Namaz Gusül Kur'an Allah Tövbe Vesvese
DOLAR
8,7690
EURO
10,4227
ALTIN
498,83
BIST
1.391
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Bursa
Gök Gürültülü
27°C
Bursa
27°C
Gök Gürültülü
Salı Parçalı Bulutlu
30°C
Çarşamba Gök Gürültülü
31°C
Perşembe Parçalı Bulutlu
30°C
Cuma Parçalı Bulutlu
31°C
SON DAKİKA
Farz ve Nafile İbadetlerin Önemi
Ben Sana Emretmişken Seni Secde Etmekten Alıkoyan Nedir?
Ezan-ı Muhammediye
Allah Var Diyorsun Ondan Sonra Yok Gibi Davranıyorsun
Hiç Ölmeyecekmiş Gibi Yaşıyorsunuz
Oğlum! Nasihat İstiyordun Al Sana Nasihat
Yetiş Ey Allah’ın Resulü Yıkılıyoruz
Allah Var Diyorsun Ama Yok Gibi Davranıyorsun
Ey İnsanlar…!
Verilen Sözü Yerine Getirmek
Kanaatkar Olmak yada İyilik Yaparım adına Dünya malı Toplamak. Sonuç mu?
Hz Ali’nin oğlu Hz Hasan’a Nasihatleri
Hz Ali’nin Güzel Bir Vaazı
Taharetsiz Namaz Kabul Olur mu?
Secdede Ayakların Yerden Kesilmesi Namaza Zarar Verir mi?
Vakti İyi Değerlendirmek
Çocuğun Anne Baba Üzerindeki Hakkı – Diyanet
Her Nefesin Kıymetini Bilmek
Sahi Ya Ne Oldu Bize?
Namaz Belirli Vakitlerde Müminlere Farz Kılınmıştır
Namaz Dinin Direğidir
Cinsel İlişki Hakkında Bilmeniz Gereken Hususlar
Cinsel İlişkiye Girmenin Amacı ve Gayesi
Namazda Allah’tan Habersiz Olmak
Kerahat Vaktinde Neden Namaz Kılınmaz?
Vakit Namazlarının Geciktirilmesi
Namazın Vacipleri Nelerdir?
Namazlardaki Rekat Sayıları Neden Farklı?
İşçi ve İşveren için Namaz Meselesi
Sahibini Kötülükten Alıkoymayan Namaz Hakkında; Bir Ayet Bir hadis İnceleme
Sorumluluk İsteyen Bir İbadet: Namaz
Kıldığın Namaz Sende Değişikliğe Sebep Olmuyorsa O Namaza Yeniden Başla
Seferi iken Kılınamayan Namazın Kazası Nasıl Yapılır?
Kaç Yaşına Kadar ve Namaz Kılmayan Çocuğun Günahı Kimedir?
Cemaatle Namaz Kılmak
Helal Haram Duyarlılığı Hakkında Vaaz & Diyanet
Kısaca Namazı Bozan Davranışlar & Diyanet
Hangi Vakitlerde Namaz Kılınmaz ve Sebepleri
Namaz Kılarken Her Rekatta Aynı Süreyi Okumak Caiz midir?
Namaz Kılarken Aklımıza Başka Şeyler Geliyorsa
Namaz Neye Benzer?
Namazı Vaktinde Kılmanın Önemi ve Gerekliliği
Uyuma ve Unutma Sebebiyle Kaçırılan Namazın Hükmü Nedir?
Namazı Dosdoğru Kılın Ayeti ve Tefsiri
Namazı Bozan Şeyler Nelerdir?
Namaz Kılan Birisini Güldürmek Günah Mıdır?
Namazın Sünnetleri Nelerdir?
İş Yerinde Namaz Kılamıyorum. Ne Yapmalıyım?
Namazda Tadil-i Erkanın Hükmü Nedir?
Namazı Huşu İçinde Kılmak
Fe Eyne Tezhebun (Bu Gidiş Nereye?)
Namaza Hazırlık Yapmak ve Şartları
Namaz Kılarken Nelere Dikkat Etmeliyiz?
Namazda Şeytandan Gelen Vesvese
Namaz Kılmanın ve Cemaatin Fazileti
Gözümün Nuru, Dinin Direği Namaz
Namaz Konusunda Gevşeklik ve Tembellik Göstermenin Bazı Sonuçları
Salih Bir Amel: Namaz
Hasta Olanlar Nasıl Namaz Kılınır?
Namazda Secdelerden Birisini Unutan Birisi Ne Yapmalı?

Ölümü Hatırlamanın ve Akılda Tutmanın Faydaları

İslam ve Kur'an adlı kardeş web sitemize ulaşmak için Tıklayınız

27.03.2020
0
A+
A-

“Haydi görelim sizi, can boğaza geldiğinde, O vakit can çekişenin yanında bulunan sizler bakar durursunuz, Biz ise, ona sizden daha yakınız, ama siz göremezsiniz, Haydi bakalım eğer ahirette vereceğiniz hesap yoksa, İddianızda tutarlı iseniz, çıkmakta olan o ruhu geri döndürsenize!,

Ama eğer ölen kimse Allah’a yakın olanlardan ise, Onun için rahatlık, güzel nasip ve naim cenneti var, Eğer ashab-ı yeminden ise, “Selam sana ashab-ı yeminden!” denilecek, Ama eğer dini yalan sayan sapıklardan ise, Onun ziyafeti kaynar su, Peşinden de cehenneme atılış olacak, İşte, hakkında hiç şüphe olmayan gerçek budur!, O halde Ulu Rabbinin ismini tenzih et! (1)”

Ölümü çokça hatırlayın ve ölümü çokça anın. ama bu anış esnasında ağlamanız, hüzünlenmeniz yada derin bir düşünceye dalmanız gereken yerde kahkaha atarak ölümü zikretmeyin. Çünkü böyle bir zikrin ve yadetmenin kişiye bir faydası ve etkisi olmayacağı gibi, belki bu hareketi kişiyi Allah’tan daha da uzaklaştıracaktır.

Ölümü anmanın, hatırlamanın kişiye nasıl bir faydası vardır diyecek olursan eğer buna deriz ki

1-► Resulüllah (s.a.v)’e insanların en akıllısı kimdir diye sorulunca;

İnsanların en akıllıları ölümü çokça anan, ona en fazla hazırlanandır. İşte en akıllı olanlar onlardır. Onlar dünyada şeref kazanıp, ahirete Allah’ın ikramı ile giderler

2-► “Hz Aişe (r.a) Peygamber Efendimize;

“Şehitlerle beraber haşredilecek biri var mıdır? diye sorunca Efendimiz (s.a.v): ‘Evet, bir gün ve gecede yirmi defa ölümü anan kimse şehitlerle beraber haşrolunacaktır’ buyurmuştur. Ölümü anmanın bu kadar faziletli olmasının nedeni, insanı bu aldatıcı dünyadan uzaklaştırması ve ahiret için hazırlık yapmaya teşvik etmesidir. Ölümden gafil kalmak ise insanın dünyanın şehvetlerine dalmasına sebep olur (2)”

3-► Ölümü hatırlamak ve sürekli akılda tutmak

Allah’a ve ahiret gününe, cennetin ve cehennemin varlığına inanan birisi kuşkusuz ki kötülük yapmaktan ve günah işlemekten geri duracağı için; bu sayede hem dünyasını hem ahiretini şekillendirmiş olacaktır. Bu şekilde hareket eden birisi de nefsiyle azgınlık yapamayacağı gibi nefsinin kötü arzu ve isteklerine, şeytanın fısıldamalarına kulak vermeyecektir. Nitekim yüce Allah bu beyanda “Günahın açığını da bırakın, gizlisini de! Çünkü günah işleyenler elbette yaptıklarının cezasını çekeceklerdir (3)” şeklinde buyurmaktadır.

4-► Dünyaya ihtiyacının haricinde rağbet göstermeyecek

Hased, kin, intikam vb diğer kötü hasletlerden beri duracaktır. Nitekim bu konuda İmam Gazali diyor ki; Kabirdekilerin pişman olduğu şeyler için dünyadakiler birbirlerini yiyorlar. Yine zatın biri bu beyanda diyor ki; Dünyadan son gününüz ahiretten ilk gününüzdür, ahiretten ilk gününüz ise dünyadan son gününüzdür.

5-► Ölümü hatırlayan birisi kanaat etmesini öğrenir ve ;

Yarının endişesini çekmez, onun korkusu ve endişesi içinde bulunmaz. Hz İsa (a.s) diyor ki; Yarının rızkı için düşünüp durmayın. Eğer yarın için ömrünüz varsa elbette rızkınız da onunla beraber gelir. Yok eğer yarına ulaşamayacaksanız başkasının hayatı için kaygılanmayın. Bu beyanda bir kudsi hadiste ise yüce Allah şöyle buyurmaktadır: Ben senden yarının ibadetini istemezken, sen neden benden yarının rızkını istiyorsun

6-► Ömer b. Abdülaziz:

Ölümü çokça an, eğer rahat içinde yaşıyorsan onu sana daraltır, darlıkta isen onu sana genişletir, teselli eder

7-► Hz Ali (r.a) diyor ki;

Allah’a yemin olsun ki, o ciddidir, oyun değil; doğrudur, yalan değil. O, çağıran, sesini en iyi duyuran ve sürücüsü acele eden ölümden başkası değildir. İnsanların çokluğu seni aldatmasın. Senden önce mal biriktiren, malın azlığı için endişelenen, akıbetlerden -uzak emelle ve ecelin uzak olduğunu düşünerek- emin olana ölümün nasıl inerek onu vatanından kopardığını, güven duyduğu yerden aldığını, cenaze teskeresinin üzerine taşındığını, omuzlar üzerinde taşınmak ve parmak uçlarıyla tutulmak suretiyle, bir adamdan diğerine verildiğini gördün. Gerçekten uzun zamanın emelini besleyenlerin, sıvalı binalar inşa edenlerin ve çok mal biriktirenlerin, evlerinin mezar olduğunu, topladıklarının nasıl çoraklaştığını, mallarının nasıl varislere, eşlerinin başkalarına kaldığını gördünüz.  Ne bir iyiliği artırıyorlardı, ne de işledikleri bir günahtan dolayı azarlanıyorlardı. Kim kalbini takvayla örterse, hayrını öne geçirir, ameli başarıya ulaşır. Takvanın hayırlısını isteyin, amelini cennet için işleyin. Dünya, sizin sürekli ikamet yeriniz olarak yaratılmadı; aksine kalınacak yurt için ameller hazırlanması maksadıyla size bir geçiş yeri olarak yaratıldı. Ona karşı aceleci olun, binekleri ayrılığa yaklaştırın (4)”

8-► Ölümü hatırladığınız ve yad ettiğiniz sürece;

Bütün dertleriniz ve sıkıntılarınız bir kuş kadar hafifleyecek ve üzerinizdeki ağırlık kalkacaktır. Nitekim zatın birisi Hz Ali’ye çok büyük dertlerinin ve sıkıntılarının olduğunu söyleyince; Hz Ali(r.a) soruyu sorana o dertlerinin ve sıkıntılarının doğmadan öncede var mıydı ve öldükten sonrada devam edecek mi diye sorduğunda soran kişi hayır cevabını verince Hz Ali (r.a) karşı tarafı susturmuş ve sormuş olduğu sorunun cevabını da soran kişiye verdirmiştir.

“Ey kardeşim! Eğer ölüme kesin inanıyorsan bu hülya -tül’i emel- nedir? Eğer hesaptan korkuyorsan ameli niçin unutuyorsun? Eğer cennetleri ümit ediyorsan bu tembellik nedir? Eğer cehennemden korkuyorsan niçin haram yiyorsun? Hacalet ve korku seni nerede bekliyor (5)”

Velhasıl kelam ölümü hatırlamak ve hatırda tutmak dünyanız için dertlerinize ve sıkıntılarınıza bir ilaçtır. Çünkü ölüme ve ölümden sonrasına hazırlanan birisi son gününü yaşıyormuş gibi hareket edeceğinden ve ölümle birlikte sevgiliye kavuşma günü ve dertlerin sonu olacağından bütün dertlere, tasalara, sıkıntılara gülüp geçecektir

Kaynak: İsmail Ekinci

(1-Vakıa Süresi 83-96) (2-İmam Gazali / Ahiret Hayatı / bkz: 22) (3-En’am Süresi 120) (4-Hz Ali’nin Konuşamarı, Nehcü’l Belağa / bkz: 140) (5-İmam Gazali / Sülvetülarifin -Kalplerin Tesellisi- / bkz: 655)

    Yorumlar

    Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.