Oruç İlmihali

Orucun Kefareti Nedir ve Nasıl Ödenir?

Oruç bozulduğu zaman dört şey gerekir

Kaza

Kefaret

Fidye

Oruçlulara benzemek suretiyle gündüzün kalan kısmında bir şey yeyip içmemek

Orucu kaza etmek her Müslüman, mükellef ve orucu özürlü veya özürsüz olarak tutmamış olan herkese vaciptir. Kefaret ise cinsel ilişkiye girmek sebebiyle vacip olur. Başka bir şeyle kefaretin gerekip gerekmeyeceği konusunda daha önce değinmiştik.

Fidye konusuna gelince;

Hamile veya çocuk emziren bir kadın bebeğine bir şey olacağı endişesiyle oruç tutmazsa fidye vermesi ve tutmadığı orucu kaza etmesi gerekir. Fidye, bir miskini doyurmaktır. Fidyenin miktarı, her gün için bir müdd buğday,yarım sa’ hurma veya arpadır.

Yaşlı veya iyileşemeyecek derecede hasta olduğu için oruç tutamayan kişi oruç tutamadığı her gün için bir miskini doyurur ve orucunu kaza etmesi gerekmez.

Oruçlulara benzemek suretiyle gündüzün kalan kısmında bir şey yiyip içmemek ise orucu bozarak Allah’a isyan eden kişinin yapması gereken bir davranıştır. Bir kafir Müslüman olsa, çocuk ergenliğe ulaşsa veya deli gündüz delilikten kurtulsa iki görüşten birine göre bu sayılan kimselerin hepsi o günün kalan kısmını yiyip içmeden geçirmeli ve kazasını yapmalıdırlar.

Diğer görüşe göre ise böyle yapmaları gerekli değildir. Hayızlı veya lohusa olan bir kadın temizlense, yolcu vatanına dönse ve gündüz vakti Ramazan hilalinin görüldüğüne dair hüküm verilmiş olsa bu sayılanların o günü kaza etmeleri gerekir. Böyle bir durumda oruç tutmalarının gerekip gerekmeyeceği konusunda da iki görüş vardır.

Kaynak: İbnü’l Cevzi / Minhacü’l-Kasıdin Ve Müfidü’s-Sadıkin / C:1 / bkz:187

Anahtar Kelimeler: oruç kazaya bırakılır mı, oruç bozduğumuz zaman ne yapmalıyız, bilerek oruç tutmamanın cezası, oruçluyken cinsel ilişkiye girmenin kefareti nedir, oruç kefaret hangi durumlarda gerekir, emziren anne oruç tutar mı, fidye ne demek, fidye nasıl hesaplanır, fidye miktarı, adet günü oruç, hasta kişinin oruç kefareti, oruçluyken adet olunursa, ramazan ayında gündüz adetim biterse

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı