Nefis Muhasebesi
Trend

Öfkelenmiş Birisine Nasıl Davranmalıyız?

sponsor

Arkadaşın öfkeli halde hoş olmayan sözler söylediğinde onunla aynı görüşte olman gerekmediği gibi onu sorgulamaya da kalkışma. Çünkü onun durumu ne yaptığını ne yaptığını bilmeyen sarhoşun durumu gibidir. Onun fevri hareketleri için sabret ve ona bağırma. Çünkü şeytan ona galebe etmiş, tabiatı galeyana gelmiş, aklı ise tutulmuştur.

Öfkeli kişiyi sorgulamaya kalkarsan ya da karşılık veremeye çalışırsan akıllı birinin deli birini kınaması gibi; ya da uyanık birinin baygın birini kınaması gibi davranmış olursun.

Bu durum da günah sana ait olur

Böyle hallerde sen ona merhamet et. Bil ki o daha sonra yaptığına pişman olacak ve senin ne kadar sabırlı olduğunu görecektir. Babası öfkelendiğinde çocuk, kocası öfkelendiğinde kadın bu durumları göz önüne getirmelidir. Daha sonra öfkeli kişi dediği şeyleri terk edecek ve söylediği şeylere dönmeyecek ve pişman olacaktır.

Eğer öfkeli kişiye o halinde karşılık verilse o zaman düşmanlık oluşacak ve uykuda olan kişiye uyandığında bir ceza vermek gibi bir durum meydana gelecektir. Oysa insanların çoğu böyle karşılık vermez. İnsanlar öfkeli birini gördüklerinde onun söylediklerini ve yaptıklarını olgunlukla karşılarlar. Zaten hikmetin gereği de böyledir. Hikmetin nasıl olması gerektiğini de açıklamıştık. Bunu da alimlerden başkası akledemez.

Öfkeyi Kontrol Etmek

 

Örümcek Ağı & İbretlik Bir Kıssa

Kaynak: İbn Kayyım el-Cevziyye / Tehlikeli Tuzaklar / bkz: 157

sponsor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı