Namaz Gusül Kur'an Allah Tövbe Vesvese
DOLAR
8,6023
EURO
10,2687
ALTIN
493,11
BIST
1.410
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Bursa
Mevzi Sağanak
30°C
Bursa
30°C
Mevzi Sağanak
Perşembe Mevzi Sağanak
30°C
Cuma Parçalı Bulutlu
31°C
Cumartesi Parçalı Bulutlu
32°C
Pazar Parçalı Bulutlu
31°C
SON DAKİKA
Farz ve Nafile İbadetlerin Önemi
Ben Sana Emretmişken Seni Secde Etmekten Alıkoyan Nedir?
Ezan-ı Muhammediye
Allah Var Diyorsun Ondan Sonra Yok Gibi Davranıyorsun
Hiç Ölmeyecekmiş Gibi Yaşıyorsunuz
Oğlum! Nasihat İstiyordun Al Sana Nasihat
Yetiş Ey Allah’ın Resulü Yıkılıyoruz
Allah Var Diyorsun Ama Yok Gibi Davranıyorsun
Ey İnsanlar…!
Verilen Sözü Yerine Getirmek
Kanaatkar Olmak yada İyilik Yaparım adına Dünya malı Toplamak. Sonuç mu?
Hz Ali’nin oğlu Hz Hasan’a Nasihatleri
Hz Ali’nin Güzel Bir Vaazı
Taharetsiz Namaz Kabul Olur mu?
Secdede Ayakların Yerden Kesilmesi Namaza Zarar Verir mi?
Vakti İyi Değerlendirmek
Çocuğun Anne Baba Üzerindeki Hakkı – Diyanet
Her Nefesin Kıymetini Bilmek
Sahi Ya Ne Oldu Bize?
Namaz Belirli Vakitlerde Müminlere Farz Kılınmıştır
Namaz Dinin Direğidir
Cinsel İlişki Hakkında Bilmeniz Gereken Hususlar
Cinsel İlişkiye Girmenin Amacı ve Gayesi
Namazda Allah’tan Habersiz Olmak
Kerahat Vaktinde Neden Namaz Kılınmaz?
Vakit Namazlarının Geciktirilmesi
Namazın Vacipleri Nelerdir?
Namazlardaki Rekat Sayıları Neden Farklı?
İşçi ve İşveren için Namaz Meselesi
Sahibini Kötülükten Alıkoymayan Namaz Hakkında; Bir Ayet Bir hadis İnceleme
Sorumluluk İsteyen Bir İbadet: Namaz
Kıldığın Namaz Sende Değişikliğe Sebep Olmuyorsa O Namaza Yeniden Başla
Seferi iken Kılınamayan Namazın Kazası Nasıl Yapılır?
Kaç Yaşına Kadar ve Namaz Kılmayan Çocuğun Günahı Kimedir?
Cemaatle Namaz Kılmak
Helal Haram Duyarlılığı Hakkında Vaaz & Diyanet
Kısaca Namazı Bozan Davranışlar & Diyanet
Hangi Vakitlerde Namaz Kılınmaz ve Sebepleri
Namaz Kılarken Her Rekatta Aynı Süreyi Okumak Caiz midir?
Namaz Kılarken Aklımıza Başka Şeyler Geliyorsa
Namaz Neye Benzer?
Namazı Vaktinde Kılmanın Önemi ve Gerekliliği
Uyuma ve Unutma Sebebiyle Kaçırılan Namazın Hükmü Nedir?
Namazı Dosdoğru Kılın Ayeti ve Tefsiri
Namazı Bozan Şeyler Nelerdir?
Namaz Kılan Birisini Güldürmek Günah Mıdır?
Namazın Sünnetleri Nelerdir?
İş Yerinde Namaz Kılamıyorum. Ne Yapmalıyım?
Namazda Tadil-i Erkanın Hükmü Nedir?
Namazı Huşu İçinde Kılmak
Fe Eyne Tezhebun (Bu Gidiş Nereye?)
Namaza Hazırlık Yapmak ve Şartları
Namaz Kılarken Nelere Dikkat Etmeliyiz?
Namazda Şeytandan Gelen Vesvese
Namaz Kılmanın ve Cemaatin Fazileti
Gözümün Nuru, Dinin Direği Namaz
Namaz Konusunda Gevşeklik ve Tembellik Göstermenin Bazı Sonuçları
Salih Bir Amel: Namaz
Hasta Olanlar Nasıl Namaz Kılınır?
Namazda Secdelerden Birisini Unutan Birisi Ne Yapmalı?

Ölüm Ve Ölüm Hakikati

İslam ve Kur'an adlı kardeş web sitemize ulaşmak için Tıklayınız

02.05.2020
0
A+
A-

Ne acıdır ki ölümün bir ibret vesilesi olması gerektiği yerde;

“Zamanımızdaki insanların cenazeye iştiraklerine baktığınızda, bir araya toplanıp gülüştüklerini, eğlendiklerini ve varislerine ne kadar miras bıraktıklarını konuştuklarını görürsünüz. Ölen kimsenin bazı akranları ve akrabaları ise, varislere düşen mirastan pay alacaklarının planları endişesindedir. Onlardan hiçbiri, bir gün kendisinin de aynı duruma düşeceğini, omuzlar üzerinde taşınacağını ve kendi akrabalarının da aynen kendisi gibi miras derdine düşeceklerini hiç düşünmez (1)”

“Ey ıssızlık yurdunun sakinleri, yoksul mahaller, karanlık kabirler! Ey toprak ehli, ey gurbet ehli, ey yalnızlık ve yabancılık ehli!  Sizler bizi geçen öncülersiniz, biz de size yetişecek, peşinizden gelenleriz  Evlerinize oturuldu, eşleriniz başkaları tarafından nikahlandı, mallarınız paylaştırıldı. Bu bizim yanımızdaki haberlerdir. Sizin yanınızda ne haberler var? Eğer onlara konuşma izini verilseydi, size azığın en hayırlısı takva olduğunu haber verirlerdi (2)”

Resulüllah (s.a.v) Ömer b. Hattab’a (r.a) şöyle buyurdu; Ya Ömer! Öldüğün ve akrabaların kabristanlığa gelip senin için boyuna göre bir kabir kazdıkları, ardından yıkayıp, kefenleyip ve kokular sürdüklerinde; sonra omuzlarında taşıyıp o çukura bıraktıklarında ve üzerine toprakları atmaya başladıklarında halin nice olur?

Dostların ve akrabaların kabrinin başından ayrıldıkları zaman yanına kabrin iki meleği olan Münker ve Nekir gelir. Sesleri yeri göğü oynatan gök gürültüsü, bakışları ise gözleri kamaştıran şimşek gibidir. Uzunluğundan ötürü saçları yerlere değer. Dişleriyle toprağı kazarlar. Seni korkutur ve ürkütürler. İşte o zaman halin nice olur?

Nitekim;

“Bir kafile hızlı bir şekilde mezarlıktan geçiyordu. Onlardan biri arkadaşına ‘bu kabirdekiler bize ne diyor biliyor musun?’ dedi.

O: Ne diyor deyince şöyle cevapladı

Geçmişte bizler sizin gibiydik. Sizler de aynen bizim gibi olacaksınız (3)”

“Ey sağlıklı oluşuna aldanan! Hiç hasta olmadan ölen birini görmedin mi? Ey ömrünün uzunluğuna aldanan! Hazırlıksız yakalanıp öleni hiç görmedin mi? Şu uzunca yaşadığın ömrünü bir düşünsen, yaşadığın bütün lezzetleri unuttuğunu görürsün. Sizler sıhhatinize mi aldanıyorsunuz? Yoksa afiyetinizin uzun süre devam etmesiyle mı şımarıyorsunuz? Ölmeyeceğinize emin misiniz? Yoksa ölüm meleğine karşı cüret gösterebileceğinizi mi zannediyorsunuz? Ölüm meleği geldiğinde, ne servetin ne de etraftaki adamların çokluğu onu engelleyebilir. Bilmez misin ki ölüm, nefeslerin boğazda düğümlendiği, gam, keder ve geçmişte yapılan kusurlara karşı pişmanlık anıdır (4)”

Evet “Nerede bulunursanız bulunun: Sağlam, yüksek kulelerde, (hatta eflâke ser) çeken gökteki yıldız burçlarında bile olsanız, ölüm mutlaka size yetişir (5)”. O halde “Ey insan! Seni yaratıp seni düzgün ve dengeli kılan, seni istediği bir şekilde birleştiren, ihsanı bol Rabbine karşı seni aldatan nedir? (6)”

Maneviyat önderlerinden Hatem-i Esam diyor ki; Mezarlığa uğramasına rağmen, ölülere dua etmeyen ve kendi akıbetinin ne olacağını düşünmeyen kimse, hem kendine ve hem de ölülere ihanet etmiş sayılır.

Aslında senin hastalanman, hastalık geçirmen, derde tasaya bürünmen, yüzündeki buruşmalar, saçındaki aklar, güçten kuvvetten düşmen hepsi sana ölümü ve ölümden sonrasını hatırlatmaktadır. Ama tüm bunların farkına varabilmek için ve bu farkındalığın farkında olmak için biraz tefekkür etmek gereklidir.

Öyle bir günden sakının ki o günde ‘Kıyamet gününde insanlar birbirleriyle davalaşacaktır. Öyle ki ruh ceset ile davalaşacak, ruh cesede: Sen yaptın diyecek, ceset de ruha sen emrettin sen güzel gösterdin diyecek. Bunun üzerine yüce Allah aralarında bir hüküm vermek üzere bir melek gönderecek, melek her ikisine şöyle diyecek: Sizin misaliniz gözleri gören yatalak bir adam ile diğeri gözleri görmeyen bir kimsenin durumuna benzer.

Bu iki kişi bir bahçeye girerler. Yatalak kişi gözleri görmeyene: Ben buralarda birtakım meyveler görüyorum, fakat onlara ulaşamıyorum der. Bu sefer gözleri görmeyen kişi: Seni sırtıma alayım, o meyveleri al der. Onu sırtına alır, o da meyveleri alır. Peki bunların hangisi haksızlık yapmıştır diye sorar: Her ikisi ikisi de deyince; bunun üzerine melek onlara: Kendi aleyhinize kendiniz hüküm vermiş oldunuz diyecek. Yani ceset ruhun bineği,ruh da onun binicisi gibidir (7)”

Dünyada en sevmediğin şeyi yani ölümü ahirette en sevdiğin şey olarak görüp de ölümü temenni etmek istemiyorsan eğer biran önce tövbe et ve Rabb’ine yönel ve siz “Allah’a ortak tanımayan halis muvahhit olun! Çünkü bilin ki Allah’a şirk koşan kimse, gökten düşüveren ve kuşların didik didik edip kapıştığı birine yahut rüzgarın uzak ve ıssız bir yere savurduğu kimseye benzer (8)”

Kaynak: İsmail Ekinci

(1-İmam Gazali / Ahiret Hayatı / bkz: 139) (2-Hz Ali’nin Sözü) (3-Muhammed Gazali / Kur’an’ın Konulu Tefsiri / bkz: 801) (4-İmam Gazali / Ahiret Hayatı / bkz: 37) (5-Nisa Süresi 78) (6-İnfitar 6-8) (7-İbn Kesir / İbn Kesir Tefsiri / C:9 / bkz: 399-400) (8-Hacc Süresi 31)

Aşağıdaki konular ilginizi çekebilir. Bakmak ister misiniz?

    Yorumlar

    Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.