Namaz Gusül Kur'an Allah Tövbe Vesvese
DOLAR
8,3240
EURO
10,0979
ALTIN
490,36
BIST
1.440
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Bursa
Az Bulutlu
24°C
Bursa
24°C
Az Bulutlu
Perşembe Az Bulutlu
28°C
Cuma Az Bulutlu
28°C
Cumartesi Az Bulutlu
29°C
Pazar Gök Gürültülü
24°C
SON DAKİKA
Farz ve Nafile İbadetlerin Önemi
Ben Sana Emretmişken Seni Secde Etmekten Alıkoyan Nedir?
Ezan-ı Muhammediye
Allah Var Diyorsun Ondan Sonra Yok Gibi Davranıyorsun
Hiç Ölmeyecekmiş Gibi Yaşıyorsunuz
Oğlum! Nasihat İstiyordun Al Sana Nasihat
Yetiş Ey Allah’ın Resulü Yıkılıyoruz
Allah Var Diyorsun Ama Yok Gibi Davranıyorsun
Ey İnsanlar…!
Verilen Sözü Yerine Getirmek
Kanaatkar Olmak yada İyilik Yaparım adına Dünya malı Toplamak. Sonuç mu?
Hz Ali’nin oğlu Hz Hasan’a Nasihatleri
Hz Ali’nin Güzel Bir Vaazı
Taharetsiz Namaz Kabul Olur mu?
Secdede Ayakların Yerden Kesilmesi Namaza Zarar Verir mi?
Vakti İyi Değerlendirmek
Çocuğun Anne Baba Üzerindeki Hakkı – Diyanet
Her Nefesin Kıymetini Bilmek
Sahi Ya Ne Oldu Bize?
Namaz Belirli Vakitlerde Müminlere Farz Kılınmıştır
Namaz Dinin Direğidir
Cinsel İlişki Hakkında Bilmeniz Gereken Hususlar
Cinsel İlişkiye Girmenin Amacı ve Gayesi
Namazda Allah’tan Habersiz Olmak
Kerahat Vaktinde Neden Namaz Kılınmaz?
Vakit Namazlarının Geciktirilmesi
Namazın Vacipleri Nelerdir?
Namazlardaki Rekat Sayıları Neden Farklı?
İşçi ve İşveren için Namaz Meselesi
Sahibini Kötülükten Alıkoymayan Namaz Hakkında; Bir Ayet Bir hadis İnceleme
Sorumluluk İsteyen Bir İbadet: Namaz
Kıldığın Namaz Sende Değişikliğe Sebep Olmuyorsa O Namaza Yeniden Başla
Seferi iken Kılınamayan Namazın Kazası Nasıl Yapılır?
Kaç Yaşına Kadar ve Namaz Kılmayan Çocuğun Günahı Kimedir?
Cemaatle Namaz Kılmak
Helal Haram Duyarlılığı Hakkında Vaaz & Diyanet
Kısaca Namazı Bozan Davranışlar & Diyanet
Hangi Vakitlerde Namaz Kılınmaz ve Sebepleri
Namaz Kılarken Her Rekatta Aynı Süreyi Okumak Caiz midir?
Namaz Kılarken Aklımıza Başka Şeyler Geliyorsa
Namaz Neye Benzer?
Namazı Vaktinde Kılmanın Önemi ve Gerekliliği
Uyuma ve Unutma Sebebiyle Kaçırılan Namazın Hükmü Nedir?
Namazı Dosdoğru Kılın Ayeti ve Tefsiri
Namazı Bozan Şeyler Nelerdir?
Namaz Kılan Birisini Güldürmek Günah Mıdır?
Namazın Sünnetleri Nelerdir?
İş Yerinde Namaz Kılamıyorum. Ne Yapmalıyım?
Namazda Tadil-i Erkanın Hükmü Nedir?
Namazı Huşu İçinde Kılmak
Fe Eyne Tezhebun (Bu Gidiş Nereye?)
Namaza Hazırlık Yapmak ve Şartları
Covid-19 Sayesinde İnsanın Kendisi ile Yüzleşmesi
Namaz Kılarken Nelere Dikkat Etmeliyiz?
Namazda Şeytandan Gelen Vesvese
Namaz Kılmanın ve Cemaatin Fazileti
Gözümün Nuru, Dinin Direği Namaz
Namaz Konusunda Gevşeklik ve Tembellik Göstermenin Bazı Sonuçları
Salih Bir Amel: Namaz
Hasta Olanlar Nasıl Namaz Kılınır?

Necm Süresi (Beyanu’l-Hak) Tefsiri

09.01.2021
0
A+
A-

Necm Süresi Mekki bir süredir, 62 ayettir ve 53. Süredir

Necm Süresi Mekki bir süre olup, Hz Peygamber’in elçi olarak gönderilmesinin ikinci ve üçüncü yıllarında iki pasaj halinde indirilmiş olup tamamı 62 ayettir. Adını ilk ayetindeki, yıldız anlamına gelen Necm kelimesinden almıştır. Hz Osman’ın Mushaf’ındaki kronolojik sıralamaya göre 23, Hz Ebu Bekir’in cem ettirdiği elimizdeki Kur’an’a göre 53. süredir.

Kureyş’in müşrik ekabir takımı, Kur’an ve Allah’ın elçisi Hz Muhammed ile ilgili iftiralarını sürdürmektedirler. Onlar, aralarında bir ömür yaşamış olduğu için güveilirliğiyle, yüce ahlakıyla, ölçülü ve dengeli hareketleriyle çok iyi tanıdıkları hemşehrileri hakkında, mecnundur, yoldan sapmıştır ve yalancıdır demekten hiç sıkılmamışlar; bilhassa Cebrail’i gördüğünü söylediğinde onu çıldırmışlıkla itham etmişlerdir. Onların bilgileri ancak bu kadardır, akılları da başkasına ermiyor.

Din, ilimsiz olmayacağı gibi zanna da dayandırılamaz. Zira zannın ilmi hiçbir değeri yoktur. Zan, bilgiye giden yolda sadece bir aşamadır, bilgi değildir. O nedenle zanna dayalı fikir olmayacağı gibi, ona dayalı bir hayat sistemi de kurulamaz,. Oysa deli dedikleri insan, vahye dayalı, akla ve ilme dayalı aykırı olmayan gerçek bir dinden bahsetmekte ve doğru yolu göstermektedir.

Fakat onlar, bunları taaccüple karşılamakta ve gerçekleri söyleyen Allah’ın ayetleriyle istihza etmektedirler. Düşünmezler ki asıl şaşılacak şey kendi durumlarıdır.

En bilgili ve kültürlüleri olan zat (Velid b. Muğire) önce hakikati gördü, sonra ona sırt çevirdi. Çünkü o kavminden korkmuştu. Halbuki yaratan da Allah’tır, rızık veren de. Toplumda yüceltip saygın bir kişi yapan da Allah’dır, zillete düşüren de. Güldüren de Allah’dır ağlatan da.

En son duruşma gününde, divana çıkarıp sorgulayacak olan da Allah’dır. Herkes kendi kazandıklarına rehindir ve sadece kendi kazançlarıyla kendisini kurtarabilecektir. İnsanlardan korkulur da görülen hakikat inkar edilir mi hiç ! Yoksa Allah’ın azabı daha mı hafiftir.

Hz Muhammed, daha önce gelip geçmiş olan peygamberler gibi bir elçidir. Görevi Allah’ın ayetlerini tebliğ etmek, gaflettekileri ahiret azabıyla uyarmaktır. Geçmekte olan her gece ve gündüz ile insana sürekli yaklaşan ölüm kaçınılmaz bir gerçektir. Geldiğinde Allah’tan başka onu geri çevirecek hiçbir güç yoktur.

Buna rağmen Allah’ın elçisi ve ayetleriyle istihza edenler, akıbetlerini düşünerek gülmeyi bırakıp ağlasalar, daha anlamlı davranmış olurlar. Müminlerse Allah’a, sadece Allah’a secde edip yaklaşmaya devam etsinler.

Necm Süresi 26. Ayetin Tefsiri

Necm Süresi 26 Ayet Meali: Göklerde nice melekler vardır ki Allah’ın dileyip, razı olduğu kimseye izin vermedikçe şefaatleri hiçbir işe yaramaz.

Necm Süresi 26 Ayet Tefsiri: Şefaat, teki çift yapmak, birinin tıkandığı yerde yardımına koşmak, yardımcı olup desteklemek demektir. Genellikle saygı ve mertebe bakımından yüksek olanın,daha geride olanı desteklemesi olarak bilinir.

Kur’an da sözü edilen şefaat ikidir.

Birincisi: Dünya hayatındadıdır ve iki kısımdır.

a-► Biri Allah’ın ve meleklerin insanlara şefaatidir. ‘Allah ve Melekleri, dünya hayatı boyunca müminlerin karanlıklardan aydınlığa çıkarılmaları için Allah’a dua etmektedirler (Ahzab 43)’

b-► Diğeriyse insanların bilhassa güçlü ve nüfuzlu olanın, muhtaç durumda olanı desteklemesi ve tıkandığı yerde önünü açması anlamındadır (bkz Nisa 85 ayete)

İkincisi: Ahirette ki şefaattir. Onun şartları şudur: Ancak Allah’ın razı olduğu kimseye şefaat edilmesine Allah izin verdiği zaman, şefaat etmesine söz ve izin verdiği kimse, Allah izin verdikten sonra şefaat eder. Ahiretteki şefaat budur

Necm Süresi 27 ve 28. ayetin Meali Tefsiri

Necm Süresi 27 Ayet Meali: Şüphe yok ki ahirete iman etmeyenler, meleklere elbette dişi adı takarlar.

Necm Süresi 28 Ayet Meali: Halbuki onların buna dair bilgileri yoktur. Onlar ancak zanna uyarlar. Zan ise hiç şüphesiz hak adına hiçbir şey ifade etmez.

Necm Süresi 27-28. Ayetlerin Tefsiri: Zan, hakikatin yerine geçemeyeceği gibi, insanı hakikatten de uzaklaştırabilir. Nitekim Allah şöyle buyurmuştur: ‘Ey iman edenler ! Zandan çok sakının. Çünkü zannın bir kısmı günahtır (Hucurat 12)’. Resulüllah’da demiştir ki: Zandan sakının. Çünkü zan, sözün en yalanıdır.

Necm Süresi 29 ve 30. ayetin Meali Tefsiri

Necm Süresi 29 Ayet Meali: O halde zikrimize sırtını dönen ve dünya hayatından başkasını istemeyen kimselerden sen de yüz çevir

Necm Süresi 30 Ayet Meali: Onların ilminde varabildikleri son nokta işte budur. Şüphesiz Rabbin yolundan sapanı da en iyi bilendir, hidayet bulanı da en iyi bilen O’dur.

Necm Süresi 29-30. Ayetlerin Tefsiri: Onlar dünya hayatından başkasını istemiyorlar. Akılları ancak o kadar eriyor ve o kadarını biliyorlar. Çünkü ‘Onlar, dünya hayatından, ancak görünen yüzünden bir kısmını bilmektedirler, diğer yüzünden / ahiret ise bilgileri yoktur (Rum 7)’

Necm Süresi 31 ve 32. ayetin Meali Tefsiri

Necm Süresi 31 Ayet Meali: Göklerde ve yerde olan her şey Allah’ındır. (Bu) kötülük edenleri yaptıkları karşılığında cezalandırması, güzel amelde bulunanları da daha güzeli ile mükafatlandırması içindir.

Necm Süresi 32 Ayet Meali: O kimseler ki, küçük kusurlardan başka günahların büyüklerinden ve hayasızlıklardan uzak dururlar. Gerçekten Rabbin mağfireti geniş olandır. O sizi yerden yarattığı zaman ve analarınızın karnında ceninler halinde iken sizi en iyi bilendir. Artık kendinizi temize çıkarmayın. O kimin takvalı davrandığını en iyi bilendir.

Necm Süresi 31-32. Ayetlerin Tefsiri: Lemem, insanoğlunun, zihninden geçirmek ve arzulamak gibi, düşmekten kendisini kurtaramayacağı bazı hata ve yanlışlardır. Resulüllah (s.a.v) demiştir ki: Allah, Ademoğlunun zinadan düşeceği günah payının ne olduğunu bilmiş ve yazmıştır. Gözün zinası bakmaktır, dilin zinası konuşmaktır. Nefis ister ve şehvet duyar, ferç de onu ya doğrular ya da yalanlar.

Tahayyül edip zihinden geçirilen, ama eyleme dökülmeyen aşırılıklar hariç. Zira denilmiştir ki: ‘Size yasaklanan büyük günahlardan kaçınırsanız biz de sizin küçük günahlarınızı örter ve iyinin en iyisi bir yere / cennete sizi girdiririz (Nisa 31)’

‘De ki: Ey kendi nefisleri aleyhine haddi aşan kullarım! Allah’ın rahmetinden ümidinizi kesmeyin! Şüphesiz,Allah günahların hepsini bağışlar. Çünkü O, çok bağışlayıcıdır, çok merhametlidir (Zümer 53)’.

Evet ölüm anı gelmeden önce, şartlarını havi olarak tövbe edildikten sonra, Allah’ın affetmeyeceği hiçbir kimse ve hiçbir günah yoktur.

Hiç kimse kendisini olduğundan başka göstermeye kalkışmasın. Çünkü Allah, ilm-i ezelisiyle sizin hem yaratılış süreçlerinizdeki hallerinizi, hem de dünyaya geldikten sonra nasıl bir insan olacağınızı, karakterlerinizi, kabiliyetlerinizi; neler yapıp neler yapmayacağınızı çok iyi bilmektedir. Şimdi de sizin kalbiniz, niyetlerinizi ve eylemlerinizi iyi bilmektedir.

Necm Süresi 38. ayetin Meali Tefsiri

Necm Süresi 38 Ayet Meali: Yük taşıyıcı hiçbir kimsenin başkasının yükünü yüklenmeyeceğini

Necm Süresi 38 Ayetin Tefsiri: İslam’da suç ve cezada bireysellik esastır; herkes, iyi ya da kötü, sadece kendi yaptığının karşılığını görür. Dünya hayatında mükellef her insanın hem Rabb’ine hem kendisine hem de sorumlu olduğu kimselere karşı yükümlülükleri ve bundan doğacak sorumlulukları vardır. Son tahlilde ahiretteki sorumluluk da bireyseldir; herkes ancak kendi yükümlülüklerinden doğan suçunun cezasını çeker; hiç kimse başkasının suçundan dolayı cezalandırılacak değildir.

Necm Süresi 43 Ayet Meali: Güldürenin de, ağlatanın da şüphesiz O olduğunu

Necm Süresi 44 Ayet Meali: Öldürenin de, diriltenin de gerçekten O olduğunu

Necm Süresi 43-44 Ayetin Tefsiri: Ayetlerde de denildiği üzere, her şeyi yaratan Allah’dır, nimet ve lütfun sahibi O’dur. İnsanları ağlatan, felaketlere sürükleyen, toplu azaba mecbur eden şer ise, insanların kendilerindendir ;

Adaletsizliklerinin, zulümlerinin, yanlışlarının, önlenemez derecede vardırdıkları aşırılıklarının, hasıl-ı kelam, elleriyle yaptıkları kötülüklerinin sonucudur. ‘Sana erişen her iyilik Allah’tandır; başına gelen her kötülük ise nefsindendir (Nisa 92)’. Eğer Allah, insanları zulümleri yüzünden cezalandıracak olsaydı, yeryüzünde hiçbir canlı bırakmazdı. Fakat O,o nları takdir edilmiş belli bir zamana ertelemektedir (Şura 30)’

Kaynak: M. Zeki Duman / Beyanu’l-Hak / C:I / bkz: 169-184

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.