Namaz Gusül Kur'an Allah Tövbe Vesvese
DOLAR
8,1772
EURO
9,8359
ALTIN
468,77
BIST
1.350
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Bursa
Gök Gürültülü
18°C
Bursa
18°C
Gök Gürültülü
Perşembe Parçalı Bulutlu
18°C
Cuma Az Bulutlu
20°C
Cumartesi Gök Gürültülü
20°C
Pazar Gök Gürültülü
17°C
SON DAKİKA
Farz ve Nafile İbadetlerin Önemi
Ben Sana Emretmişken Seni Secde Etmekten Alıkoyan Nedir?
Ezan-ı Muhammediye
Allah Var Diyorsun Ondan Sonra Yok Gibi Davranıyorsun
Hiç Ölmeyecekmiş Gibi Yaşıyorsunuz
Oğlum! Nasihat İstiyordun Al Sana Nasihat
Yetiş Ey Allah’ın Resulü Yıkılıyoruz
Allah Var Diyorsun Ama Yok Gibi Davranıyorsun
Ey İnsanlar…!
Verilen Sözü Yerine Getirmek
Kanaatkar Olmak yada İyilik Yaparım adına Dünya malı Toplamak. Sonuç mu?
Hz Ali’nin oğlu Hz Hasan’a Nasihatleri
Hz Ali’nin Güzel Bir Vaazı
Taharetsiz Namaz Kabul Olur mu?
Secdede Ayakların Yerden Kesilmesi Namaza Zarar Verir mi?
Vakti İyi Değerlendirmek
Çocuğun Anne Baba Üzerindeki Hakkı – Diyanet
Her Nefesin Kıymetini Bilmek
Sahi Ya Ne Oldu Bize?
Namaz Belirli Vakitlerde Müminlere Farz Kılınmıştır
Namaz Dinin Direğidir
Cinsel İlişki Hakkında Bilmeniz Gereken Hususlar
Cinsel İlişkiye Girmenin Amacı ve Gayesi
Namazda Allah’tan Habersiz Olmak
Kerahat Vaktinde Neden Namaz Kılınmaz?
Vakit Namazlarının Geciktirilmesi
Namazın Vacipleri Nelerdir?
Namazlardaki Rekat Sayıları Neden Farklı?
İşçi ve İşveren için Namaz Meselesi
Sahibini Kötülükten Alıkoymayan Namaz Hakkında; Bir Ayet Bir hadis İnceleme
Sorumluluk İsteyen Bir İbadet: Namaz
Kıldığın Namaz Sende Değişikliğe Sebep Olmuyorsa O Namaza Yeniden Başla
Seferi iken Kılınamayan Namazın Kazası Nasıl Yapılır?
Kaç Yaşına Kadar ve Namaz Kılmayan Çocuğun Günahı Kimedir?
Cemaatle Namaz Kılmak
Helal Haram Duyarlılığı Hakkında Vaaz & Diyanet
Kısaca Namazı Bozan Davranışlar & Diyanet
Hangi Vakitlerde Namaz Kılınmaz ve Sebepleri
Namaz Kılarken Her Rekatta Aynı Süreyi Okumak Caiz midir?
Namaz Kılarken Aklımıza Başka Şeyler Geliyorsa
Namaz Neye Benzer?
Namazı Vaktinde Kılmanın Önemi ve Gerekliliği
Uyuma ve Unutma Sebebiyle Kaçırılan Namazın Hükmü Nedir?
Namazı Dosdoğru Kılın Ayeti ve Tefsiri
Namazı Bozan Şeyler Nelerdir?
Namaz Kılan Birisini Güldürmek Günah Mıdır?
Namazın Sünnetleri Nelerdir?
İş Yerinde Namaz Kılamıyorum. Ne Yapmalıyım?
Namazda Tadil-i Erkanın Hükmü Nedir?
Namazı Huşu İçinde Kılmak
Fe Eyne Tezhebun (Bu Gidiş Nereye?)
Namaza Hazırlık Yapmak ve Şartları
Covid-19 Sayesinde İnsanın Kendisi ile Yüzleşmesi
Namaz Kılarken Nelere Dikkat Etmeliyiz?
Namazda Şeytandan Gelen Vesvese
Namaz Kılmanın ve Cemaatin Fazileti
Gözümün Nuru, Dinin Direği Namaz
Namaz Konusunda Gevşeklik ve Tembellik Göstermenin Bazı Sonuçları
Salih Bir Amel: Namaz
Hasta Olanlar Nasıl Namaz Kılınır?

Nisa Süresi 1, 4, 6, 18. ayet Meali ve Tefsiri

11.12.2020
0
A+
A-

Nisa Süresi 1. Ayet Meali: Ey İnsanlar! Sizi bir tek nefisten yaratan, ondan da eşini yaratan ve ikisinden birçok erkekler ve kadınlar üretip yayan Rabbinizden sakının. Adını kullanarak birbirinizden dilekte bulunduğunuz Allah’tan korkun ve akrabalık haklarına riayetsizlikten de sakının. Şüphesiz Allah sizin üzerinizde gözetleyicidir.


Nisa Süresi 1. Ayet Tefsiri: Nefs, ruh ve insanın kendisi anlamındadır. Burada Adem (a.s) kastedilmektedir. Maksat; Adem’in eşi Hava’dır. Kur’an’da Adem’in yaratılışı hakkında bilgi verildiği halde eşinin yaratılışıyla ilgili bilgi yer almaz. Bu yüzden onun Adem’in bir cüzünden mi yoksa onun yaratıldığı topraktan mı veya onun yaratılış tarzıyla mı var edildiği hakkında kesin bir şey söylemek mümkün değildir. Bu konuda anlatılanlar da zandan öteye gitmemektedir.

Hz Peygamber, “Kadınlar hakkında birbirinize iyiliğe tavsiye edin; çünkü kadın, eğri kaburga kemiğinden yaratılmıştır. Kaburga kemiğinin en eğri yeri, en üst kısmıdır; eğer onu doğrultmaya kalkarsan kırarsın, fakat hali üzere bırakırsan öyle kalır. Birbirinize kadınlar hakkında iyiliği tavsiye edin” buyurmuştur.

Hadiste her ne kadar kadın kaburga kemiğinden yaratılmıştır denilmişse de konu, beliğ bir şekilde hanımlar hakkında hassasiyete davettir. Zaten hadisin devamı, ana temanın eğitim olduğunu göstermektedir. Hiç kimse, ben hanımımda kusur görmek istemiyorum, onu kusursuz hale getirinceye kadar uğraşaağım dememelidir. Çünkü bu noş ve tehlikeli bir çaba olur. Zira ne kadın ne de erkek, hata ve kusurdan hali olamaz. Resulüllah (s.a.v), eğer bastırırsanız kırarsınız, ifadesiyle de konunun hassasiyetine dikkat çekmiştir.

Nisa Süresi 4. Ayet Meali: Nikahladığınız kadınlara mehirlerini gönülden bir bağış ve bir vecibe anlayışıyla verin! Eğer onlar, gönül hoşnutluğuyla ondan bir kısmını size bırakırlarsa, onu da afiyetle yiyin.


Nisa Süresi 4. Ayet Tefsiri: Mehir; Nikah akdi esnasında eşler arasında karşılıklı antlaşma ile belirlenir; peşin ya da sonradan bir borç olarak ödenir. Mehir hiçbir şeyin karşılığı değildir. Allah’ın emri sebebiyle koca açısından nikah akdi esnasında verilmesi gereken bir bağış/atıyye, kadın açısından ise, alınması gereken bir haktır. Belirlendikten sonra mehir, artık kadının malıdır ve istediği gibi tasarruf yetkisine sahiptir. Kocasının oda hiçbir hakkı ve yetkisi yoktur. Hanımı, gönül hoşnutluğuyla bağışlamadığı sürece kocasına helal değildir.

Mehrin miktarı, evlenen çiftlerin kendi aralarında ve karşılıklı rızaya dayalı, örfe ve esprisine uygun olarak belirlemelerine bağlıdır; koca zengin ise zenginliğine göre, fakir ise fakirliğine göre mehir verir.

Nisa Süresi 6. Ayet Meali: Evlilik çağına gelinceye kadar yetimleri (gözetip) deneyin; eğer onlarda akılca bir olgunlaşma görürseniz hemen mallarını kendilerine verin. Büyüyecekler (de geri alacaklar) diye o malları israf ile ve tez elden yemeyin. Zengin olan (veli) iffetli olmaya çalışsın, yoksul olan da (ihtiyaç ve emeğine) uygun olarak yesin. Mallarını kendilerine verdiğiniz zaman yanlarında şahit bulundurun. Hesap sorucu olarak da Allah Yeter.


Nisa Süresi 6. Ayet Tefsiri: Yetimleri, kendi evlatlarınız gibi eğitin, öğretin, koruyup gözetip yetiştirin, hatta yaş ve kavrayış düzeylerine göre zaman zaman onları, mallarını kullanma, geliştirme ve ticaret yapma gibi hayat ile ilgili konularda deneyerek bilgi ve tecrübe sahibi yapmaya çalışın, reşit olduklarını hissettiğiniz an malarını kendilerine şahitlerin huzurunda verin! İhtiyacınız yoksa yetimin malına karşı iffetli davranın, ondan hiçbir şey yemeyin; şayet ona muhtaçsanız, sadece ihtiyacınız kadar yiyin. Sakın ha, kendisi yanımdan, malı da elimden gidecek diyerek acele ile bir şeyler yemeye kalkışmayın.

Nisa Süresi 18. Ayet Meali: Sürekli olarak kötülükleri işleyip de anca kendilerine ölüm geldiğinde birisinin: ‘Ben şu anda tövbe ettim..’ demesi tövbe değildir. Kafir olarak ölmek üzere olanlarınki de kabul edilecek tövbe değildir. İşte onlar, kendilerine can yakıcı bir azap hazırladığımız kimselerdir!


Nisa Süresi 18. Ayet Tefsiri: Hayattan ümit kesildiği ve ölümle karşı karşıya gelindiği an, yapılan tövbe ve iman ettim sözü de geçerli değildir. Sözgelimi, hayatı boyunca Allah’a yönelip işlediği günahlardan dolayı tövbe etmemiş; ancak hayattan ümidini tamamen kestiği ve ölümle pençeleştiği bir anda tövbe etmiş bir kimsenin tövbesi, artık makbul değildir. Mesela; Firavun denizde boğulurken “Ben İsrailoğullarının iman ettiğinden başka ilah olmadığına iman ettim, ben de Müslümanlardanım (1)” demiş, Allah’ın ona cevabı şu olmuştu: “Şimdi mi? Halbuki sen, bundan önce bozgunculardan idin… (2)”. Hayatı boyunca inkar üzere yaşayıp iman etmeye yanaşmayan bir inkarcının veya ilim ve imandan sonra inkar edip kafir olarak ölmüş bir kimsenin hesap gününde iman ettiğini söylemesi de bir anlam ifade etmez.

Kaynak: M. Zeki Duman / Beyanu’l-Hak / C: III / bkz: 271-282

(1- Yunus Süresi 90. Ayet) (2- Yunus Süresi 91. Ayet)

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.