Namaz Gusül Kur'an Allah Tövbe Vesvese
DOLAR
8,5492
EURO
10,0853
ALTIN
495,52
BIST
1.352
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Bursa
Gök Gürültülü
31°C
Bursa
31°C
Gök Gürültülü
Pazartesi Parçalı Bulutlu
32°C
Salı Parçalı Bulutlu
33°C
Çarşamba Az Bulutlu
35°C
Perşembe Az Bulutlu
35°C
SON DAKİKA
Allah Var Diyorsun Ondan Sonra Yok Gibi Davranıyorsun
Hiç Ölmeyecekmiş Gibi Yaşıyorsunuz
Yetiş Ey Allah’ın Resulü Yıkılıyoruz
Allah Var Diyorsun Ama Yok Gibi Davranıyorsun
Ey İnsanlar…!
Kanaatkar Olmak yada İyilik Yaparım adına Dünya malı Toplamak. Sonuç mu?
Hz Ali’nin Güzel Bir Vaazı
Vakti İyi Değerlendirmek
Her Nefesin Kıymetini Bilmek
Sahi Ya Ne Oldu Bize?
Helal Haram Duyarlılığı Hakkında Vaaz & Diyanet
Fe Eyne Tezhebun (Bu Gidiş Nereye?)
Namaz Konusunda Gevşeklik ve Tembellik Göstermenin Bazı Sonuçları
Salih Bir Amel: Namaz
Hasta Olanlar Nasıl Namaz Kılınır?
Namazda Secdelerden Birisini Unutan Birisi Ne Yapmalı?
Namazda Huşu
Neden Namaz?
Maddeler Halinde Namazı Bozmayan Şeyler Nelerdir?
Namazın Mekruhları Nelerdir?
Kulluk Borcu: Namaz
Namaz ve Nefis
İlmin Fazileti
Namazın Farzları
Namaz Belirli Vakitlerde Müminlere Farz Kılınmıştır (Nisa 103)
Namazın Adabına Uygun Davranışlar
Namaz Kılarken Başka Şeyleri Düşünmek
Çocuğa Doğru Yaklaşım
Namazda Yanlışlıkla Fatiha Süresinden Önce Bir Süre Okuyan Kişi Ne Yapmalı?
Namazın İnsana Kazandırdıkları (vaaz)
Namaza Engel Olan Pislikler
İstenmeyen İmam Namaz Kıldırabilir mi?
Namazın Anlamı ve Manası
Hiçlik Makamı Hikayesi & Nasrettin Hoca
Kul Hakkı ve Kamu Mallarını Korumak
Sabır ve Namaz
Diriliş (Ahmed Günbay Yıldız / O’na Secde Yakışıyor)
Hangisi Aptal…! Berber mi Çocuk mu?
Namaz Kılarken Önüme Birisi Oturursa Nasıl Hareket Etmeliyiz?
Ey Gafil Gel Uyan! Bu Sözlerim Sana
Kurtuluşa Erenler
Abdest & Gusül ve Teyemmüm
Allah’a Yönelmek ve O’nun Yoluna Girmek
Taktilo, Bilgisayar ve Yabancı Dil Bilen Köpek
En Değerli İnsan
İpek Elbise ile Namaz Kılmak Günah Mıdır?
Farz Namazın Son İki Rekatında Zamm-ı Süre Okunursa
Siz Hiç Hayallerinizden Sıfır Aldınız mı?
Namazda Vesvese
Kaza Namazı Nasıl Hesaplanır?
Namaz Hatırlatıldığı Zaman Neden Yaban Eşekleri Gibi Arkanızı Dönüp Kaçıyorsunuz?
İşyerinde İzin Almadan Namaz Kılabilir miyim?
Namazı Huşu ve Huzur İçinde Kılmak
Namaz Kılarken Gözleri Kapatmak Günah mı?
Mantık Bize Ne Öğretir?
Namazı Cem Etmek ve Şartları
Namazda Yapılan Hareketlerin Anlamları
Namazın Önemi
Baloncu ve Çocuğun Hikayesi
Namaz Kılmayan Birisi Nasıl Ölür?

Örf Ve Adetlere Değil İslam’a Tabi Olmak Gerekir

İslam ve Kur'an adlı kardeş web sitemize ulaşmak için Tıklayınız

18.09.2020
0
A+
A-

Gördüm ki insanların örf ve adetleri din ile amel etmenin önüne geçmiştir. İnsanlar bir şeyden tiksinirken buna dinin yasaklamasından dolayı değil örf ve adetlerinden dolayı terk etmişlerdir. Nice iyi diye vasfedilen insan vardır ki alışverişinde bir imamı taklit etmeden, bir ruhsatla amel etmeden sadece örf ve adete göre amel eder, işin fetva  yönünü ağır bulur.

Bazı insanları görüyoruz ki farz namazlarını ihmal ederlerken nafilelerle daha çok dikkat ediyor. Pek çok mutasavvıf zulmü çirkin görmezken fakirlere rahatlıkla sadaka verebiliyor. Bazen de zekat verme konusunda üşengeç davranıp tevil yoluna gitmekte, ancak va’z ve nasihat dinlerken gözyaşı dökmektedir. Onların bu fiilleri sanki yapmacık gibi  geliyor

İnsanlardan bazıları normalde zekat vermezken sırf insanlara gösteriş olsun diye tutup zekat verebiliyor. Bazıları da elde ettikleri servetin haram olduğunu bildiği halde o malı bırakmak nefsine ağır geliyor. Bazıları ise bir meselede eşini boşamayı şart koşuyor; ancak o şarta uymadığı halde eşini boşamak ona ağır geliyor, bir kısmı tevil konusunda üşengeç davranıyor ve Allah’ın affına güveniyor ya da ilerde tövbe ederim diye bir düşünceye kapılıyor

[ads1]

Bazıları da şer’i amelleri işlerse hayatının sıkıntılı geçeceğini düşünür. Kişinin yozlaşması öyle bir noktaya gelmiştir ki, kişi alışmış olduğu şeyleri ter edemiyor. Adetler de genelde kişiyi helak edicidir.

Bir gün yanıma seksen yaşındaki bir yaşlı gelmişti. Ben bu kişiden bir dükkan aldım, pazarlığımızı da yapmıştık. Aradan birkaç gün geçmedi ki o kişi verdiği sözü tutmadı. O kişiden hakimin önüne çıkmamızı istedim ancak buna yanaşmadı. Sonra zorla hakimin huzuruna getirttim. Ancak hakimin huzurunda bana dükkanı satmadığına dair yalan yere yemin etti. Ben de bu alışverişin üzerinden çok zaman geçmediğini söyledim. Bunun üzerine o yaşlı benimle husumeti olan kişilere rüşvet vererek aleyhime yalancı şahit tuttu.

Baktım ki avamdan olan kişilere örf ve adetleri galip geldi ve bir fakihin sözüne itibar etmediler. O kişilerden biri ‘Para vermedin ki satış gerçekleşsin’ dedi. Diğer biri ‘Onun rızası olmadan nasıl dükkanını satın alırsın’ dedi. Başka biri de ‘Sen bu alışverişi feshet’ dedi. Ancak ben alışverişin peşini bırakmayınca bu defa da o yaşlı kişi ve akrabaları namusuma dil uzatmaya başladılar. Böylece onlar güya o yaşlının mülkünü korumuş oluyorlardı. Sonra bir sürü yalanla beni sultana şikayet ettiler. Ben bu durum karşısında dehşete düştüm. Onlar bana karşı husumette bulunan kişilere rüşvet vererek olayı abartarak şikayetlerini sürdürdüler. Ancak Allah (c.c) beni onların şerrinden kurtardı.

[ads2]

Sonra ben hakimin huzurunda delillerimi sundum. Ancak dünya ehlinden biri hakime ‘Bu kişinin lehinde hüküm verme’ dedi. Hakim de sunduğum delillere rağmen davayı düşürdü. Sonra bu hakim de diğer hakim de makamlarını korumak için gösterdikleri hırs o yaşlı kişinin malını korumak için gösterdiği hırstan daha fazlaydı. O yaşlı kişi cahildi, bu hakimler ise bilgiliydiler. Bu olaydan sonra anladım ki din insanlara bir şeyi emretse de adetler ve alışkanlıklar kişiye galip geliyor.

Bir adete göre oruçlu iken insana zorla orucunu açması için kırbaç vursalar bu kişi o kırbaçları yemeye razı olurken diğer bir adete göre insanların ırzlarını ve mallarını kolayca gasp edebiliyorlar. Ben bu yaşlı kişiyi kaç defa namaz kılarken görmüşümdür. Bu yaşlı kişi bir taraftan böyle davranıyor, diğer taraftan şeriatın öteki emirlerini terk ediyor. Yine aynı şekilde bu hakimlerin de ibadet ettiklerini ve ilim tahsil ettiklerini görmüşümdür. Ancak bunu yapan hakimler makamlarını korumak uğruna dinin diğer emrini kolayca terk ediyorlar.

Sonra Allah (c.c) beni haklı çıkardı ve hakim benim lehime karar verdi. Aradan bir yıl geçti ve o yaşlı kişinin malı azalmış bir şekilde öldü

Allah bizi dinine boyun eğen, nefislerimize muhalefet eden kişilerden eylesin

Sağlık Ve Din Açısından Çok Yemenin Zararları

 

Paranın Faydaları

Kaynak: İbn Kayyım el-Cevziyye / Tehlikeli tuzaklar / bkz: 139-141

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.