Nisa Süresi MealiTefsir

Nisa Süresi 10 ve 11. Ayet Tefsiri

sponsor

Nisa Süresi 10-11. Ayet Meali ve Tefsiri

Nisa Süresi 10. Ayet Meali: Yetimlerin mallarını zulümle yiyenler şüphesiz karınlarına ancak ateş tıkınmış olurlar; zaten onlar çılgın ateşe gireceklerdir.

Nisa Süresi 10. Ayet Tefsiri: Zulümle yetimlerin mallarını yiyenler şüphesiz karınlarına ancak ateş tıkınmış olurlar; zaten onlar çılgın ateşe gireceklerdir ayeti nazil olunca yanlarında yetim bulunanlar yiyecek ve içeceklerini yetimlerin yiyecek ve içeceklerinden ayırdılar. Yetimin yemeği arttığında kaldırıyor ve o yiyene veya yemek bolzulana kadar bekletiyorlar (ondan bir lokma olsun almıyorlardı). Ancak bu onlara meşakkatli geldi ve bu durumu Resulüllah (s.a.v)’e söylediler. Bunun üzerine Allah (c.c): “Sana yetimler hakkında soruyorlar. De ki: Onların işlerini düzeltmek (yüz üstü bırakmaktan) daha hayırlıdır. Eğer onlarla birlikte yaşarsanız, (unutmayın ki) onlar sizin kareşlerinizdir (1)” ayetini nazil etti. Bunun üzerine Müslümanlar yiyecek ve içeceklerini yetimlerin yiyecek ve içeceklerine karıştırdılar

Anne baba ile Çocuklar Arasındaki Miras Paylaşımı

Nisa Süresi 11. Ayet Meali: Allah size, çocuklarınız hakkında, erkeğe, kadının payının iki misli (miras vermenizi) emreder. (Çocuklar) ikiden fazla kadın iseler, ölünün bıraktığının üçte ikisi onlarındır. Eğer yalnız bir kadınsa yarısı onundur. Ölenin çocuğu varsa, ana-babasından her birinin mirastan altıda bir hissesi vardır. Eğer çocuğu yok da ana-babası ona varis olmuş ise, anasına üçte bir (düşer). Eğer ölenin kardeşleri varsa, anasına altıda bir (düşer. Bütün bu paylar ölenin) yapacağı vasiyetten ve borçtan sonradır. Babalarınız ve oğullarınızdan hangisinin size, fayda bakımından daha yakın olduğunu bilemezsiniz. Bunlar Allah tarafından konmuş farzlardır (paylardır). Allah ilim ve hikmet sahibidir.

Nisa Süresi 11. Ayet Tefsiri: Yüce Allah şöyle buyuruyor: “Allah size, çocuklarınız hakkında, erkeğe, kadının payının iki misli (miras vermenizi) emreder”. Yani Allah (c.c) size onlar hakkında adil davranmanızı emreder. Zira, cahiliye döneminde mirasın tamamı erkeklere verilip kadınlara hiçbir şey bırakılmazdı. Yüce Allah ise mirastan pay alma hususunda erkeklerle kadınların eşit tutulmasını emretti. Fakat iki sınıf arasında fark gözeterek erkeğe kadının iki katını verdi. Çünkü erkeğin, ailenin nafakasını ve maişetini temin etme, ticaret yapıp para kazanma ve geçim sıkıntılarını yüklenme zorunluluğu vardır. Bu yüzden ona kadına verilenin iki katını vermek uygun düşmüştür. Nitekim bazı zeki insanlar, “Allah size, çocuklarınız hakkında, erkeğe, kadının payının iki misli (miras vermenizi) emreder” ayetinden Allah’ın kullarına merhametinin annenin oğluna merhametinden daha fazla olduğu sonucunu çukarmışlardır. Çünkü yüce Allah anne-babaya çocukları lehinde emir vermiş, bundan da onları anne-babalarından daha merhametli olduğu anlaşılmıştır.

Kaynak: İbn Kesir / İbn Kesir Tefsiri (Tefsiru’l Kur’an’il Azim) / C: III / bkz: 33-36

(1- Bakara Süresi 220. Ayet)

sponsor
Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı