Namaz Gusül Kur'an Allah Tövbe Vesvese
DOLAR
8,7690
EURO
10,4227
ALTIN
498,83
BIST
1.391
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Bursa
Gök Gürültülü
27°C
Bursa
27°C
Gök Gürültülü
Salı Parçalı Bulutlu
30°C
Çarşamba Gök Gürültülü
31°C
Perşembe Parçalı Bulutlu
30°C
Cuma Parçalı Bulutlu
31°C
SON DAKİKA
Farz ve Nafile İbadetlerin Önemi
Ben Sana Emretmişken Seni Secde Etmekten Alıkoyan Nedir?
Ezan-ı Muhammediye
Allah Var Diyorsun Ondan Sonra Yok Gibi Davranıyorsun
Hiç Ölmeyecekmiş Gibi Yaşıyorsunuz
Oğlum! Nasihat İstiyordun Al Sana Nasihat
Yetiş Ey Allah’ın Resulü Yıkılıyoruz
Allah Var Diyorsun Ama Yok Gibi Davranıyorsun
Ey İnsanlar…!
Verilen Sözü Yerine Getirmek
Kanaatkar Olmak yada İyilik Yaparım adına Dünya malı Toplamak. Sonuç mu?
Hz Ali’nin oğlu Hz Hasan’a Nasihatleri
Hz Ali’nin Güzel Bir Vaazı
Taharetsiz Namaz Kabul Olur mu?
Secdede Ayakların Yerden Kesilmesi Namaza Zarar Verir mi?
Vakti İyi Değerlendirmek
Çocuğun Anne Baba Üzerindeki Hakkı – Diyanet
Her Nefesin Kıymetini Bilmek
Sahi Ya Ne Oldu Bize?
Namaz Belirli Vakitlerde Müminlere Farz Kılınmıştır
Namaz Dinin Direğidir
Cinsel İlişki Hakkında Bilmeniz Gereken Hususlar
Cinsel İlişkiye Girmenin Amacı ve Gayesi
Namazda Allah’tan Habersiz Olmak
Kerahat Vaktinde Neden Namaz Kılınmaz?
Vakit Namazlarının Geciktirilmesi
Namazın Vacipleri Nelerdir?
Namazlardaki Rekat Sayıları Neden Farklı?
İşçi ve İşveren için Namaz Meselesi
Sahibini Kötülükten Alıkoymayan Namaz Hakkında; Bir Ayet Bir hadis İnceleme
Sorumluluk İsteyen Bir İbadet: Namaz
Kıldığın Namaz Sende Değişikliğe Sebep Olmuyorsa O Namaza Yeniden Başla
Seferi iken Kılınamayan Namazın Kazası Nasıl Yapılır?
Kaç Yaşına Kadar ve Namaz Kılmayan Çocuğun Günahı Kimedir?
Cemaatle Namaz Kılmak
Helal Haram Duyarlılığı Hakkında Vaaz & Diyanet
Kısaca Namazı Bozan Davranışlar & Diyanet
Hangi Vakitlerde Namaz Kılınmaz ve Sebepleri
Namaz Kılarken Her Rekatta Aynı Süreyi Okumak Caiz midir?
Namaz Kılarken Aklımıza Başka Şeyler Geliyorsa
Namaz Neye Benzer?
Namazı Vaktinde Kılmanın Önemi ve Gerekliliği
Uyuma ve Unutma Sebebiyle Kaçırılan Namazın Hükmü Nedir?
Namazı Dosdoğru Kılın Ayeti ve Tefsiri
Namazı Bozan Şeyler Nelerdir?
Namaz Kılan Birisini Güldürmek Günah Mıdır?
Namazın Sünnetleri Nelerdir?
İş Yerinde Namaz Kılamıyorum. Ne Yapmalıyım?
Namazda Tadil-i Erkanın Hükmü Nedir?
Namazı Huşu İçinde Kılmak
Fe Eyne Tezhebun (Bu Gidiş Nereye?)
Namaza Hazırlık Yapmak ve Şartları
Namaz Kılarken Nelere Dikkat Etmeliyiz?
Namazda Şeytandan Gelen Vesvese
Namaz Kılmanın ve Cemaatin Fazileti
Gözümün Nuru, Dinin Direği Namaz
Namaz Konusunda Gevşeklik ve Tembellik Göstermenin Bazı Sonuçları
Salih Bir Amel: Namaz
Hasta Olanlar Nasıl Namaz Kılınır?
Namazda Secdelerden Birisini Unutan Birisi Ne Yapmalı?

Nefsin İnsana Kurduğu Tuzaklar

İslam ve Kur'an adlı kardeş web sitemize ulaşmak için Tıklayınız

09.03.2020
0
A+
A-

Mütevazi, doğru ve güvenilir kimseleri sevdiğini iddia ediyor, kabirlerini ve eserlerini görsen onları da seveceğini söylüyor. Oysa onları sevmene vesile olan hasletler hoşuna gitmiyor. Bu hasletler öyle sıradan hasletler de değil. Sende bulunmayıp düşmanında dahi bulunsa hoşuna gidecek hasletler. Bu durumda ya Allah’ı aldatmak istiyorsundur -çünkü O’nun senin bu durumunun farkında olduğunu biliyorsun- ya da iyiyi iyi bir şekilde aramıyorsundur.

Ey kardeşim!

Aç olan ekmeği; susuz olan suyu sever. Ekmek ve su, aç ve susuz kimsenin önündeki bir sofrada olsa ya da boyunlarına asılsa, ekmek ve suyun birlikte oldukları bilgisi onlara fayda vermez. Yiyecekten yemedikçe, içecekten içmedikçe, yiyecek ve içeceğin aç ve susuz olana yakınlarınlarına da fayda vermez. Sen de böylesin. Senin iyiyi bilmen, iyiye yakın olman, iyiyi sevmen, iyi sende olmadıkça ve sen iyilerden olmadıkça sana fayda vermez. Senin iyiyi sevdiğini inkar etmiyorum. Fakat sen, iyi sevdiğine dair iddian da yanılmış ve aldanmışsındır.

Ey kardeşim!

Susamadığı halde susuzluk iddia eden kimseden başka, soğuk suya sahip olan fakat onu içmeyen kimse gördün mü? Veya acıkmadığı halde acıktığını iddia eden kimseden başka, yiyebileceği bir yemek bulan fakat onu yemeyen bir kimse gördün mü? Dünyadan sevdiklerinle ahiretten sevdiklerini kıyasladığın zaman, iyiyi ve iyi kimseleri sevdiğine dair iddianın batıl olduğu ne kadar açıktır! Çünkü dünyalık bir şeyi sevdiğin zaman sanki ondan başka malın yokmuş gibi onu sevdiğini görürsün. Bu, gerçekten doğru bir sevgidir. İddia ettiğin üzere, salihlerin amellerinden birini sevdiğin zaman ise, senin için onun sahibi olmandan daha ağır bir şey olmuyor. Eğer onu seviyor olsaydın hiçbir kimse hiçbir kimse senin için hem öncelikli olmaz, hem de senin sahip olduğundan daha fazla bir şeye sahip olmuş olmazdı.

Ey kardeşim!

Senin usandığın, yalancıktan doyduğun ve Allah’ı da aldattığın bir anın vardır. Senin aynı zamanda bütün hayatının tek bir gününde, isminin, salihlerin, mütevazıların, samimi olanların, öğüt alanların, şükredenlerin , razı olanların, sabredenlerin, teslim olanların, güvenilir olanların, güvenenlerin, işleri Allah’a havale edenlerin, korkanların, arzulayanların,  ariflerin, alimlerin ve yakinen inananların ismiyle birlikte olmasını arzu ettiğin bir anın vardır.

Daha doğrusu sana şöyle söyleyeyim:

Dünyayı tercih etme ve onlardan birisi öldüğü zaman, dünyayı tercih etme ve dünyayla ilgilenme noktasında olduğun yere bakarak onun yerine senin ölmen gerekir. Zira sen, hem dünyanın hiçbir şey olmadığını kesin olarak bilmektesin hem de salihlerin, iyilerin yoluyla, cennette kendisiyle komşu olarak Hz Muhammed (s.a.v)’in sohbetiyle bereketlenmeye razısındır. Dünyayla arkadaşlık kurmuş olan, sonra dünyayı tamamıyla terk etsen ve Peygamber’in dostluğunu tercih etsen, ulaşmış olduğun şeyi küçümseyerek terk ederdin.. Bu durumda, Allah’ın yakınında, Allah’ın sevdiklerinin çevresinde Allah’ın hükümranlığında; Allah’ın kendilerine nimet verdiği Peygamberler, sıddıklar, şehitler, salihler ve dostlukları güzel olan kimselerle birlikte cennette; ebedi olarak devam edecek bir sevinç, nimet ve neşe içindeki dostluk nasıl olur ?

Ey kardeşim kendini denetle!

Bu aldatmaca olan şeye, sana ve senin yakinine galip gelen şeye bak! Nedir içine düştüğün bu varta ? Amelinle bir dengeye ulaşacağın yeri düşün. Zerre ve hardal tanesi ağırlığınca olsa, bundan fazla ya da az olsa, sadece Allah’tan iste. Ecelin hızla geldiğini düşün. Sana gereken bitmek, tükenmek bilmeyen isteklerden sakınmandır. Gece de gündüz de, bir göz açıp kapama anı kadar bile O’ndan ayrılma.O da seni bırakmasın. Sübhanallah !

Nasıl dehşete düşmezsin ve aklın kendi durumuna şaşırarak nasıl yitmez! Kendi halini düşün. Senden istenilene bak. Senden istenilen ancak,bir şey yaptığın zaman onunla ya Allah’ın rızasını gözetmen veya onu hiç yapmamandır. Bundan daha azı olur mu? Bu, senin için nafiledir. Fakat farzların da zerre ağırlığınca olanın geçirilmesi durumunda, sana emredilen şeyi yapana, sana yasaklanandan uzaklaşana kadar senden mazeret kabul edilmez.

Güç yetiremeyeceğin bir şeyle de, senin dışında başka birinin yükümlü tutulmadığı şeyle de yükümlü tutulmazsın. Bununla birlikte senden istenen, insanlar için iyilik istemendir. Onlar için iyilik istemiyorsan, kötülük de isteme. Bundan daha azı var mıdır? Veya sen insanlar için kötülük isterken, onların senin için iyilik istemelerine razı olur musun? Senden istenen, ne kalbinle, ne de dilinle kendini insanlardan üstün tutmamandır. Bundan daha azı var mıdır? Sadece sen değil, sen ve bütün insanlar buna çağrıldınız

Kaynak: Muhasibi / Nefsin Terbiyesi (Adabü’n-Nüfus) / bkz: 98-101

    Yorumlar

    Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.