Nefis Muhasebesi
Trend

Nefsi Terbiye Etmek

sponsor

Eğer hakkı bilmiş ve onu dile getirmiş isen, bu hakikat sana, Allah’ın açık farzlarla birlikte bir de batıni farzı olduğunu gösterir. Batıni farz kalplerin ıslahı, iradenin sağlamlaştırılması, niyetin doğruluğu ve himmetin denetlenmesi, Allah’ın hoşuna gitmeyen bütün şeylerden arındırılması ve daha önce kalp ve organlarla işlenmiş her günahtan pişmanlık duyulmasıdır.

Batıni farz, Allah’ın organların amellerine gözetleyici kıldığı bir şeydir. Kulun her zahiri ameli, batınında ki amel ile karşılaştırılır. Sahih ve batınındakine uygun olan amel geçerli olur, o amelin zahiri de kabul edilir. Ameli salih olmayan ve batını da bozuk olan kimsenin zahiri amelleri ne kadar çok olursa olsun kendisine geri verilir. Böylece içinin bozukluğundan dolayı dışı da hüsrana uğramış olur.

Allah’ın sözü bunların hepsini teyit eder; ‘Günahın açığını da gizlisini de bırakın! Çünkü günahkarlar, yaptıklarının cezasını mutlaka çekeceklerdir (En’am’120)”

Hz Peygamber (s.a.v) ise şöyle buyurmuştur: ‘Ameller niyetlere göredir, her bir kimse için ancak niyet ettiği şeyin karşılığı vardır’. İnsan da bir parça vardır. O parça düzgün olduğu zaman bedenin diğer kısımları da düzgün olur, o bozuk olduğu zaman bedenin diğer kısımları da -amellerini kastediyor- bozuk olur. Dikkat edin o parça kalptir.

‘Melek ölümünden sonra kulun amellerini Allah’ın yanında fazla gösterir ve şöyle der: Sen öldürünceye kadar kulunla birlikte oldum’. Sonra kulun güzel amellerinden bahseder, onları çoğaltır ve iyi olarak anlatır. Güzel övgülerde bulunur. Allah der ki: Sen kulumun amellerinin muhafızı idin. Ben ise onun kalbinin murakıbı idim. Kulumun, senin çok bulduğun ve iyi gördüğün ameli benim katımda samimi değildir. Kulumun sadece benim için yapılmış olandan başka bir şeyi kabul etmem.

Ey kardeşim !

Nefsini bil, durumunu gözden geçir. Onunla ilgilenerek ona şefkat göstererek helak olmasından korkarak nefsinin gizli bağını araştır. Senin başka bir nefsin yok. O da helak olursa,işte o büyük yıkım, büyük felakettir.

Etkili bir göz ve keskin bir bakışla gözlerini nefsine dik ki, onun amellerinin felaketlerini, kalbinin bozukluğunu, dile getirdiği şeyi bilesin. Sonra nefsin hevasının yularını tut. Onu korku hikmetiyle dizginle. Onun zıddına giden şeyi tasdik et.

Nefsi, nezaket ve güzellikle, amellerinde ihlasa, içindeki iradeyi düzeltmeye, konuştuklarında doğru olmaya, kalbindeki niyeti dosdoğru hale getirmeye, efendisinin kerih gördüğü şeyden bakışını çevirmeye, hatta bakmanın mübah olduğu ve dünya sevgisine bağlılıkla kalbe hoş gelen şeyde bile lüzumsuz bakışı terk etmeye yönlendir!

Nefsini, yemesi ve içmesinde, darlık ve genişlik zamanında, sevincinde ve hüznünde, efendisinin hoşlanmadığı heva, kötülük gibi şeyleri dinlemekten kaçınmaya zorla! Nefsini, yediği yiyecekleri, giydiği giysileri düzeltmeye zorla. Nefsinin bütün niyetlerine hakim ol! Efendisinin hoşlanmadığı bütün şeylerden nefsinin namusunu koru!

Bunlarla birlikte, harekette ve durmada, susmada ve konuşmada, girişte ve çıkışta, çalışmada, sevgide ve nefrette, gülme ve ağlama da hep teyakkuzda bulun ve kalbindeki gafleti yok etme gayretinde ol. Bunların hepsinde nefsinle sözleş. Zikrettiklerimizin her birinde nefsin hevası için de, itaati için de isyanı içinde bir yol vardır.

Gaflete düşmüş ve nefsin hevasına tabi olmuşsan, onun yapıp ettiklerini de araştırmamışsan, burada sana zikretmiş olduğum şeylerin tamamı onun günahlarıdır. Eğer bir gaflet eseri olarak düşmüş ve tekrar nefsin hevasının aksine bir uyanıklık durumuna dönmüşsen, sende gafletine ve düşüşüne dair bir pişmanlık olur ve böylece bunların hepsi senin için ihsan ve itaat haline gelir.

Ey kardeşim !

Helak olmasından korkarak, devamlı bir surette kendi nefsinin durumunu araştır. Böylece iblisi günah yollarından alıkoymuş ve nefsine iyilik kapılarını göstermiş olursun. Başarı ancak yüce olan Allah’tandır

Nefsin Tezkiyesi ve Kusurlarından Arınması

 

İslam’a Göre Adamın Karısıyla Arka Organından İlişkiye Girmesi

Kaynak: Muhasibi / Nefsin Terbiyesi -Adabü’n-Nüfus- / bkz: 12-14

sponsor
Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı