Kürsüden Gönüllere Vaazlar

Örnek İnsan Peygamberimiz Hz Muhammed

Muhterem Müslümanlar!

Her toplum kendi seçkin şahsiyetlerini örnek alır. İlim, irfan ve akl-ı selim sahibi insanların da yapacağı budur. İşte bu insanlar dünya ve ahirette, mesut ve bahtiyar olurlar. Bu tür bahtiyar insanlardan yoksun olan toplumlar ahlaki çöküntüye düşerler, huzurları bozulur, güç ve kuvvetlerini kaybederler.

Aziz Müminler!

Dini ve ahlaki hayatımızın en büyük örnek şahsiyeti,

Hiç şüphe yok ki Sevgili Peygamberimiz Hz Muhammed (s.a.v)’dir Alemlere rahmet olarak gönderilen son peygamber, Hz Muhammed (s.a.v)’in örnek hayatı incelendiğinde, onun muhteşem özellikleri açıkça görülür.

Allah Resulü kimsenin ayıbını yüzüne vurmaz, hoşlanmadığı ve yanlış gördüğü bir davranış olursa o davranışı yapanların kim olduğunu belirtmeden ve kimseyi kırmadan yanlışları düzeltir; kimsenin sözünü kesmez, konuşması bitinceye kadar dinler, kimsenin gizli hallerini araştırmaz, kendini ilgilendirmeyen konularla meşgul olmazdı. Allah’a hürmetsizlik yapılmadıkça, kendisine karşı yapılan kötülükleri bağışlar, eline fırsat geçse de intikam almayı düşünmezdi. Zengin-fakir, efendi-köle, büyük-küçük ayrımı yapmadan insanları eşit tutardı

Hz Peygamber cömertti, ikram etmeyi çok severdi. Eline geçen hemen her şeyi muhtaçlara dağıtır, kimseyi eli boş çevirmezdi. Bütün işlerini tam bir düzen ve intizam içinde yapar, vaktini boşa geçirmezdi.

Dürüstlükten ayrılmazdı, verdiği sözü tutardı, şaka ile de olsa asla yalan söylemezdi.  Henüz Peygamber olmadan “Güvenilen kişi” unvanını kazanmıştı. Bunun içindir ki yüce Allah, Kur’an-ı Kerim de;

“Sizin için, Allah’ın Resulü (Hz Muhammed), Allah’a ve ahiret gününe kavuşmayı umanlar ve Allah’ı çokça zikredenler için, güzel bir örnektir (1)” buyurur.

Bunun yanında; Allah Teala, Kur!an da Sevgili Peygamberimizin “En üstün ahlak üzere bulunduğunu (2)” bulunduğunu, “Allah’ın rahmetinin eseri olarak ümmetine yumuşak ve merhametle davrandığın (3)” bildirmiş ve “Ey Muhammed! Biz seni ancak alemlere rahmet olarak gönderdik (4)” buyurmuştur.

Peygamberimiz Hz Muhammed (s.a.v) de; ‘Sizin en hayırlınız ahlaken en güzel olanınızdır’, ‘Ben ancak güzel ahlakı tamamlamak için gönderildim’ buyurmuştur.

Öyleyse Muhterem Müslümanlar!

Müslümana yaraşan da Hz Peygamber’i örnek almak, onun yüksek ahlakını benimsemek, ailesine, çevresine, milletine ve devletine yararlı bir insan olmaktır

Kaynak: Diyanet İşleri Başkanlığı / Minberden Öğütler / bkz: 221-222

(1- Ahzab Süresi 21. ayet) (2- Kalem Süresi 4. ayet) (3- Al-i İmran Süresi 159. Ayet) (4- Enbiya Süresi 107. ayet)

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı