Namaz Gusül Kur'an Allah Tövbe Vesvese
DOLAR
8,1772
EURO
9,8359
ALTIN
468,77
BIST
1.350
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Bursa
Gök Gürültülü
18°C
Bursa
18°C
Gök Gürültülü
Perşembe Parçalı Bulutlu
18°C
Cuma Az Bulutlu
20°C
Cumartesi Gök Gürültülü
20°C
Pazar Gök Gürültülü
17°C
SON DAKİKA
Farz ve Nafile İbadetlerin Önemi
Ben Sana Emretmişken Seni Secde Etmekten Alıkoyan Nedir?
Ezan-ı Muhammediye
Allah Var Diyorsun Ondan Sonra Yok Gibi Davranıyorsun
Hiç Ölmeyecekmiş Gibi Yaşıyorsunuz
Oğlum! Nasihat İstiyordun Al Sana Nasihat
Yetiş Ey Allah’ın Resulü Yıkılıyoruz
Allah Var Diyorsun Ama Yok Gibi Davranıyorsun
Ey İnsanlar…!
Verilen Sözü Yerine Getirmek
Kanaatkar Olmak yada İyilik Yaparım adına Dünya malı Toplamak. Sonuç mu?
Hz Ali’nin oğlu Hz Hasan’a Nasihatleri
Hz Ali’nin Güzel Bir Vaazı
Taharetsiz Namaz Kabul Olur mu?
Secdede Ayakların Yerden Kesilmesi Namaza Zarar Verir mi?
Vakti İyi Değerlendirmek
Çocuğun Anne Baba Üzerindeki Hakkı – Diyanet
Her Nefesin Kıymetini Bilmek
Sahi Ya Ne Oldu Bize?
Namaz Belirli Vakitlerde Müminlere Farz Kılınmıştır
Namaz Dinin Direğidir
Cinsel İlişki Hakkında Bilmeniz Gereken Hususlar
Cinsel İlişkiye Girmenin Amacı ve Gayesi
Namazda Allah’tan Habersiz Olmak
Kerahat Vaktinde Neden Namaz Kılınmaz?
Vakit Namazlarının Geciktirilmesi
Namazın Vacipleri Nelerdir?
Namazlardaki Rekat Sayıları Neden Farklı?
İşçi ve İşveren için Namaz Meselesi
Sahibini Kötülükten Alıkoymayan Namaz Hakkında; Bir Ayet Bir hadis İnceleme
Sorumluluk İsteyen Bir İbadet: Namaz
Kıldığın Namaz Sende Değişikliğe Sebep Olmuyorsa O Namaza Yeniden Başla
Seferi iken Kılınamayan Namazın Kazası Nasıl Yapılır?
Kaç Yaşına Kadar ve Namaz Kılmayan Çocuğun Günahı Kimedir?
Cemaatle Namaz Kılmak
Helal Haram Duyarlılığı Hakkında Vaaz & Diyanet
Kısaca Namazı Bozan Davranışlar & Diyanet
Hangi Vakitlerde Namaz Kılınmaz ve Sebepleri
Namaz Kılarken Her Rekatta Aynı Süreyi Okumak Caiz midir?
Namaz Kılarken Aklımıza Başka Şeyler Geliyorsa
Namaz Neye Benzer?
Namazı Vaktinde Kılmanın Önemi ve Gerekliliği
Uyuma ve Unutma Sebebiyle Kaçırılan Namazın Hükmü Nedir?
Namazı Dosdoğru Kılın Ayeti ve Tefsiri
Namazı Bozan Şeyler Nelerdir?
Namaz Kılan Birisini Güldürmek Günah Mıdır?
Namazın Sünnetleri Nelerdir?
İş Yerinde Namaz Kılamıyorum. Ne Yapmalıyım?
Namazda Tadil-i Erkanın Hükmü Nedir?
Namazı Huşu İçinde Kılmak
Fe Eyne Tezhebun (Bu Gidiş Nereye?)
Namaza Hazırlık Yapmak ve Şartları
Covid-19 Sayesinde İnsanın Kendisi ile Yüzleşmesi
Namaz Kılarken Nelere Dikkat Etmeliyiz?
Namazda Şeytandan Gelen Vesvese
Namaz Kılmanın ve Cemaatin Fazileti
Gözümün Nuru, Dinin Direği Namaz
Namaz Konusunda Gevşeklik ve Tembellik Göstermenin Bazı Sonuçları
Salih Bir Amel: Namaz
Hasta Olanlar Nasıl Namaz Kılınır?

Ölüm Meleği ve Azrail

27.03.2020
0
A+
A-

“Biz sizi yarattık, artık tasdik eder olmalı değil mi idiniz! (1), Hanginizin daha güzel iş ortaya koyacağını denemek için, ölümü ve hayatı yaratan O’dur (2), İyiliğin mükafatı, iyilikten başka mıdır?, elbette değildir (3), O iki cennetin ötelerinde de iki cennet vardır (4)”.

Ancak ahireti inkar edenler, ölümü, ölümden sonra tekrar dirilişi inkar edenler “Hayır, gerçek öyle değil! Kıyamet günü hakkı için, Kendisini eleştirip kusurlarından pişmanlık duyan kimse hakkı için (ki siz mutlaka diriltileceksiniz), İnsan zanneder mi ki ölümünden sonra Biz kemiklerini toplayıp onu diriltmeyeceğiz?, Evet, toplarız, hem de parmak uçlarına varıncaya kadar eski halinde düzenleriz! (5)”.

Ancak ne acıdır ki tüm bunları bilmesine rağmen “İnsan suç işleyip durmak için önündeki kıyameti inkar etmek ister de (6)” bu inkarına aslında kendi bile inanmaz.

Ölümü istemediği halde ölüme hazırlanmaz, ölümden sonrasından endişe duyduğu halde günah işlemekten beri durmaz, Rabbi’nin huzurunda durup hesap vereceğini bildiği halde yüzü kızarmaz. Ama nereye kadar bu vurdumduymazlık. Can boğaza dayanıp da arada ki perde kaldırıldığı zaman ve

“Vakti geldiğinde ölüm sekeratı başlayınca, can çekiştiği sırada insana “İşte” denir, “senin en çok nefret edip kaçtığın şey! (7)” ayetine istinaden herkes ölecek, ancak dünya hayatında ömrünü Allah’a karşı hatalarla, isyanlarla ve günahlarla dolduran kişi için

“İş bununla bitmeyecek, ardından o zorba, cehenneme girecek. Orada kendisine kanlı irinli su içirilecek,Yutmaya çalışacak ama boğazından geçiremeyecek. Ölüm her yandan ona geldiği halde yine de ölmeyecek. Bunun arkasından da pek şiddetli bir azap daha vardır (8)”. Evet “Göklerin ve yerin hakimiyeti O’nundur. Hayatı veren ve hayatı alıp öldüren O’dur. O her şeye kadirdir (9)”

İbrahim (a.s) ölüm meleğinden kendine esas suretinde görünmesini isteyince ölüm meleği; dayanamazsın deyince İbrahim (a.s); Hayır dayanırım dedi. Bunun üzerine ölüm meleği ölüm meleği yüzünü çevirdi, baktı ki siyah, saçları dik, kötü kokulu, ağzından ve burnundan dumanlı alev çıkan bir adam. İbrahim (a.s) dayanamayıp bayıldı.

Nitekim Resulüllah (s.a.v) buyuruyor ki;

Ölüm meleğinin dört yüzü vardır; Bir yüzünden ateş alevlenir, bir yüzü siyahtır, bir yüzü ekşi ve buruşuktur, bir yüzü de beyaz nuranidir. Ateşin alevlendiği yüzü ile kafirlere, siyah yüzü ile bidatçılara, buruşuk yüzü ile fasıklara, nurani yüzü ile de tövbekarlara gelir (10)”

“Rivayete göre Musa (a.s)’ın ruhu göğe çıkarılınca; Rabbi ona ölümü nasıl buldun diye sorunca O da; Kendimi kızartma tavasına atılan, ölüp de rahat etmeyen, uçup da kurtulamayan serçe kuşu gibi buldum demiştir (11)”

“Nevevi der ki:Ruh kabzedilince göz onu takip eder ifadesinin manası:Ruh çıkınca göz onu izler,nereye gittiğine bakar.Buda ölümün yokluk olmadığı,onun halden hale geçmek olduğu,ruhun değil de sadece cesedin yok olduğu görülmektedir (12)”

“Hz Muhammed’in ümmeti ona tabi olanlardır. Ona tabi olanlar da dünyadan yüz çevirip ahirete yönelen kimselerdir. Çünkü Resulüllah (s.a.v) yalnız Allah’a ve ahiret gününe davet etmiş ve sadece dünya ve onun geçici zevklerinden menetmiştir.

Şu halde; ne kadar dünyadan yüz çevirip ahirete yönelirsen o kadar onun sünnetine yapışmış, o kadar ona tabi olmuş olursun; ona tabi olduğun kadar da onun ümmetinden sayılırsın.

Ne kadar dünyaya meyleder, onun yolundan ayrılırsan o nispetle onun yolundan ve ümmetinden ayrılmış olursun. Allah Tealanın da buyurduğu gibi: Dünyada azgınlık yapana ve dünya hayatını ahirete tercih edene şüphesiz cehennem tek barınaktır Naziat’ 37-39)  (13)”

Kaynak: İsmail Ekinci

(1-Vakıa Süresi 57) (2-Mülk Süresi 2) (3-Rahman Süresi 60) (4-Rahman Süresi 62) (5-Kıyame Süresi 1-4) (6-Kıyame Süresi 5) (7-Kaf Süresi 19) (8-İbrahim Süresi 16-17) (9-Hadid Süresi 2) (10-İmam Gazali / Sülvetülarifin -Kalplerin Tesellisi- / bkz: 644) (11-İmam Gazali / Sülvetülarifin -Kalplerin Tesellisi- / bkz: 650) (12-İmam Gazali / Sülvetülarifin -Kalplerin Tesellisi- / bkz: 653) (13-İmam Gazali / Ahiret Hayatı / bkz: 203)

    Yorumlar

    Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.