Nisa Süresi MealiTefsir

Nisa Süresi 115, 116, 119 ve 120. ayet Meali ve Tefsiri

sponsor

Nisa Süresi 115. Ayet Meali: Kendisine doğru yol apaçık belli olduktan sonra kim Peygamber’e karşı çıkar ve müminlerinkinden başka yola uyarsa, Biz de onu yöneldiği tarafa yönlendirir, sonra da cehenneme sokarız! Orası ne kötü bir varış yeridir!

Nisa Süresi 115. Ayet Tefsiri: Doğru yolu göstermek ve ona yönelenleri onda muvaffak kılmak, Allah’ın ilkesel bir lütfudur. Doğru yoldan sapan ve bunda kararlılık gösteren kimseyi de tercihi doğrultusunda muvaffak kılmak ise, hem insanın ve dünya hayatının yaratılış amacına hem de Allah’ın adalet ilkesine uygundur: “Biz, Allah için veren, takvaya sarılan ve en güzeli/cenneti tasdik eden kimseye en kolayı daha da kolaylaştırırız; cimrilik eden, müstağni davranan ve en güzeli yalanlayana da en zoru kolaylaştırırız…” (Leyl, 92/5-10) ayeti de şeyi söylemektedir…

Şirkin Tövbesi ve Allah’ın Bağışlamayacağı Günah Var mıdır?

Nisa Süresi 116. Ayet Meali: Allah kendisine ortak koşulmasını bağışlamaz!

Nisa Süresi 116. Ayet Tefsiri: Genel ilkedir: Kişi hayatta ve yaşama ümidi devam ediyorken, şartlarını havi olarak tövbe ederse, Allah’ın bağışlamayacağı hiçbir insan da yoktur günah da yoktur. Fakat Allah, kendisine ortak koşan müşrikleri, tövbe etmedikleri sürece bağışlamaz. Şirkin tövbesi, yeniden iman etme ve salih işler yapma şartına bağlıdır. Zina ve kasten adam öldürme de öyle…( Bkz.Furkan, 25/70) O nedenle hayatta iken tövbe etmemiş ve şirk üzere ölmüş kimselerin ahirette bağışlanmaları söz konusu değildir.

Nisa Süresi 119. Ayet Meali: Onları kesinlikle doğru yoldan saptıracağım, boş hayallere kaptıracağım; kendilerine emredeceğim, hayvanların kulaklarını yaracaklar; emredeceğim, Allah’ın yarattığını değiştirecekler!! dedi. Kim Allah’ı bırakıp da Şeytanı dost edinirse, apaçık bir hüsrana uğramış olur!

Dövme Yaptırmak ve Takma Saç Kullanmak

Nisa Süresi 119. Ayet Tefsiri: Seyyid Kutup, daha önceki ve kendi çağındaki hilkati değişmelere bakarak bu ayeti şöyle tevil etmiştir: “…Vücudun bazı kısımlarını kesmek şeklinde Allah’ın yarattığını ve fıtratını değiştirmek ya da köleleri iğdiş etmek, cilde dövme yapmak, hayvan ve insan vücudunda bir takım değişikler yapmak gibi İslam’ın yasakladığı birçok değişiklik ve bozmalar yer almaktadır.” Hz Peygamber’in: (Zaruri bir durum olmadığı halde) “Dişlerinin arasını ayırtan, vücuduna dövme yaptırtan ve takma saç kullanan kimselere Allah lanet etsin!” hadisini de göz önünde bulundurarak ayetin kapsamına, tabii ve zaruri bir gereklilik olmaksızın, sırf bir heves ile ya da güzellik saikiyle fizyonomik yapısını bir biçimde değiştirenler; kadın iken erkek, erkek iken kadınlığa heves edip cinsel tabiatın aykırı davrananları, doğru ve tabii yapılarını bozanları ve genetik bilim vasıtasıyla kanunlara aykırı olarak insan fıtratında, fıtrata aykırı değişiklik yapanları de dahil etmek mümkündür.

Şeytanın Vaatleri ve Sonuçları

Nisa Süresi 120. Ayet Meali: Çünkü şeytan onlara vaat de bulunur, onları boş hayallerle umutlandırır. Oysa şeytanın onlara vaat ettikleri, aldatmacadan başka bir şey değildir.

Nisa Süresi 120. Ayet Tefsiri: Allah’tan başkasına tapan kimse, bütün hak ve özgürlüklerini taptığı varlığın iradesine telim etmiş demektir. Söz gelimi; şeytan emreder, o da her emri kayıtsız şartsız yerine getirir ve zaman zaman de ödülünü(!) alır. Fakat şeytanın teşvik ve ödülleri ilk planda ve görünüm itibariyle son derece süslü, güzel ve nefse hoş gelir, ama gerçek anlaşıldığı veya açıkça ortaya çıktığında, yapılan işler, peşine düşülen hayaller ve sonuç büyük bir sukut-i hayal ve sonsuz üzüntüye dönüşür!

Kaynak: M. Zeki Duman / Beyanu’l-Hak / C: III / bkz: 336-339

Aşağıdaki konular ilginizi çekebilir. Bakmak ister misiniz?

sponsor
Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı