Namaz Gusül Kur'an Allah Tövbe Vesvese
DOLAR
8,5554
EURO
10,1142
ALTIN
495,23
BIST
1.349
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Bursa
Parçalı Bulutlu
32°C
Bursa
32°C
Parçalı Bulutlu
Salı Parçalı Bulutlu
33°C
Çarşamba Sıcak
35°C
Perşembe Sıcak
35°C
Cuma Sıcak
35°C
SON DAKİKA
Allah Var Diyorsun Ondan Sonra Yok Gibi Davranıyorsun
Hiç Ölmeyecekmiş Gibi Yaşıyorsunuz
Yetiş Ey Allah’ın Resulü Yıkılıyoruz
Allah Var Diyorsun Ama Yok Gibi Davranıyorsun
Ey İnsanlar…!
Kanaatkar Olmak yada İyilik Yaparım adına Dünya malı Toplamak. Sonuç mu?
Hz Ali’nin Güzel Bir Vaazı
Vakti İyi Değerlendirmek
Her Nefesin Kıymetini Bilmek
Sahi Ya Ne Oldu Bize?
Helal Haram Duyarlılığı Hakkında Vaaz & Diyanet
Fe Eyne Tezhebun (Bu Gidiş Nereye?)
Namaz Konusunda Gevşeklik ve Tembellik Göstermenin Bazı Sonuçları
Salih Bir Amel: Namaz
Hasta Olanlar Nasıl Namaz Kılınır?
Namazda Secdelerden Birisini Unutan Birisi Ne Yapmalı?
Namazda Huşu
Neden Namaz?
Maddeler Halinde Namazı Bozmayan Şeyler Nelerdir?
Namazın Mekruhları Nelerdir?
Kulluk Borcu: Namaz
Namaz ve Nefis
İlmin Fazileti
Namazın Farzları
Namaz Belirli Vakitlerde Müminlere Farz Kılınmıştır (Nisa 103)
Namazın Adabına Uygun Davranışlar
Namaz Kılarken Başka Şeyleri Düşünmek
Çocuğa Doğru Yaklaşım
Namazda Yanlışlıkla Fatiha Süresinden Önce Bir Süre Okuyan Kişi Ne Yapmalı?
Namazın İnsana Kazandırdıkları (vaaz)
Namaza Engel Olan Pislikler
İstenmeyen İmam Namaz Kıldırabilir mi?
Namazın Anlamı ve Manası
Hiçlik Makamı Hikayesi & Nasrettin Hoca
Kul Hakkı ve Kamu Mallarını Korumak
Sabır ve Namaz
Diriliş (Ahmed Günbay Yıldız / O’na Secde Yakışıyor)
Hangisi Aptal…! Berber mi Çocuk mu?
Namaz Kılarken Önüme Birisi Oturursa Nasıl Hareket Etmeliyiz?
Ey Gafil Gel Uyan! Bu Sözlerim Sana
Kurtuluşa Erenler
Abdest & Gusül ve Teyemmüm
Allah’a Yönelmek ve O’nun Yoluna Girmek
Taktilo, Bilgisayar ve Yabancı Dil Bilen Köpek
En Değerli İnsan
İpek Elbise ile Namaz Kılmak Günah Mıdır?
Farz Namazın Son İki Rekatında Zamm-ı Süre Okunursa
Siz Hiç Hayallerinizden Sıfır Aldınız mı?
Namazda Vesvese
Kaza Namazı Nasıl Hesaplanır?
Namaz Hatırlatıldığı Zaman Neden Yaban Eşekleri Gibi Arkanızı Dönüp Kaçıyorsunuz?
İşyerinde İzin Almadan Namaz Kılabilir miyim?
Namazı Huşu ve Huzur İçinde Kılmak
Namaz Kılarken Gözleri Kapatmak Günah mı?
Mantık Bize Ne Öğretir?
Namazı Cem Etmek ve Şartları
Namazda Yapılan Hareketlerin Anlamları
Namazın Önemi
Baloncu ve Çocuğun Hikayesi
Namaz Kılmayan Birisi Nasıl Ölür?

Nefsin Faydaları Ve Zararları

İslam ve Kur'an adlı kardeş web sitemize ulaşmak için Tıklayınız

16.09.2020
0
A+
A-

Nefsin Mertebeleri ve Yedi Dereceleri

Nefis kötülüğü emreden bir halde olduğu gibi, daima Rabbimiz’in rıza gösterdiği yüce bir hale de gelebiliyor. Yüce Allah’ın katındaki yerine göre her insanın nefsi farklı derecelerde bulunur. Nefsin yedi merhalesi vardır. Bunlar sırasıyla şöyledir:

Nesf-i emmare,

Nefsi-i levvame,

Nefs-i mülmime,

Nefs-i mutmainne,

Nefs-i raziye,

Nefs-i marziyye,

Nefs-i safiye

[ads1]

İlmin mertebe ve dereceleri nasıl değişirse, nefsin de emmareden başlayıp safiyeye kadar olan makamları ve sıfatları da değişir. Mesela Nefs-i emmareyi Bizans İmparator Herakleios’a benzetirsek, ona bağlı olan ordusun da iman etmemiş 40.000 kişilik bir nefs-i emmare sahibi var demektir. Bunlar şirk koşmakla, küfre rıza göstermekle ve büyük günah işlemek suretiyle farz olan ilahi hükümleri terketmişlerdir. Kalpleri, nur-i ilahiden mahrum kalmıştır. Zulüm içindedir. Kalplerine Allah korkusu gelmez. Yaptıkları işler her zaman gazap, kin, öfke ve zulmettir. Çünkü iman etmeyen kalp, pişmanlık duymaz.

Nefsi ’emmare’ denilen ‘her zaman kötülüğü emreden‘ yerden çıkabilmesi için, evvela pişmanlık duymaya başlamalıdır. Nefs-i emmare, iman etse bile tövbekar hale devam etmelidir. Çünkü nefsi her an kapıda bekleyen bir nöbetçi gibidir. Fırsatını bulduğu an içeri dalar, insanı köttülüğe sevk edebilir. Zira kemale ermemiştir. Nice Nefs-i emmarenin akıbeti imansızlık olmuştur. Onun için tövbe halini daima korumak lazımdır. Nefs-i emmare haline döndürmemek lazımdır.Bu da tövbe ile olur. Mecazi olan imandan tahkiki olan imana bu sebeple geçmek gerekiyor. Tasavvuf yolunun büyükleri şöyle buyurmuş; Nefis, emmarelikten ancak mutmain olduktan sonra imanın hakikatine ulaşır. Nefis, mutmainne olursa artık iman geriye dönmez, o nefis zevalden mahfuz olur

Nefsin Bazı Özellikleri

[ads2]

Muhteremler !

Allah Teala abes bir şey yaratmadığı gibi nefsi de boş yere yaratmamıştır. Nefis denildiğinde sadece kötülük akla gelmemelidir. Çünkü nefsin, kötülükleri üzerinde toplayan özelliği olduğu gibi, bir de hayır yaptırma yönü vardır. Mesela gazap ve şehvet kuvvetimiz olduğunu düşünelim. Nefis olmasaydı kızamazdık, acıktığımızı bilemezdik. Üşüyünce ısınmak nedir tanıyamazdık. Evlilik diye bir şey olmazdı. Evlilikte cinsi münasebet helaldir. Zina ise yasaklanmıştır. Çünkü zina nefsin kötülüğüdür. Yine gazap özelliğimiz olmasa, vatanımızı savunma duygusu da olmazdı. Vatanı müdafaa ve düşmanları kahretme imkanı olmazdı. Irzımıza ve namusumuza uzanan elleri kıramazdık. Onun için gazap gibi nefsin bazı özellikleri vardır ki, bunlar doğru alanda kullanılırsa hayır ve nimet olur. Ancak kin tutma, intikam alma, insanları hakir görme ve onlara zulmetme, nefsin kötülüğünden ileri gelmektedir.

Bir başka misal verelim ki; Nefsi süte benzer. Sütten yoğurt, peynir, tatlı yapılabildiği gibi, nefsi de hayır olan yerlerde kullanılırsa insana fayda temin eder. Ancak burada dikkat edilmesi gereken en önemli konu, nefsin ıslah edilmiş olma özelliğini taşımasıdır. Onun için nefsi, varlığı ile tektir. Makam ve sıfatları ile de farklılık gösterir. Bu yüzden, insanın yararına olacak şekilde nefsi kullanmak gerekir.

[ads3]

Rabbimiz Teala hak din olarak İslam’ı göndermiş ve bu dini de son peygamber Muhammed Mustafa (s.a.v) aracılığıyla kullarına tebliğ etmiştir. Dine dair olan hukuku Kur’an ve Sünnet’le akla, ilmin ölçülerine bağlanmıştır. Onun için akıl, nefisten kurtulamamışsa zarar verebilir. Eğer akıl, aklıselim, nefsin esiri olmaktan kurtulmuş ise sevabı da rahmeti de artırabilir. Çünkü nefis, riyazet ve mücahede ile terbiye edilirse, insana manevi dereceler kazandırır. Mümine, rahmani bir yol açar ki insanlık vasfının vazifesi işte o zaman ortaya çıkmış olur

Yüce Allah varlıkların bir kısmını nefisle bir kısmınıda nefsi olmadan yaratmıştır. İnsanların ve cinlerin nefsi vardır. Ancak meleklerin nefsi yoktur. Onun için melekler nefsi mücadelesi yapmazlar. Riyazette bulunmazlar. Sürekli olarak ibadet ederler. Melekler; yeme-içme, giyinme kavgası, mal-mülk sevdası olmadığından makamları da sabittir. Terakki etmezler. Nasıl yaratılmış ise o makamdadırlar. Ancak insanlar ve cinler nefsi olduğu için, Kur’an ve Sünnet’in hükümleri ile yükümlü tutulmuşlardır. Buradaki hükümlere göre de manevi olarak ilerleme gösterebilirler. Zaten cinler ve insanlar bu yüzden iman etmekle sorumlu tutulmuşlardır İlk insan ve ilk Peygamber Hz Adem’den (a.s) bugüne kadar gelmiş-geçmiş insanoğlunun nefsinin en temel özellikleri hep aynıdır. Nefis asıl itibariyle değişmez. Onun için ‘Ben şimdi değil de filan zamanda yaşasaydım farklı olurdum’ dememek lazımdır.

Allah Teala ilahi kader hükmünce bizi bugün yaratmışsa, imanın hakikatini kavrayarak vazife-i kudsiyeyi idrak etmek için daha çok gayret etmeliyiz.

Nefis, Ruh, Kalp, Akıl Ne Demektir Ve Bu İsimlerden Maksat Nedir?

 

Gecikmeden Tövbe Etmenin Vacip Oluşu

Kaynak: Mehmet Ildırar / Tasavvuf Ve Nefis Terbiyesi / bkz: 23-24-28

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.