Namaz Gusül Kur'an Allah Tövbe Vesvese
DOLAR
8,2364
EURO
10,0327
ALTIN
484,91
BIST
1.441
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Bursa
Gök Gürültülü
28°C
Bursa
28°C
Gök Gürültülü
Pazar Sağanak Yağışlı
21°C
Pazartesi Az Bulutlu
23°C
Salı Az Bulutlu
23°C
Çarşamba Az Bulutlu
24°C
SON DAKİKA
Farz ve Nafile İbadetlerin Önemi
Ben Sana Emretmişken Seni Secde Etmekten Alıkoyan Nedir?
Ezan-ı Muhammediye
Allah Var Diyorsun Ondan Sonra Yok Gibi Davranıyorsun
Hiç Ölmeyecekmiş Gibi Yaşıyorsunuz
Oğlum! Nasihat İstiyordun Al Sana Nasihat
Yetiş Ey Allah’ın Resulü Yıkılıyoruz
Allah Var Diyorsun Ama Yok Gibi Davranıyorsun
Ey İnsanlar…!
Verilen Sözü Yerine Getirmek
Kanaatkar Olmak yada İyilik Yaparım adına Dünya malı Toplamak. Sonuç mu?
Hz Ali’nin oğlu Hz Hasan’a Nasihatleri
Hz Ali’nin Güzel Bir Vaazı
Taharetsiz Namaz Kabul Olur mu?
Secdede Ayakların Yerden Kesilmesi Namaza Zarar Verir mi?
Vakti İyi Değerlendirmek
Çocuğun Anne Baba Üzerindeki Hakkı – Diyanet
Her Nefesin Kıymetini Bilmek
Sahi Ya Ne Oldu Bize?
Namaz Belirli Vakitlerde Müminlere Farz Kılınmıştır
Namaz Dinin Direğidir
Cinsel İlişki Hakkında Bilmeniz Gereken Hususlar
Cinsel İlişkiye Girmenin Amacı ve Gayesi
Namazda Allah’tan Habersiz Olmak
Kerahat Vaktinde Neden Namaz Kılınmaz?
Vakit Namazlarının Geciktirilmesi
Namazın Vacipleri Nelerdir?
Namazlardaki Rekat Sayıları Neden Farklı?
İşçi ve İşveren için Namaz Meselesi
Sahibini Kötülükten Alıkoymayan Namaz Hakkında; Bir Ayet Bir hadis İnceleme
Sorumluluk İsteyen Bir İbadet: Namaz
Kıldığın Namaz Sende Değişikliğe Sebep Olmuyorsa O Namaza Yeniden Başla
Seferi iken Kılınamayan Namazın Kazası Nasıl Yapılır?
Kaç Yaşına Kadar ve Namaz Kılmayan Çocuğun Günahı Kimedir?
Cemaatle Namaz Kılmak
Helal Haram Duyarlılığı Hakkında Vaaz & Diyanet
Kısaca Namazı Bozan Davranışlar & Diyanet
Hangi Vakitlerde Namaz Kılınmaz ve Sebepleri
Namaz Kılarken Her Rekatta Aynı Süreyi Okumak Caiz midir?
Namaz Kılarken Aklımıza Başka Şeyler Geliyorsa
Namaz Neye Benzer?
Namazı Vaktinde Kılmanın Önemi ve Gerekliliği
Uyuma ve Unutma Sebebiyle Kaçırılan Namazın Hükmü Nedir?
Namazı Dosdoğru Kılın Ayeti ve Tefsiri
Namazı Bozan Şeyler Nelerdir?
Namaz Kılan Birisini Güldürmek Günah Mıdır?
Namazın Sünnetleri Nelerdir?
İş Yerinde Namaz Kılamıyorum. Ne Yapmalıyım?
Namazda Tadil-i Erkanın Hükmü Nedir?
Namazı Huşu İçinde Kılmak
Fe Eyne Tezhebun (Bu Gidiş Nereye?)
Namaza Hazırlık Yapmak ve Şartları
Covid-19 Sayesinde İnsanın Kendisi ile Yüzleşmesi
Namaz Kılarken Nelere Dikkat Etmeliyiz?
Namazda Şeytandan Gelen Vesvese
Namaz Kılmanın ve Cemaatin Fazileti
Gözümün Nuru, Dinin Direği Namaz
Namaz Konusunda Gevşeklik ve Tembellik Göstermenin Bazı Sonuçları
Salih Bir Amel: Namaz
Hasta Olanlar Nasıl Namaz Kılınır?

Neden Tesettürlü Olmalıyız Diye Hiç Düşündünüz mü?

26.11.2020
0
A+
A-

Tesettürün Gerekliliği


1-► Yüce Allah Nur Süresi 31.Ayeti celile de “Mümin kadınlara da bakışlarını kısmalarını ve edep yerlerini açmaktan ve günahtan korumalarını söyle! Yine söyle ki mecburen görünen kısımları müstesna olmak üzere, ziynetlerini teşhir etmesinler. Başörtülerini yakalarının üzerini kapatacak şekilde örtsünler” şeklinde buyurmakta ve emretmektedir. Bunu beğenmeyip de buna muhalefet etmek, karşı çıkmak takdir edersiniz ki Allah’a karşı çıkmaktır. Allah’a karşı çıkanın sonu da cehennemdir.

Nitekim yüce Allah emir ve yasaklarına muhalefet edilmemesi ve bunlardan sakınılması gerektiğine dair yine başka bir ayet-i celile de “Ey akıl sahipleri! Benden (emirlerime muhalefetten) sakının (Bakara 197)” buyurmaktadır.

2-► Hz Aişe’nin kız kardeşi, Resulüllah (s.a.v)’in baldızı Hz Esma, üzerinde ince olan ve ten rengini gösteren bir elbiseyle gelince Resulüllah (s.a.v) başını çevirerek kendisini bunu giymekten men etmiştir. Dolayısıyla Peygamber Efendimizin hitabı bu konuda tek Hz Esma’ya değil, bütün insanlar için geçerlidir. Sizin buna aykırı hareket etmeniz ve aksi bir davranış sergilemeniz; ama gizli ama alenen Resulüllah’ın söylediklerini dikkate almayıp, Allah ve Resulü’nün emirlerine muhalefet etmektir. Kaldı ki bir hadis-i şeriflerinde ‘Benim sünnetimi beğenmeyen benden değildir’  buyurmaktadır.

3-► Siz açık giyindikten ve giyinmeye devam ettiğiniz müddetçe, uçkuruna düşkün olup da Müslümanım diye geçinen ama üzerinde Müslümanlığın bir emaresi bulunmayan erkek kardeşlerimiz (istisnaları tenzih ederim) trene bakar gibi bakacaktır. Bu durumda ne olur?

Açık Giyindiğim Zaman Erkekler Bakıyor. Bunun Ne Gibi Bir Sorumluluğu Var

∟ Giyinen yani vücut hatlarını alenen gösteren hanım kardeşimiz günaha girdiği gibi, bu seferde başkalarını da günaha sürüklediği için, karşısındakinin günahından hiç bir şey eksilmemek suretiyle aynı günah kendisine de yazılacaktır. Hem kendisinin günahı, hem de karşısındakinin günahı.

∟ Trene bakar gibi bakan kardeşimizde namahreme, kendisine helal olmayan birisine baktığı için, Allah’ın nehyettiği bir davranışta bulunan birisine sempati duyduğu için ve yine aynı şekilde dinen aykırı hareket ettiği için buğz etmesi gereken kişiye ama sevgi dolu ama şehvetle baktığı için kendisi de günaha girecektir. Bu durumda; Alan memnun, satan memnun sanane gibi asılsız ve uydurma bir sözün geçersizliği de ortaya çıkmış olacaktır.Anlayana…!!!

4-► Geçen bölümlerde anlatıldığı üzere; bireyde başlayan bu bozulma düzeltilmediği sürece zamanla topluma sirayet edecek ve bir zaman sonra toplumun ıslah olması imkansız olacaktır. Siz daha her koyun kendi bacağından asılır demeye devam edin.Anlayana…!!!

5-► Geçen bölümler de aynı şekilde bütün kötülüklerin zuhur ettiği şeyin temelinde istisnalar olsa da bir kadın vardır demiştim. Evet bunu yine tekrarlıyorum. Çünkü erkeğin kadına meyilli olması dolayısıyla ve kadın alenen vücut hatlarını sergilediği zaman zinaya davetiye çıkartıyor ki; bu hataya evli olanı da bekar olanı da düşüyor.

6-► Evlilikle ilgili Meselelerde, Çocuk Yetiştirmekle İlgili Konuda açıklamıştım ki; Çocuklar nasihatten çok örneğe muhtaçtırlar. Sen her ne kadar oğlum namaz kıl, kızım namaz kıl (diyorsalar tabi ki) desende; kendin kılmadığın sürece bu çocuk üzerinde tesirli olmayacaktır. Yani kuru bir laf kalabalığı olacaktır. O zaman sizden sonra yetişen nesillerinde sizin gibi olmamasını istiyorsanız;

Allah’ın Kitabına ve Resulü’nün sünnetine sarılın ki Allah’ın yardımı ile kurtuluşa eresiniz. Aksine sizin helak olmanız gibi sizden sonraki nesilde sizden gördüklerini uygulayacağı için onlarında helak olması muhtemeldir.

7-► Şu zamanda ve yaşadığımız toplumda iradene sahip olmak, nefsini durdurabilmek her ne kadar zor olsa da imkansız değildir. Şayet eğer yaptığınız her hal ve harekette, davranışta, sözde, konuşmada Allah’ın rızasını gözetecek olursanız eğer, Allah’ın emirlerine uyup ve elinizden geldiği kadar da nehyettiği yani yasakladığı davranışlardan uzak durmaya çalışırsanız eğer, Yüce Allah sizi yarı yolda bırakmaz ve sizdeki bu irade ve isteği bildiği için zamanla sizi kendisine doğru çeker. Ama bunun için biraz irade, biraz çaba gerekli. Yoksa bu işler yan gelip yatmakla, gece-gündüz gezip tozmakla, uygulamadığın halde dini paylaşımlar yapmakla olacak işler değil. Böyle yaparak ancak kendini kandırırsın.

8-► Bu kadar boşanmaların, aldatmaların, ihanetlerin temelinde her ne kadar erkeklerde de hata olacak olsa da; kadının erkeğe yüz vermesi, yumuşak davranması ve kalbinde hastalık olanlarında bunu lehine düşünerek hareket etmesine vesile olacaktır. Kaldı ki siz erkek kardeşlerim; Şayet bu kadar boşanmalar oluyorsa bunun tek sebebi kadınlar değil aynı şekilde erkeklerde vardır. Yani sizlerde sütten çıkmış ak kaşık değilsiniz.

Şöyle ki:

Sizler helaliniz olmayan kadınlara bakacağına, arkalarından sürteceğine, saatlerce televizyon ve internet başında zaman tüketeceğine, evine geldiğin zaman on parmak on marifet kumanda kullanacağına, gözünü televizyondaki futbol sevdasına dayayacağına; geç eşinin, çoluk çocuğunun yanına onlarla zaman geçir onlarla muhabbet et onlara dini bilgiler öğret. Öğretmiyorsan bile şeriate aykırı olmadığı sürece otur ailenle zaman geçir.

Ve şunu da unutmayın ki; Bugün sizin yüzünüzden başkaları eşlerini aldatıyorsa ve ihanet ediyorsa eğer; yarında başkaları yüzünden eşlerinizin sizi ve sizleri aldatabileceğini unutmayın. Çünkü genelde keser döner sap döner gün gelir devran döner ve ektiğini biçersin. Yani sağdan da gelsen, soldan da gelsen, alttan da gelsen, üstten de gelsen hedef sizsiniz ve yaptığınız şeyin zararı yine size geri dönecektir.

Unutmayın ki bugünü sizin yüzünüzden başkaları eğer kendi eşlerini aldatıyorsa, ilerleyen zamanlarda başkaları yüzünden eşleriniz sizleri aldatacaktır. Yani her durumda hedefte siz varsınız.

Aslında birçok madde var ama aklıma gelmediği için sadece önemli başlıkları belirttim. Sizde kendi görüşünüzü, görüşlerinizi yorum yaparak belirtebilir ve belki bir nebzede olsa da belki birilerine faydalı olabilirsiniz.

vesselam…!

Kaynak: İsmail Ekinci

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.