Nefis Muhasebesi

Nefisle Mücadele

sponsor

Kötülüğe Kötülük ile Karşılık Vermek Caiz midir?

Uğradığın bütün haksızlıklara, benzeriyle karşılık vermen doğru değildir. Mesela; senin gıybetini yapanı gıybet etmen, sana sövene sövmen ve buna benzer onun yaptığı günahlara misliyle karşılık vermen doğru değildir. Kısas ve ödenmesi lazım gelen şey, şeriatın, dinin tesbit edip belirlediği konulardır. Kötü söze kötü sözle karşılık verilmez

Sevgili peygamberimiz buyuruyor ki; Sende bulunan bir kusur ile seni ayıplayan kimseyi, sen onda bulunan bir kusur ile ayıplama

Bir gün Resulüllah’ın da bulunduğu bir toplulukta adamın biri Hz Ebu Bekir’e devamlı kötü sözler söylüyordu. Buna karşılık Hz Ebu Bekir konuşmuyordu. Resulüllah da Hz Ebu Bekir’e bakıyor ve gülümsüyordu, sonunda Ebu Bekir kızıp kendini müdafaya başlayınca Resulüllah oradan uzaklaştı.

Ebu Bekir bunu görünce; Ya Resulüllah, adam bana konuşurken ses çıkarmadınız. Ben konuşmaya başlayınca neden gidiyorsunuz?

Cevaben Peygamberimiz (s.a.v): Sen sustukça seni devamlı savunan bir melek vardı. Sen konuşmaya başlayınca melek gitti, şeytan geldi. Ben artık şeytanın bulunduğu yerde duramam dedi.

Fakat bazı insanlar, kendilerini tutamazlar, kısa bir müddet konuştuktan sonra hemen susarlar. Bazılar hiç konuşmaz, fakat içinden kin tutar. İnsanlar öfke ve hiddet bakımından dört kısma ayrılır:

Bir kısmı çabuk kızar, çabuk döner. Bozgunculuğa varacak derecede olmadıktan sonra bu iyidir.

Bazılar çabuk kızar, fakat geç sakinleşir ki bu kötülenmiştir. Çünkü Peygamberimiz (s.a.v): ‘Mü’minin kızması da çabuk, rızası da çabuktur’ buyurmaktadır.

İslam büyüklerinden İmam-ı Şafii diyor ki; Kızılacak yerde kızmayan merkebe benzer. Razı edilmeye çalışıldığı halde razı olmayan da şeytandır.

Nasihat Ve Takva Sahibi Olmak

 

Mutlu Olmak İstiyorum. Peki Ne Yapmalıyım? İşte Çözüm

Kaynak: İmam Gazali / el-İhya / C:3 / bkz: 525-528

sponsor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı