Namaz Gusül Kur'an Allah Tövbe Vesvese
DOLAR
8,5595
EURO
10,1169
ALTIN
494,93
BIST
1.349
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Bursa
Parçalı Bulutlu
32°C
Bursa
32°C
Parçalı Bulutlu
Salı Parçalı Bulutlu
34°C
Çarşamba Sıcak
36°C
Perşembe Sıcak
36°C
Cuma Sıcak
36°C
SON DAKİKA
Allah Var Diyorsun Ondan Sonra Yok Gibi Davranıyorsun
Hiç Ölmeyecekmiş Gibi Yaşıyorsunuz
Yetiş Ey Allah’ın Resulü Yıkılıyoruz
Allah Var Diyorsun Ama Yok Gibi Davranıyorsun
Ey İnsanlar…!
Kanaatkar Olmak yada İyilik Yaparım adına Dünya malı Toplamak. Sonuç mu?
Hz Ali’nin Güzel Bir Vaazı
Vakti İyi Değerlendirmek
Her Nefesin Kıymetini Bilmek
Sahi Ya Ne Oldu Bize?
Helal Haram Duyarlılığı Hakkında Vaaz & Diyanet
Fe Eyne Tezhebun (Bu Gidiş Nereye?)
Namaz Konusunda Gevşeklik ve Tembellik Göstermenin Bazı Sonuçları
Salih Bir Amel: Namaz
Hasta Olanlar Nasıl Namaz Kılınır?
Namazda Secdelerden Birisini Unutan Birisi Ne Yapmalı?
Namazda Huşu
Neden Namaz?
Maddeler Halinde Namazı Bozmayan Şeyler Nelerdir?
Namazın Mekruhları Nelerdir?
Kulluk Borcu: Namaz
Namaz ve Nefis
İlmin Fazileti
Namazın Farzları
Namaz Belirli Vakitlerde Müminlere Farz Kılınmıştır (Nisa 103)
Namazın Adabına Uygun Davranışlar
Namaz Kılarken Başka Şeyleri Düşünmek
Çocuğa Doğru Yaklaşım
Namazda Yanlışlıkla Fatiha Süresinden Önce Bir Süre Okuyan Kişi Ne Yapmalı?
Namazın İnsana Kazandırdıkları (vaaz)
Namaza Engel Olan Pislikler
İstenmeyen İmam Namaz Kıldırabilir mi?
Namazın Anlamı ve Manası
Hiçlik Makamı Hikayesi & Nasrettin Hoca
Kul Hakkı ve Kamu Mallarını Korumak
Sabır ve Namaz
Diriliş (Ahmed Günbay Yıldız / O’na Secde Yakışıyor)
Hangisi Aptal…! Berber mi Çocuk mu?
Namaz Kılarken Önüme Birisi Oturursa Nasıl Hareket Etmeliyiz?
Ey Gafil Gel Uyan! Bu Sözlerim Sana
Kurtuluşa Erenler
Abdest & Gusül ve Teyemmüm
Allah’a Yönelmek ve O’nun Yoluna Girmek
Taktilo, Bilgisayar ve Yabancı Dil Bilen Köpek
En Değerli İnsan
İpek Elbise ile Namaz Kılmak Günah Mıdır?
Farz Namazın Son İki Rekatında Zamm-ı Süre Okunursa
Siz Hiç Hayallerinizden Sıfır Aldınız mı?
Namazda Vesvese
Kaza Namazı Nasıl Hesaplanır?
Namaz Hatırlatıldığı Zaman Neden Yaban Eşekleri Gibi Arkanızı Dönüp Kaçıyorsunuz?
İşyerinde İzin Almadan Namaz Kılabilir miyim?
Namazı Huşu ve Huzur İçinde Kılmak
Namaz Kılarken Gözleri Kapatmak Günah mı?
Mantık Bize Ne Öğretir?
Namazı Cem Etmek ve Şartları
Namazda Yapılan Hareketlerin Anlamları
Namazın Önemi
Baloncu ve Çocuğun Hikayesi
Namaz Kılmayan Birisi Nasıl Ölür?

Nefsi Terbiye Etmek

İslam ve Kur'an adlı kardeş web sitemize ulaşmak için Tıklayınız

15.09.2020
0
A+
A-

Eğer hakkı bilmiş ve onu dile getirmiş isen, bu hakikat sana, Allah’ın açık farzlarla birlikte bir de batıni farzı olduğunu gösterir. Batıni farz kalplerin ıslahı, iradenin sağlamlaştırılması, niyetin doğruluğu ve himmetin denetlenmesi, Allah’ın hoşuna gitmeyen bütün şeylerden arındırılması ve daha önce kalp ve organlarla işlenmiş her günahtan pişmanlık duyulmasıdır.

Batıni farz, Allah’ın organların amellerine gözetleyici kıldığı bir şeydir. Kulun her zahiri ameli, batınında ki amel ile karşılaştırılır. Sahih ve batınındakine uygun olan amel geçerli olur, o amelin zahiri de kabul edilir. Ameli salih olmayan ve batını da bozuk olan kimsenin zahiri amelleri ne kadar çok olursa olsun kendisine geri verilir. Böylece içinin bozukluğundan dolayı dışı da hüsrana uğramış olur.

Allah’ın sözü bunların hepsini teyit eder; ‘Günahın açığını da gizlisini de bırakın! Çünkü günahkarlar, yaptıklarının cezasını mutlaka çekeceklerdir (En’am’120)”

Hz Peygamber (s.a.v) ise şöyle buyurmuştur: ‘Ameller niyetlere göredir, her bir kimse için ancak niyet ettiği şeyin karşılığı vardır’. İnsan da bir parça vardır. O parça düzgün olduğu zaman bedenin diğer kısımları da düzgün olur, o bozuk olduğu zaman bedenin diğer kısımları da -amellerini kastediyor- bozuk olur. Dikkat edin o parça kalptir.

[ads1]

‘Melek ölümünden sonra kulun amellerini Allah’ın yanında fazla gösterir ve şöyle der: Sen öldürünceye kadar kulunla birlikte oldum’. Sonra kulun güzel amellerinden bahseder, onları çoğaltır ve iyi olarak anlatır. Güzel övgülerde bulunur. Allah der ki: Sen kulumun amellerinin muhafızı idin. Ben ise onun kalbinin murakıbı idim. Kulumun, senin çok bulduğun ve iyi gördüğün ameli benim katımda samimi değildir. Kulumun sadece benim için yapılmış olandan başka bir şeyi kabul etmem.

Ey kardeşim !

Nefsini bil, durumunu gözden geçir. Onunla ilgilenerek ona şefkat göstererek helak olmasından korkarak nefsinin gizli bağını araştır. Senin başka bir nefsin yok. O da helak olursa,işte o büyük yıkım, büyük felakettir.

Etkili bir göz ve keskin bir bakışla gözlerini nefsine dik ki, onun amellerinin felaketlerini, kalbinin bozukluğunu, dile getirdiği şeyi bilesin. Sonra nefsin hevasının yularını tut. Onu korku hikmetiyle dizginle. Onun zıddına giden şeyi tasdik et.

Nefsi, nezaket ve güzellikle, amellerinde ihlasa, içindeki iradeyi düzeltmeye, konuştuklarında doğru olmaya, kalbindeki niyeti dosdoğru hale getirmeye, efendisinin kerih gördüğü şeyden bakışını çevirmeye, hatta bakmanın mübah olduğu ve dünya sevgisine bağlılıkla kalbe hoş gelen şeyde bile lüzumsuz bakışı terk etmeye yönlendir!

[ads2]

Nefsini, yemesi ve içmesinde, darlık ve genişlik zamanında, sevincinde ve hüznünde, efendisinin hoşlanmadığı heva, kötülük gibi şeyleri dinlemekten kaçınmaya zorla! Nefsini, yediği yiyecekleri, giydiği giysileri düzeltmeye zorla. Nefsinin bütün niyetlerine hakim ol! Efendisinin hoşlanmadığı bütün şeylerden nefsinin namusunu koru!

Bunlarla birlikte, harekette ve durmada, susmada ve konuşmada, girişte ve çıkışta, çalışmada, sevgide ve nefrette, gülme ve ağlama da hep teyakkuzda bulun ve kalbindeki gafleti yok etme gayretinde ol. Bunların hepsinde nefsinle sözleş. Zikrettiklerimizin her birinde nefsin hevası için de, itaati için de isyanı içinde bir yol vardır.

Gaflete düşmüş ve nefsin hevasına tabi olmuşsan, onun yapıp ettiklerini de araştırmamışsan, burada sana zikretmiş olduğum şeylerin tamamı onun günahlarıdır. Eğer bir gaflet eseri olarak düşmüş ve tekrar nefsin hevasının aksine bir uyanıklık durumuna dönmüşsen, sende gafletine ve düşüşüne dair bir pişmanlık olur ve böylece bunların hepsi senin için ihsan ve itaat haline gelir.

Ey kardeşim !

Helak olmasından korkarak, devamlı bir surette kendi nefsinin durumunu araştır. Böylece iblisi günah yollarından alıkoymuş ve nefsine iyilik kapılarını göstermiş olursun. Başarı ancak yüce olan Allah’tandır

Nefsin Tezkiyesi ve Kusurlarından Arınması

 

İslam’a Göre Adamın Karısıyla Arka Organından İlişkiye Girmesi

Kaynak: Muhasibi / Nefsin Terbiyesi -Adabü’n-Nüfus- / bkz: 12-14

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.