Kürsüden Gönüllere Vaazlar
Trend

Öfke Kontrol Terapisi ve Uygulamaları

sponsor

1-► Öfkeyi yutmanın, affetmenin, hilim (yumuşak) sahibi olmanın ve tahammül göstermenin fazileti hakkında nakledilegelen haberleri iyice düşünüp bunların sevabını kazanmaya istemesi. Böylece öfkesinin yutmanın kendisine kazandıracağı sevabı elde etme yönündeki şiddetli istek, kişiyi öç ve intikam almaktan uzak tutar ve sonunda öfkesi diner. Hz Muhammed (s.a.v) şöyle buyurmuştur: Sen affı tut, iyiliği emret ve cahillerden yüz çevir

2-► Kişinin nefsini Allah’ın vereceği ceza ile korkutması. Bu, kişinin şöyle demesidir: Allah’ın bana gücünün yetmesi, benim bu adama (kişiye) gücümün yetmesinden çok daha fazladır. Bu adama duyduğum öfkenin gereğini yaparsam yüce Allah’ın affedilmeye en muhtaç olduğum kıyamet gününde bana gazap duymasından emin olamam. Yüce Allah, indirmiş olduğu sahifelerden birinde şöyle buyurmuştur: Ey İnsanoğlu! Kızdığın zaman beni hatırla ki ben de kızdığım zaman seni hatırlayayım ve seni yok ettiklerimin arasına katıp yok etmeyeyim.

3-► Nefsini düşmanlık ve intikamın akıbetine, düşmanın kendisine canla başla karşılık vermesi, heveslerini boşa çıkarmaya çalışması ve başına gelecek musibetlere gülmesi ihtimaline karşı uyarması. Kişinin başına her zaman bir musibet gelebilir ve düşmanlarının dilinde alay konusu olabilir. Yine, ahiretten korkmuyorsa öfkenin dünyadaki akıbetlerine karşı da kişinin nefsini uyarması gerekir. Bu ise bir arzuyu öfke üzerine musallat etmek anlamına gelir ve kişiye sevap kazandırmaz. Çünkü bir hazzı diğerinin önüne geçirmekten ibarettir. Ancak kişinin korkup çekindiği şey, ahiret işleri konusunda kendisine yardım edecek bir durumun değişmesi ise o zaman sevap kazanır.

4-► Başkasının öfke anındaki görüntüsünü aklına getirmek suretiyle kendisi öfkelendiği zaman ne kadar çirkin göründüğünü düşünmesi. Yine, kişinin kendi kendine öfkelenmenin ne kadar çirkin bir şey olduğunu, öfkelenen kimsenin saldırgan bir köpeğe ve yırtıcı bir hayvana benzediğini, buna karşılık öfkelenmeyen, hoşgörülü ve ağırbaşlı kimsenin peygamberlere, alimlere ve hikmet sahiplerine benzediğini düşünmelidir. Bunları düşünün kişi, birazcık aklı kalmışsa, nefsinin peygamberlere ve alimlere uyma sevgisine meyletmesi için köpeklere, yırtıcı hayvanlara veya adi insanlara benzemek yerine, peygamberlere ve alimlere benzemeyi tercih eder.

5-► Kendisini intikam almaya sevk edip öfkesini yutmasına engel olan sebebin ne olduğunu düşünmesi. Mutlaka bunun bir sebebi vardır. Örneğin, şeytan kişiye şöyle der: Öfkeni yutarsan aciz olduğuna, izzetinefsinin bulunmadığına, zelil ve iktidarsız biri olduğuna hükmedilebilir, insanların gözünde hakir olabilirsin. Bu durumda nefsine şöyle desin:

Şaşıyorum sana! Şimdiki bir ihtimalden çekiniyorsun da, kıyamet gününde mahcup olmaktan, bu öfkelendiğin adamın senin elinden tutup da senden intikam almasının doğuracağı rezillikten çekinmiyorsun. İnsanların gözleri önünde küçük düşmekten çekiniyorsun da Allah’ın, meleklerin ve peygamberlerin yanında küçük düşmekten çekinmiyorsun

Kişi ne zaman öfkesini yutarsa bunu sadece Allah için yapmalıdır. Bu, kişiyi Allah katında yüceltir. İnsanların ne düşüneceğinden ona ne?  Kendisine zulmeden kişinin kıyamet günündeki zilleti, ondan şimdi alacağı intikam sonucu çekeceği zilletten daha ağırdır. Kıyamet gününde Ecrini Allah’ın vereceği kişiler ayağa kalksınlar denildiğinde ayağa kalkanlardan biri olmak istemez mi? O gün bu hitap karşısında ancak insanları affedenler ayağa kalkacaklardır. Kişinin bu ve benzeri şeyleri kalbine kazıması gerekir ki, lazım olduğu zaman kullanabilsin

6-► Öfkesinin, kendi isteğine değil de Allah’ın isteğine uygun olarak cereyan eden bir şeyden kaynaklandığını bilmelidir. Bu durumda nasıl olur da Allah’ın isteğini bir kenara bırakıp kendi isteğini öne alabilir?

Olumsuz Karamsar Düşünceler

 

Nimete Şükür Nerede Adlı Güzel Bir Vaaz

Kaynak: İbnü’l-Cevzi / Minhacü’l-Kasıdin Ve Müfidü’s-Sadıkin / C: 1 / bkz: 687-689

sponsor
Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı