Nisa Süresi MealiTefsir

Nisa Süresi 48, 74 ve 80. Ayet Meali ve Tefsiri (Beuanu’l-Hak)

sponsor

Nisa Süresi 48. ayet meali ve Tefsiri

Nisa Süresi 48. Ayet Meali: Allah kendisine ortak koşulmasını bağışlamaz; fakat dilediği kimsenin bunun dışındaki günahlarını bağışlar. Çünkü Allah’a ortak koşan kimse, büyük bir günah işleyerek O’na iftira etmiştir.

Nisa Süresi 48. Ayet Tefsiri: Bilinmelidir ki günah ve suç ne kadar büyük olursa olsun, kul zamanında ve şartlarını yerine getirerek tövbe etmişse, Allah’ın bağışlamayacağı günah da yoktur insan da yoktur! Hatta o, içtenlikle tövbe edip yeniden iman eden ve salih işler yapan kimsenin kötülüklerini dahi sevaba çevireceğini vaat etmiştir. Fakat Allah, kendisine ortak koşanları / müşrikleri, tövbe etmedikleri sürece bağışlamaz. Şirkin tövbesi, Allah’tan başka ilah olmadığını kabul etmek, o ana kadar yaptığı şeyleri açıkça reddetmek ve ölene dek sadece Allah’a kulluk edip salih işler yapmakla gerçekleşir. Aksi halde müşrik olarak ölen kimsenin ahirette bağışlanması beklenmemelidir. Buna büyük günahlardan olan haksız yere adam öldürme ve zina suçu da dahildir.

Nisa Süresi 74. ayet meali ve Tefsiri

Nisa Süresi 74. Ayet Meali:O halde dünya hayatı karşılığında ahireti satan alanlar Allah yolunda savaşsınlar! Kim Allah yolunda savaşırken öldürülür yada galip gelirse, Biz ona büyük bir mükafat vereceğiz!

Nisa Süresi 74. Ayet Tefsiri: Gerçek müminler ise, dünya hayatının her şeyi ile geçici olduğunu bilir ve kalıcı olan salih işlere yönelirler. O nedenle onlar birbirlerine gönülden bağlıdırlar. Hep birlikte Allah yolunda savaşmaktan; ölmek yada öldürülmekten asla çekinmezler. Çünkü onlar için Allah yolunda öldürülmek, ölmek değil, civcivin yumurtayı kırıp dışarı çıkması gibi bir kırılma ile gerçek hayata, ebedi ve sonsuz olan nimet ortamına kavuşma sürecidir.

Nisa Süresi 48. ayet meali ve Tefsiri

Nisa Süresi 80. Ayet Meali: Kim elçimize itaat ederse, kesinlikle Allah’a itaat etmiş olur. Kim de yüz çevirirse, bilesin ki Biz seni onlara koruyucu olarak göndermedik!

Nisa Süresi 80. Ayet Tefsiri: Resulüllah (s.a.v) şöyle buyurmuştur: Kim bana itaate derse, kesinlikle Allah’a itaat etmiş olur; Bana karşı gelen de Allah’a karşı gelmiş olur! Kim, (mümin olan) yöneticisine itaat ederse, kesinlikle bana itaat etmiş olur, ona karşı gelen de bana karşı gelmiş sayılır.

Kaynak: M. Zeki Duman / Beyanu’l-Hak / C: III / bkz: (305-306) (313-317)

sponsor
Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı