Ahiret Hayatına İman

Ölümü Hatırlamak

sponsor

Bir gün dünyada mutlu yaşamış olan bir gencin cenazesinde bulundum. Orada insanların dünyayı yerdiğini, dünya ehlini ayıpladıklarını, ölümden gafil olanları da kınadıklarını gördüm.

Akıl sahibi kimse ölümün yaklaştığının farkında olursa, akıl ona salih amel işlemede acele davranmasını söyler ve o kişi korku içinde olur. Bu düşünce bazı gruplara  ağır gelmiş ve onlar çöllere çekilmiş, günlerce aç kalmış, geceleri uykusuz geçirmiş, kabirleri sürekli ziyaret etmiş ve derken kendilerini helak etmişlerdi.

Yemin olsun ki korku duydukları şeyler bunlardan daha fazlasını da yapmayı gerektirir; ancak akıl bu endişesiyle beraber sükuneti de emreder. Çünkü bu bedenler nefisleri taşımak için yaratılmıştır. Aynen devenin bir kişiyi taşıması gibi.

Hedefe ulaşmak için yolculuk esnasında deveye güzel davranmak gerekir. Akla göre bir kişinin sürekli endişeli olması, uykusuz kalması hoş değildir. Çünkü bu durum bedene olumsuz tesirde bulunur ve hedefe ulaşmayı engeller.

Ademoğlunun bedeni latif yaratılmıştır.

Kişi yağ ve besini terk ederse beyin kuru kalır,

Uykuyu terk ederse gücü tükenir,

Üzülürse kalbi rahatsızlanır,

O zaman kişi bedenine iyi davranarak onu ıslah edecek şekilde beslemeli. Aksi takdirde eziyet veren şeyler olduğu sürece bedenin çöküşü de hızlanır. Zaten din de aklın söylediğini teyit eder. Nitekim Peygamber (s.a.v) şöyle buyurmuştur :

Nefsinin de, eşinin de senin üzerinde hakkı vardır. Hem oruç tut, hem iftar et, hem uyu, hem kalk

Geçimlerini sağlamakla mükellef olan birinin ailesini ihmal etmesi ona günah olarak yeter.

Kişinin sürekli endişeli olması,

Bedenini bitkin

eşlerini dul,

çocuklarını yetim bırakır.

Kişi bu şekilde endişeli olursa ilimle uğraşacak mecali de kalmaz. Kim dediklerime delil ararsa Peygamber’in (s.a.v) hayatına baksın.

Onun hayatında korku hali ve neşe hali ölçülüydü. O Hz Aişe ile koşu yarışına girmiş, çok evlilik yapmış, bedenine güzel davranmış, eti ve tatlıyı sevmiş, soğuk suyu tercih etmiştir.

Eğer endişe veren bu tür düşünceler unutulmuş olsaydı alimler eser yazamaz, ilmi muhafaza ve hadis kitapları telif edemezlerdi. Çünkü kişi ben bugün ölürüm diye düşünce bu kadar kitabı nasıl yazar, nasıl ilim tahsil edebilir ki?

İnsanların ölümden gafil olması, onu hakkıyla hatırlamamış olması seni ürkütmesin. Çünkü ölümü unutmak da Allah’ın bir nimetidir. Bu nimet sebebiyledir ki dünya işlerini yürütür, din işlerini de ıslah eder.

Ölümü Unutmanın Kötü Olduğu Yerler

Nefsi muhasebeyi unutturan, zamanı boşa geçirten ve onu ihmal eden unutma şeklidir. Bu da kişiyi günah işlemeye sevk eder. Ancak ölümü unutmak dozunda olsa yemekteki tuz gibi olur. Eğer tuz oranı çoğalırsa yemek kişiye zarar verir. İşte ölümü unutmak, bahsettiğimiz oranda olursa bu övülmüştür. Aksi takdirde yerilir. Ne dediklerimizi iyi düşün!

Bir kişi için Falan kişi gece az uyuyor, çok dinç veya falan kişi de çok uyuyor gaflet ehli deme. Çünkü bu şekildeki gaflet, bedeni ve kalbi sağlıklı yapar. Bu da yerilecek bir durum değildir.

Kaynak: İbn Kayyım el-Cevziyye / Tehlikeli Tuzaklar / bkz: 152-153

sponsor
Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı