Evlilik ve Aile Hayatı

Nişanlıların Dini Nikah Yaptırması Uygun Mudur?

sponsor

Günümüzde dindar aileler nişanla birlikte dini nikah yaptırmakta ve böylece nişanlıların görüşmesindeki dini sakıncayı kaldırmayı hedeflemektedir.Böyle bir nikah tavsiye edilebilir mi?

Ergin ve akıllı olan mümin bir erkekle, yine ergin ve akıllı olan mümin kadının iki erkek şahidin önünde birbirine evlenme teklif ederek nikah akdi yapmaları mümkün ve caizdir. Bunun bir din adamının gözetiminde yapılması düşünülebilecek yanlışları engellemesi bakımından daha uygun olur

Nişanlıların nikah akdi ise daha çok nişanlılık döneminde daha serbest görüşme, gezme ve yalnız olarak baş başa kalma gibi niyetlerle yapılmakta ve gençlerin cinsel bakımdan daha serbest davranmalarına yol açmaktadır. Ancak henüz fiilen evlenmemiş olan bu nişanlıların yarı bekar ve yarı evli gibi bir ortama itilmesi çoğu zaman yarar yerine zarar getirmektedir. Erkeğin isteklerine bir sınır getirmek isteyen eşinin davranışları yanlış anlaşılmakta ve nişan bozulabilmektedir.

Nikahların nişanının bozulması özellikle kadının daha fazla zarar görmesine ve acı çekmesine yol açmaktadır.Çünkü nikahlı olarak nişanlılar baş başa kalınca, zifaf olmasa bile nişan bozulunca kadın mehrin tamamına hak kazanmaktadır. Erkek mehri vermediği gibi kimi zaman boşanmaya da yanaşmayarak aylarca, bazen yıllarca kız tarafını peşinden koşturmakta ve bir çeşit onlardan öç almaktadır.

Nişanlılık döneminde şu noktalara dikkat edilmesi uygun olur

1-► Nişanlılık dönemi çok uzun süreyi almamalıdır.6 ay 1 yıl arası normal sayılabilir

2-► Resmi nikahtan önce İslami nikah akdi yapma yoluna gitmemelidir. Çünkü İslami nikah eşlere cinsel konuda serbest davranma fırsatı vermekte ve özellikle nişan bozulunca kadının zarar görmesine yol açmaktadır.

3-► Taraflar erken İslami nikah yapmakta kararlı iseler, kadın da bir boşanma yetkisi (Tefviz-i Talak) almalıdır

4-► Mehir konusunun açıkça konuşulması, hatta bir teminat olmak üzere kadında bulunması sağlanmalıdır.

Sonuç olarak ;

Nişanlılıkta en güzel olan şey sürenin kısa tutulması, görüşmelerin İslami ölçüler içinde yapılması ve İslam’i nikahın resmi nikaha yakın ve düğün günü belirli duruma gelince akdedilmesidir.

Nimete Şükür Nerede Adlı Güzel Bir Vaaz

 

Müslümanlık Nerde? Mehmet Akif Ersoy Şiirleri

Kaynak: Hamdi Döndüren / Delilleriyle Aile İlmihali / bkz: 578-579

sponsor
Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı