulutlu
15°C
Çarşamba Parçalı Bulutlu
16°C
Perşembe Yağışlı
10°C
SON DAKİKA
Farz ve Nafile İbadetlerin Önemi
Ben Sana Emretmişken Seni Secde Etmekten Alıkoyan Nedir?
Ezan-ı Muhammediye
Allah Var Diyorsun Ondan Sonra Yok Gibi Davranıyorsun
Hiç Ölmeyecekmiş Gibi Yaşıyorsunuz
Oğlum! Nasihat İstiyordun Al Sana Nasihat
Yetiş Ey Allah’ın Resulü Yıkılıyoruz
Allah Var Diyorsun Ama Yok Gibi Davranıyorsun
Ey İnsanlar…!
Verilen Sözü Yerine Getirmek
Kanaatkar Olmak yada İyilik Yaparım adına Dünya malı Toplamak. Sonuç mu?
Hz Ali’nin oğlu Hz Hasan’a Nasihatleri
Hz Ali’nin Güzel Bir Vaazı
Taharetsiz Namaz Kabul Olur mu?
Secdede Ayakların Yerden Kesilmesi Namaza Zarar Verir mi?
Vakti İyi Değerlendirmek
Çocuğun Anne Baba Üzerindeki Hakkı – Diyanet
Her Nefesin Kıymetini Bilmek
Sahi Ya Ne Oldu Bize?
Namaz Belirli Vakitlerde Müminlere Farz Kılınmıştır
Namaz Dinin Direğidir
Cinsel İlişki Hakkında Bilmeniz Gereken Hususlar
Cinsel İlişkiye Girmenin Amacı ve Gayesi
Namazda Allah’tan Habersiz Olmak
Kerahat Vaktinde Neden Namaz Kılınmaz?
Vakit Namazlarının Geciktirilmesi
Namazın Vacipleri Nelerdir?
Namazlardaki Rekat Sayıları Neden Farklı?
İşçi ve İşveren için Namaz Meselesi
Sahibini Kötülükten Alıkoymayan Namaz Hakkında; Bir Ayet Bir hadis İnceleme
Sorumluluk İsteyen Bir İbadet: Namaz
Kıldığın Namaz Sende Değişikliğe Sebep Olmuyorsa O Namaza Yeniden Başla
Seferi iken Kılınamayan Namazın Kazası Nasıl Yapılır?
Kaç Yaşına Kadar ve Namaz Kılmayan Çocuğun Günahı Kimedir?
Cemaatle Namaz Kılmak
Helal Haram Duyarlılığı Hakkında Vaaz & Diyanet
Kısaca Namazı Bozan Davranışlar & Diyanet
Hangi Vakitlerde Namaz Kılınmaz ve Sebepleri
Namaz Kılarken Her Rekatta Aynı Süreyi Okumak Caiz midir?
Namaz Kılarken Aklımıza Başka Şeyler Geliyorsa
Namaz Neye Benzer?
Namazı Vaktinde Kılmanın Önemi ve Gerekliliği
Uyuma ve Unutma Sebebiyle Kaçırılan Namazın Hükmü Nedir?
Namazı Dosdoğru Kılın Ayeti ve Tefsiri
Namazı Bozan Şeyler Nelerdir?
Namaz Kılan Birisini Güldürmek Günah Mıdır?
Namazın Sünnetleri Nelerdir?
İş Yerinde Namaz Kılamıyorum. Ne Yapmalıyım?
Namazda Tadil-i Erkanın Hükmü Nedir?
Namazı Huşu İçinde Kılmak
Fe Eyne Tezhebun (Bu Gidiş Nereye?)
Namaza Hazırlık Yapmak ve Şartları
Covid-19 Sayesinde İnsanın Kendisi ile Yüzleşmesi
Namaz Kılarken Nelere Dikkat Etmeliyiz?
Namazda Şeytandan Gelen Vesvese
Namaz Kılmanın ve Cemaatin Fazileti
Gözümün Nuru, Dinin Direği Namaz
Namaz Konusunda Gevşeklik ve Tembellik Göstermenin Bazı Sonuçları
Salih Bir Amel: Namaz
Hasta Olanlar Nasıl Namaz Kılınır?

Naziat Süresi & Beyanu’l-Hak

08.01.2021
0
A+
A-

Naziat Süresi, Mekki bir süredir ve elimizdeki Kur’an’a göre 79. süredir.

Naziat Süresi, Mekki bir süre olup; Hz Peygamber’in elçi olarak gönderilmesinin altıncı yılında toptan indirilmiştir. Tamam 45 ayetten ibaret olan bu süre,adını ilk ayetindeki ‘Ruhları bedenlerden söküp alacaklar”dan dolayı bu adı almıştır. Hz Osman’ın Mushaf’ındaki kronolojik sıralamaya göre 81, Hz Ebu Bekir’in cem ettirdiği elimizdeki Kur’an’a göre 79. süredir.

‘”llah’ın esirgeyip korudukları hariç…” bütün insanlar, şu iki sarsıntıyı mutlaka yaşayacaklardır.

Birincisi can verme anının dehşet verici sarsıntısı, küçük kıyamet;

İkincisi kıyametin kopmasıyla birbirini takip edecek olan korkunç felaket sahneleri, büyük kıyamet

Ne var ki öldükten sonra tekrar dirilmeyi inkar edenler, Resulüllah’ın (s.a.v) ‘Eğer benim bildiklerimi bilseydiniz, az güler çok ağlardınız’ ikazına kulak asmamaktadırlar.

Naziat Süresi ilk Beş ayeti Tefsiri Niteliğinde

Kur’an’da ibret amacıyla küçük kıyametin korkunç sahnelerine sıkça yer verilmiştir. Resulüllah’ın, ilk beş ayetin tefsiri sadedindeki şu hadisi anlayanlar için son derece ibret verici olmalıdır.

Bera İbn Azib anlatıyor; Ensar’dan bir sahabinin cenazesinde Resulüllah (s.a.v) ile birlikte kabre geldik ve lahit kısmı kazılırken Resulüllah aniden çöktü, biz de çöktük. Hepimizde bir tedirginlik hali vardı ! Öyle sessiz ve hareketsiz duruyorduk ki sanki başımızda kuş vardı da kıpırdadığımız an uçacakmış gibi, öyle durup O’na bakıyorduk. O’ da elindeki bir ağaç parçasıyla yere çizikler atıp duruyordu. Birden başını kaldırdı ve ‘Eshabım ! Kabir azabından Allah’a sığının’ dedi ve bu sözü iki, üç defa tekrarladı, sonra da şöyle devam etti;

Mümin bir kulun eceli yetip dünyadan kopma ve ahirete yönelme vakti geldiğinde, gökten onun yanına yüzleri bembeyaz, sanki güneşin aydınlığı gibi parlak melekler inerler. Ellerinde cennetten getirdikleri bembeyaz bir kefen ve cennet kokularından bir koku vardır. Ölmek üzere olanın göz hizasında otururlar. Sonra Melekü’l-mevt/Azrail gelir ve o da şahsın başucunda oturur.

‘Ey temiz ve hoş ruh! Allah’ın bağışlaması ve rızasına kavuşmak üzere gel, çık’ der. O esnada, eğdirilen bir su kabından bir su damlasının aktığı gibi ,müminin ruhu bedeninden hafifçe ayrılıp çıkar. Melekler onu göz açıp kapayıncaya kadar ölüm meleğinin elinden alır, cennetten getirdikleri kokuya bular, kefene sarar ve semanın katlarına doğru süratle çıkarlar. O esnada her tarafa yeryüzünün en güzel kokusu olan misk gibi bir koku yayılır.

Semanın katlarında yükselirlerken rastladıkları her melek topluluğu ‘Bu ne güzel koku, bu kimin ruhudur?’ diye sorarlar, onlar da müminin en güzel isimlerinden biriyle ‘Bu falan oğlu falanın ruhudur’ derler. İlk göğün kapısına vardıklarında kapının açılmasını isterler, kapı derhal açılır ve oradaki melekler onu saygıyla ve övücü sözlerle karşılar ve birlikte diğer semanın kapısına kadar geçirirler.

Her semanın kapısına varıldığında bu hal tekrarlanır. Yedinci semanın kapısına vardıklarında Allah Teala şöyle buyurur: ‘Kulumun kitabını illiyyine (83/18-19) kaydedin. Sonra da onu yeryüzüne götürün.

Çünkü onu arzdan yarattım, tekrar oraya döndüreceğimi ve yine oradan yaratacağımı vaat ettim (Ta’ha’55)’.

 • O mümin getirilip kabrine konur.İki melek gelir ve onu oturturlar.
 • Rabb’in kimdir derler
 • O: Rabb’im Allah’tır der.
 • Melekler: Dinin nedir?
 • Elçi olarak gönderilen kişi hakkında kanaatin ne idi?
 • O: Allah’ın elçisidir der.
 • İlmin nedir?
 • Allah’ın kitabını okudum, ona iman edip kalben tasdik ettim der.

O esnada semadan bir ses yükselir: Kulum doğru söyledi, orada ona cennetten bir yer hazırlayın, cennet elbisesini giydirin, onun için cennetten bir kapı açın da onun esintileri, kokuları gelmeye başlasın. Sonra da kabri gözünün görebildiği genişlikte açılır. Daha sonra güzel yüzlü, güzel giyimli, güzel kokulu bir adam görünür ve der ki: ‘Seni müjdeliyorum, işte bu gördüklerin sana hayatta vaat edilen şeylerdir, kutlu olsun’

 • Mü’min: Sen kimsin? der.
 • O da: Ben senin salih amelinim cevabını verir.

Mü’min: Ya rabbi! Kıyameti çabuk kopar; Ya Rabbi! Kıyameti çabuk kopar da bir an önce cennete gireyim,orada aileme,sevdiğim yakınlarıma kavuşayım diye dua eder.

Kafir bir kulun eceli yetip dünyadan kopma ve ahirete yönelme vakti geldiğinde gökten onun yanına da yüzleri simsiyah melekler inerler; ellerinde simsiyah bir kefen, pis bir koku vardır. Ölmek üzere olan kafirin göz hizasında otururlar. Sonra Melekü’l-mevt/Azrail gelir ve şahsın başucuna oturur ve ‘Ey pis ve kötü ruh! Allah’ın gazabına ve azabına çarptırılmak üzere gel, çık’ derler.

O esnada yaş bir yün yapağısı içerisinden çengelli bir demir çıkarılırken, yünlerin çengele takılıp çıkanları gıcırtılı bir sesle sökülüp çıktığı gibi, kafirin ruhu da bedeninden öyle gıcırtı ile sökülüp çıkarılır…Melekü’l-mevt, henüz yere koymadan diğer melekler onu göz açıp kapayıncaya kadar alır, getirdikleri kokuya bular, siyah kefene sarar ve semanın katlarına doğru süratle koştururlar.

O esnada her tarafa leş kokusu gibi pis bir koku yayılır. Semanın katlarına doğru yükselirlerken rastladıkları her melek topluluğu ‘Bu ne kötü bir kokudur! Bu kimin ruhudur? diye tiksinerek sorarlar. Onlar da onun dünyada isimlendirildiği en kötü isimlerden birisiyle ‘Bu fillan oğlu falanın ruhudur derler. İlk göğün kapısına vardıklarında kapının açılmasını isterler, ama kapı açılmaz. Resulüllah (s.a.v) şu ayeti okudu:

‘Ayetlerimizi yalanlayan ve onlara boyun eğmeyenler için göğün kapıları açılmaz; deve iğnenin deliğinden geçmedikçe onlar da cennete giremezler. Biz suçluları işte böyle cezalandırırız. Onlar için cehennemden bir döşek, üstlerinden de ateşten bir örtü/yorgan vardır. Biz, zalimleri böyle cezalandıracağız (A’raf 40-41)’

Allah Azze ve Celle şöyle buyurur: ‘Onun kitabını yerin en alt tabakasında olan ‘Siccin’e kaydedin. Sonra da o oradan aşağı doğru öyle atılır ki param parça bölünerek arza doğru savrulur.

Resulüllah (s.a.v) şu ayeti okudu:

Allah’a ortak koşan müşrik, sanki gökten aşağı doğru düşüyor da kuşlar onun etlerini parça parça koparıyor veya rüzgar her bir parçasını en ücra köşelere savuruyor gibidir (Hac 31)’

 • O kişinin ruhu getirilip kabrine konur. İki melek gelir ve onu oturturlar.
 • Rabb’in kimdir? der
 • O da: Ha hı.. bilmiyorum der.
 • Melekler: Dinin nedir?
 • O: Ha,hı …bilmiyorum.
 • Onlar: Elçi olarak gönderilen kişi hakkında kanaatin ne idi?
 • Ha,hı…. bilmiyorum der.

O esnada semadan bir ses işitilir: O dünya hayatında her şeyi yalanlamıştı. Ona ateşten bir yer hazırlayın, cehennemden de bir kapı açın da onun yakıcı sıcaklığı, iliklere kadar işleyen boğucu esintileri ona gelmeye başlasın. Sonra da kabri onun için öyle daraltılır ki, sanki kaburgaları birbirine geçmiş gibi hisseder.

Daha sonra kötü yüzlü, kötü giyimli, kötü kokulu bir adam karşısına çıkar ve der ki: Şu gördüğün ve yaşadıklarınla seni müjdeliyorum. İşte bu gördüklerin, sana hayatta uzak durman için vaat edilen şeylerdir, kutlu olsun

 • Kafir: Sen kimsin? Yüzün bana bütün şerleri hatırlatıyor gibi geldi der.
 • O da: Ben senin kötü amelinim, cevabını verir.
 • Kafir: Ya Rabbi! Kıyameti koparma, kıyameti koparma diye feryat eder.

Kaynak: M. Zeki Duman / Beyanu’l-Hak / C:II / bkz: 523-525

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.