Nisa Süresi MealiTefsir

Nisa Süresi 29 ve 35. Ayetin Meali ve Tefsiri (Beyanu’l-Hak)

sponsor

Nisa Süresi 29. Ayet Meali: Ey iman edenler! Birbirinizin mallarını haksız yollardan yemeyin! Ancak, aranızda karşılıklı rızaya dayalı bir ticaret yapabilirsiniz. Kendi kendinizi katletmeyin! Şüphesiz Allah size karşı son derece merhametlidir.

Başkalarının Malını Haksız Yollarla Yemek

Nisa Süresi 29. Ayet Tefsiri: Haram ve helalleri belirleyen Allah’tır; O’ndan başka hiç kimsenin helal ya da haram kılma hakkı bulunmamaktadır. Allah’ın haram kıldığı bir şeyi, kimse kimseye helal kılamaz. Alış verişte karşılıklı rıza esastır; mecburiyetten kaynaklanan rıza, rıza olamaz! Dinen haram kılınmış olan faiz, kumar, rüşvet ve benzeri gayr-ı meşru kazanç yolları rıza ile de olsa helal değildir. Birinin malını gasp etmek, çalmak, hile ve aldatma yoluyla elde etmek de haramdır. Bir gün Hz Peygamber buğday pazarından geçerken, bir buğday çuvalına elini sokup alt kısmından bir avuç çıkarttı. Üstü kuru olan buğdayın alt kısmının yaş olduğunu görünce öfekelendi ve “Neden yaşını üste koymadın? Herkes görür diye mi? Dikkat et, aldatan bizden değildir!” buyurdu.

Başkasının malını haksız yere yiyen kimse, Allah indinde büyük bir cezayı hak ettiği cehenneme girdirileceği için kendisini manen katletmiş anlamındadır. İslam’da hiç kimse, hata ve unutmadan dolayı yaptığından sorumlu değildir. Bir mümin, kendisine yasaklanan büyük günahlardan sakınırsa Allah onun diğer günahlarını bağışlayacağını vaat etmiştir. Fakat bilinmelidir ki küçük günahta bile bile ısrar etmek büyük günaha, büyük günahlara ısrar ise küfre, dolayısıyla içinde ebedi kalmak üzere cehenneme götürür. O halde büyük ve küçük günahlarda ısrar ederek kendinizi, henüz hayata iken öldürmeyin!

Nisa Suresi 35. ayet Anlamı ve Tefsiri

Nisa Süresi 35. Ayet Meali: Eğer karı kocanın ayrılmalarından endişe edecek olursanız, erkeğin ailesinden bir hakem, kadının ailesinden de bir hakem gönderin. Şayet onlar aralarının düzelmesini isterlerse, Allah aralarını bulmakta onları muvaffak kılar! Muhakkak ki Allah her şeyi bilir, her şeyden haberdardır.

Eşler Arasını Buluşturmak İçin Hakem Yöntemi

Nisa Süresi 35. Ayet Tefsiri: Koca, ailenin yöneticisi olarak kendisine düşen görevleri yapmış fakat olumlu bir sonuç alamamışsa, artık yakınlar devreye girmelidirler. Eşler boşanıp yuvaları yıkılmasın diye koca tarafından hakemlik şartlarını haiz bir yakını kocaya, kadın tarafından hakem olma şartlarını haiz bir yakını da kadına gönderilmelidir. Bunlar, taraflarla özel olarak diyaloğa girer ve ıslah görevi, akraba şefkati ve sorumluluk bilinciyle eşler arasındaki meseleyi anlamaya çalışırlar. Daha sonra bu iki hakem bir araya gelerek elde ettikleri verileri birlikte ve hakkaniyet, adalet ve ıslah amacıyla değerlendirirler…

Kaynak: M. Zeki Duman / Beyanu’l-Hak / C: III / bkz: (290-292) (298)

sponsor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı