Evlilik ve Aile Hayatı
Trend

Örnek İnsan Örnek Eş midir?

Markette ki Kasiyere Gösterdiğiniz İlgiyi Evde Eşinize ve Çocuklarınıza Gösteriyor musunuz?

Toplumda birçok insan sahip olduğu özelliklerden dolayı çevresindekileri kendisine hayran bırakır. Gerek erkek, gerek kadının: Hayat görüşünden becerilerine, bilgilerinden mesleklerindeki başarılarına kadar tüm özellikleri toplumda edindikleri yerin değerini ve önemini artırır.

Ellerine aldıkları her işi başarı ile tamamlayan bazı kişilerin, girdikleri her toplumda insanları mutlu etmeye çalışma gibi önemli meziyetleri vardır. Genelde herkese yardımcı olabilme, kimseyi rahatsız etmeme eğilimindedirler.

İlk bakışta bu bireylerin aile yaşamlarının da mutlu ve başarılı olduğu, eşlerinin ise çok şanslı olduğu düşünülür.

Sanılanın aksine, görülen bu kadar özelliğe sahip olmak aile içindeki mutluluğu sağlamada her zaman yeterli olmaz. Bazen, çevresine karşı olumlu tavırlar takınarak çok sevilen insanların, eşlerine aynı özeni ve değeri göstermediği izlenir. Kimi zaman da eşlerinin şikayetlerinden fark edilmeyen, hissedilmeyen pek çok olumsuz özellik gün yüzüne çıkıverir.

Aslında böyle bir durumda şaşırtıcı olan kişilerin gözle görülen özelliklerinin farklı çıkması değil, bu mükemmeliyeti başkaları için oluşturmuş olması kendi canı diye kabul ettiği eşine, çocuğuna ya da sevdiğine aynı özeni göstermemesidir. Halk dilinde buna genelde elin iyisi denir.

Bu kişiler kapılarını kapattıklarında, içeride beraber kaldıkları beraber kaldıkları insanların ruhundan ve beyninden çok başkalarının ruhlarına ve beyinlerine takılı kalırlar. Başarılı olmalarının, sevimli gözükmelerinin altında yatında genel neden, topluma karşı hoş görünme arzusudur. İnsanların, başkalarını bu kadar çok düşünürken kendi hayatında ki insanlara gereken değeri neden vermediği gerçekten düşünülür!

Acaba insanlar kaybetme korkusunu yitirdikleri için mi, elde etmenin haksız gururunu yaşadıkları için mi yoksa toplumda ki diğer insanlara var olan gerçek yüzlerini göstermekten kaçtıkları için mi bu kadar değişkenlik gösterirler?

Pek çok evlilik öncesi ve sonrası ilişkilerini kıyaslayarak geçmişte sahip oldukları bağlılığı, inceliği, anlayışı iç geçirerek hatırlar. Şimdilerde bu değerlerden pek çoğunu kaybeden eşler; nasıl oldu da bu duruma geldik? sorusunu hem kendilerine, hem birbirlerine sıkça sorarlar.

Bu değişimin nedenini  hayatın zorluklarına bağlayarak, kendini kandırmaya çalışan insanların bu olumsuz değişimini; ne acıdır ki yine ona çok yakın insanlar fark eder ve bunun ceremesini yine aynı kişiler çeker.

Dostlarımızdan, eşlerimizden, sevdiklerimizden yana sürekli yanıldığımızı gösteren bir dünyada yaşıyoruz. Gerek yakınımızda gerek uzağımızda ki insanların takmış olduğu maskeyi anlamakta bazen yetersiz kalıyor, can sıkıcı durumlarla karşılaşıyoruz.

Sahte yüzler takınmış bu insanlar, bizlerin canını yaksa da kaybeden tarafın aslında onlar olduklarını görmeden uzun müddet baş ağrıları ile yaşıyoruz. Baş ağrısına sebep olmayacak kişilere ve ilişkilere sahip olunması hayata dair en büyük kazanım olacaktır.

Kaynak: Betül Erdoğan / Kalbin Mutluluk Rehberi / bkz: 81-82

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı