Namaz Gusül Kur'an Allah Tövbe Vesvese
DOLAR
8,1772
EURO
9,8359
ALTIN
468,77
BIST
1.350
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Bursa
Gök Gürültülü
18°C
Bursa
18°C
Gök Gürültülü
Perşembe Parçalı Bulutlu
18°C
Cuma Az Bulutlu
20°C
Cumartesi Gök Gürültülü
20°C
Pazar Gök Gürültülü
17°C
SON DAKİKA
Farz ve Nafile İbadetlerin Önemi
Ben Sana Emretmişken Seni Secde Etmekten Alıkoyan Nedir?
Ezan-ı Muhammediye
Allah Var Diyorsun Ondan Sonra Yok Gibi Davranıyorsun
Hiç Ölmeyecekmiş Gibi Yaşıyorsunuz
Oğlum! Nasihat İstiyordun Al Sana Nasihat
Yetiş Ey Allah’ın Resulü Yıkılıyoruz
Allah Var Diyorsun Ama Yok Gibi Davranıyorsun
Ey İnsanlar…!
Verilen Sözü Yerine Getirmek
Kanaatkar Olmak yada İyilik Yaparım adına Dünya malı Toplamak. Sonuç mu?
Hz Ali’nin oğlu Hz Hasan’a Nasihatleri
Hz Ali’nin Güzel Bir Vaazı
Taharetsiz Namaz Kabul Olur mu?
Secdede Ayakların Yerden Kesilmesi Namaza Zarar Verir mi?
Vakti İyi Değerlendirmek
Çocuğun Anne Baba Üzerindeki Hakkı – Diyanet
Her Nefesin Kıymetini Bilmek
Sahi Ya Ne Oldu Bize?
Namaz Belirli Vakitlerde Müminlere Farz Kılınmıştır
Namaz Dinin Direğidir
Cinsel İlişki Hakkında Bilmeniz Gereken Hususlar
Cinsel İlişkiye Girmenin Amacı ve Gayesi
Namazda Allah’tan Habersiz Olmak
Kerahat Vaktinde Neden Namaz Kılınmaz?
Vakit Namazlarının Geciktirilmesi
Namazın Vacipleri Nelerdir?
Namazlardaki Rekat Sayıları Neden Farklı?
İşçi ve İşveren için Namaz Meselesi
Sahibini Kötülükten Alıkoymayan Namaz Hakkında; Bir Ayet Bir hadis İnceleme
Sorumluluk İsteyen Bir İbadet: Namaz
Kıldığın Namaz Sende Değişikliğe Sebep Olmuyorsa O Namaza Yeniden Başla
Seferi iken Kılınamayan Namazın Kazası Nasıl Yapılır?
Kaç Yaşına Kadar ve Namaz Kılmayan Çocuğun Günahı Kimedir?
Cemaatle Namaz Kılmak
Helal Haram Duyarlılığı Hakkında Vaaz & Diyanet
Kısaca Namazı Bozan Davranışlar & Diyanet
Hangi Vakitlerde Namaz Kılınmaz ve Sebepleri
Namaz Kılarken Her Rekatta Aynı Süreyi Okumak Caiz midir?
Namaz Kılarken Aklımıza Başka Şeyler Geliyorsa
Namaz Neye Benzer?
Namazı Vaktinde Kılmanın Önemi ve Gerekliliği
Uyuma ve Unutma Sebebiyle Kaçırılan Namazın Hükmü Nedir?
Namazı Dosdoğru Kılın Ayeti ve Tefsiri
Namazı Bozan Şeyler Nelerdir?
Namaz Kılan Birisini Güldürmek Günah Mıdır?
Namazın Sünnetleri Nelerdir?
İş Yerinde Namaz Kılamıyorum. Ne Yapmalıyım?
Namazda Tadil-i Erkanın Hükmü Nedir?
Namazı Huşu İçinde Kılmak
Fe Eyne Tezhebun (Bu Gidiş Nereye?)
Namaza Hazırlık Yapmak ve Şartları
Covid-19 Sayesinde İnsanın Kendisi ile Yüzleşmesi
Namaz Kılarken Nelere Dikkat Etmeliyiz?
Namazda Şeytandan Gelen Vesvese
Namaz Kılmanın ve Cemaatin Fazileti
Gözümün Nuru, Dinin Direği Namaz
Namaz Konusunda Gevşeklik ve Tembellik Göstermenin Bazı Sonuçları
Salih Bir Amel: Namaz
Hasta Olanlar Nasıl Namaz Kılınır?

Nuh Süresi Tefsiri & Abdülkadir Geylani

16.11.2020
0
A+
A-

Nuh Süresi Tefsiri

Nuh kendisine vahiy geldikten sonra ‘Şöyle dedi. Ey kavmim!’ Nuh kendisine yönelsinler ve rehberliği ile doğru yola girsinler diye onları -kavmim- diyerek kendisine nispet etti. “Şüphesiz, ben’ alim ve hakim olan Allah’ın izniyle “sizin için apaçık bir uyarıcı (Nuh Süresi 2)” ve korkutucuyum. Beni Rabb’im gönderdi.

Bir ve her şeyin kendisine döndüğü ve muhtaç olduğu, ilah ve rab olmaya layık, nimet vermeye ve intikam almaya kadir olan “Allah’a ibadet edin. O”‘nun haramlarını ve yasaklarını işlemekten “sakının” ve size Allah’ın emir ve yasakları cümlesinden bildirdiğim şeyler hakkında “bana itaat edin” ve gereğini yapın “ki” Allah Teala Kendisinden bağışlanma dilediğinizde ve samimi ve pişman bir şekilde O’na tövbe ettiğinizde “günahlarınızı bağışlasın ve sizi“‘ iman ve salih amelle bezenmeniz şartıyla en uzak “belli bir vakte kadar ertelesin. Şüphesiz,Allah’ın” sağlam hikmet üzere kullarının ölümlerine dair “belirlediği vakit gelince ertelenmez” ve erkene alınmaz. “Keşke bilseydiniz (Nuh Süresi 3-4)” ve hakim olan Allah’ın hikmetine, kudretinin ve iradesinin kemaline inansaydınız. Zira o takdirde belirlenen ecelin değiştirilmeyeceğini de bilirdiniz.

Nuh (a.s) onları doğru yola çağırmak ve iletmek hususunda bütün gayretini sarf etmesine rağmen kavmi doğru yola gelmedi, tam tersine ısrarlarını, zararlarını, inat ve büyüklenmelerini arttırdı.

Nuh” kavmi inkar ve büyüklenmede çok ileri gidince Rabbine yakararak “şöyle dedi. Ey” beni doğru yol üzere büyütüp eğiten “Rabbim! Gerçekten ben” bana vahiy ve ilhamın uyarınca “kavmimi gece gündüz“, bıkıp usanmadan imana “davet ettim (Nuh Süresi 5)”

“Fakat benim” onlara “davetim” küfür ve azgınlıkta ki ısrarlarının neticesi olarak “ancak onların” iman ve itaatten “kaçışını arttırdı (Nuh Süresi 6)”

Kuşkusuz, Sen” af ve rahmetinle “onların” günahlarını ve sürçmelerini “bağışlayasın diye kendilerini” şu kadar vakittir “her davet ettiğimde” daveti işitmemek için “parmaklarını kulaklarına tıkadılar” davetimden nefretlerinden ve bana olan sevgisizliklerinden dolayı yüzümü görmemek ve sesimi duymamak için başlarına “elbiselerini örttüler” oldukları hal üzere “direndiler ve” bana sövüp beni dövecek kadar “büyüklendiler (Nuh Süresi 7)”

Ve’ onları davetim esnasında “dedim ki: Rabbinizden bağışlanma dileyin” ve O’na tövbe edin; “çünkü O, çok bağışlayıcıdır (Nuh Süresi 10). Günahlarınızı bağışlar ve sürçmelerinizi affeder.

Onlar inkar ve ısrarda aşırı gidince, Allah kırk yıl yağmurlarını kesti ve kadınlarının rahimlerini kuruttu. Bunun üzerine Nuh dedi ki: Rabbinizden bağışlanma dileyin ki yağmuru bir zaman kestikten sonra “üzerinize gökten bol bol yağmur indirsin (Nuh Süresi 11)”

Küfrünüz ve şirkiniz sebebiyle sizden bir süre esirgediği “mallar’ ve oğullar ile sizi desteklesin” ve siz bağışlanma diledikten sonra size bol bol yağmur indirsin “ve” ardından “sizin için” büyük bağlar ve “bahçeler var etsin, sizin için” o bahçelerin arasında akan “ırmaklar var etsin (Nuh Süresi 12)”

Halbuki O, sizi” kemale doğru yükselen çeşitli “evrelerden geçirerek yaratmıştır (Nuh Süresi 14)”. Öyle ki sizin varlığınızı cansız unsurlardan takdir etmiş, sonra sizi insan gıdalarından ve besinlerinden olacağınız şekilde terkip etmiş, sonra sizi (safra, sevda, kan ve balgam olmak üzere dört) karışım kılmış, sonra nutfe, sonra alaka, sonra çiğnem, sonra kemik ve et, sonra sizi ilahi halifeliği ve naipliği kabul edebilecek harikulade bir yaratık olarak inşa etmiş, bundan sonra da sizi ahiret hayatında ulaştıracağına ulaştıracaktır.

Şu halde Rabbinizin hangi nimetini yalanlayacaksınız, en yalanlayıcı ve inkarcılar? O kudretinin kemalinden ve hikmetinin sağlamlığından üzerinize daha fazla tasavvur edilemeyecek olan nimet ve kerem sofralarını yaydı (a)

Ecel tamam olduktan sonra,artık pişman olmanın,tövbe etmenin ve özür beyan edip salih bir kul olacağı vaadinde bulunmanın hiçbir fayda sağlamayacağını keşke bilseydiniz

Nuh Süresi 21. Ayet Meali: Nuh: Rabb’im! Bunlar bana karşı geldi; malları ve oğulları zararından başka hiçbir şeyini artırmayan kimseye uydular

Nuh Süresi 21. Ayet Tefsiri: Maksat bir şahıs olmayıp kendini dünya hayatının, son derece cazip ama geçici olan güzelliklerine kaptırmış, haktan ve adaletten haberi olmayan, mal ve evlat sahibi zenginlerdir. Daha ziyade toplumun lideri durumunda olan egemen güçler kast edilmiş olabilir.(b)

Kaynaklar

a-) Abdülkadir Geylani / Geylani Tefsiri / C:VI / bkz: 210-213
b-) M. Zeki Duman / Beyanu’l-Hak / C:II/ bkz: 402-405

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.