Namaz Gusül Kur'an Allah Tövbe Vesvese
DOLAR
8,5492
EURO
10,0853
ALTIN
495,52
BIST
1.352
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Bursa
Gök Gürültülü
31°C
Bursa
31°C
Gök Gürültülü
Pazartesi Parçalı Bulutlu
32°C
Salı Parçalı Bulutlu
33°C
Çarşamba Az Bulutlu
35°C
Perşembe Az Bulutlu
35°C
SON DAKİKA
Allah Var Diyorsun Ondan Sonra Yok Gibi Davranıyorsun
Hiç Ölmeyecekmiş Gibi Yaşıyorsunuz
Yetiş Ey Allah’ın Resulü Yıkılıyoruz
Allah Var Diyorsun Ama Yok Gibi Davranıyorsun
Ey İnsanlar…!
Kanaatkar Olmak yada İyilik Yaparım adına Dünya malı Toplamak. Sonuç mu?
Hz Ali’nin Güzel Bir Vaazı
Vakti İyi Değerlendirmek
Her Nefesin Kıymetini Bilmek
Sahi Ya Ne Oldu Bize?
Helal Haram Duyarlılığı Hakkında Vaaz & Diyanet
Fe Eyne Tezhebun (Bu Gidiş Nereye?)
Namaz Konusunda Gevşeklik ve Tembellik Göstermenin Bazı Sonuçları
Salih Bir Amel: Namaz
Hasta Olanlar Nasıl Namaz Kılınır?
Namazda Secdelerden Birisini Unutan Birisi Ne Yapmalı?
Namazda Huşu
Neden Namaz?
Maddeler Halinde Namazı Bozmayan Şeyler Nelerdir?
Namazın Mekruhları Nelerdir?
Kulluk Borcu: Namaz
Namaz ve Nefis
İlmin Fazileti
Namazın Farzları
Namaz Belirli Vakitlerde Müminlere Farz Kılınmıştır (Nisa 103)
Namazın Adabına Uygun Davranışlar
Namaz Kılarken Başka Şeyleri Düşünmek
Çocuğa Doğru Yaklaşım
Namazda Yanlışlıkla Fatiha Süresinden Önce Bir Süre Okuyan Kişi Ne Yapmalı?
Namazın İnsana Kazandırdıkları (vaaz)
Namaza Engel Olan Pislikler
İstenmeyen İmam Namaz Kıldırabilir mi?
Namazın Anlamı ve Manası
Hiçlik Makamı Hikayesi & Nasrettin Hoca
Kul Hakkı ve Kamu Mallarını Korumak
Sabır ve Namaz
Diriliş (Ahmed Günbay Yıldız / O’na Secde Yakışıyor)
Hangisi Aptal…! Berber mi Çocuk mu?
Namaz Kılarken Önüme Birisi Oturursa Nasıl Hareket Etmeliyiz?
Ey Gafil Gel Uyan! Bu Sözlerim Sana
Kurtuluşa Erenler
Abdest & Gusül ve Teyemmüm
Allah’a Yönelmek ve O’nun Yoluna Girmek
Taktilo, Bilgisayar ve Yabancı Dil Bilen Köpek
En Değerli İnsan
İpek Elbise ile Namaz Kılmak Günah Mıdır?
Farz Namazın Son İki Rekatında Zamm-ı Süre Okunursa
Siz Hiç Hayallerinizden Sıfır Aldınız mı?
Namazda Vesvese
Kaza Namazı Nasıl Hesaplanır?
Namaz Hatırlatıldığı Zaman Neden Yaban Eşekleri Gibi Arkanızı Dönüp Kaçıyorsunuz?
İşyerinde İzin Almadan Namaz Kılabilir miyim?
Namazı Huşu ve Huzur İçinde Kılmak
Namaz Kılarken Gözleri Kapatmak Günah mı?
Mantık Bize Ne Öğretir?
Namazı Cem Etmek ve Şartları
Namazda Yapılan Hareketlerin Anlamları
Namazın Önemi
Baloncu ve Çocuğun Hikayesi
Namaz Kılmayan Birisi Nasıl Ölür?

Övgüyle Bahsedilmek

İslam ve Kur'an adlı kardeş web sitemize ulaşmak için Tıklayınız

19.09.2020
0
A+
A-

İnsanların çoğu, övülmeyi sevip yerilmekten korktukları için helak olmuşlardır. Çünkü bu sevgi ve korku sebebiyle bütün hareket ve davranışlarını insanların isteklerine ve onların memnun edilmesine göre ayarlamışlardır. Bu büyük bir tehlikedir. Bunun iyileştirilmesi vaciptir. Bunu temin yolu da;

Övülmekten hoşlanmanın, yerilmeden de nefret etmenin sebepleri

Bunun sebebi de üç tanedir;

1.Sebep: Övülmekte olgunluğun bulunduğuna inanmaktır. Bunu tedavi etmenin yolu da, başını iki eli arasına koyup kendine şu soruyu sormaktır;

Bu insanlar beni şu vasfımla övüyorlar ama acaba ben o vasfı kendimde taşıyor muyum? Eğer böyle bir özelliğe sahip isem bu özellik gerçekten övülmeye layıktır. İlim ve ver’a gibi. Eğer övüldüğü şey dünyalık sebebiyle ise, buna sevinmek ilkbaharda yeşerip sonbaharda kuruyup yok olacak olan yeşillikler gibi sevinmedir. Bugün verirse yarın yok olacak ki zaman sonra rüzgarın önünde bir saman çöpü gibi savrulacaktır. Böyle bir sevinme akılsızlığın sonucudur. Aklı başında olan kimse, mutenebbinin şu sözlerini kendine söyler ve ona göre kendini ayarlar;

[ads1]

Mütenebbi diyor ki; Bana göre acıların en büyüğü, sahibinin yakında yok olacak olan dünya malı için sevinmesidir.

Dünya malı ile sevinmek insana yakışmaz. Sevinse bile bu konuda yapılan övgü ile sevinmez. Dünyalık ile de, bu konuda övülmekle de sevinmemesi gerekir. Çünkü sevinme sebebi dünyalık olamaz. Eğer kendinde ilim ve haramdan sakınma gibi özellikler varsa, bunlara da sevinmemelidir. Çünkü akıbetinin ne olacağı bilinmez.

Son nefesin tehlike ve korkusu, insana dünyadaki bütün tehlike ve korkuları unutturacak niteliktedir. Bu korku insana tüm sevinçleri yasaklar. Eğer iman ile ölmek ümidiyle seviniyorsan, bilmelisin ki bu Allah’ın fazlı kereminden ve takvayı sana nasip ettiğinden dolayıdır. Sevinme sebebin bu olmak, yoksa insanların seni övmelerine dayanan bir sevinme olmamalıdır.

Çünkü zevk, olgunluğun varlığını idrak etmektedir. Bu olgunluğun sende bulunmasına sebep insanların övgüsü değil, Allah’ın keremiyledir. Övgü hiçbir şeyi artırmadığı için ona kulak asma. Senin için en doğru olanı da böyle yapmandır. Eğer insanların seni övdükleri vasıf sende yoksa, olmayan bir vasfın övülmesinden duyulan sevinç büyük bir ahmaklıktır. Bu şuna benzer; Başka biriyle alay eden bir adam, alay ettiği şahıs için şöyle der;

Bu adamda çok güzel kokular var. Helaya gittiği zaman çıkardığı nefis kokuları bir bilsen, hayret edersin. Alay edilen adamın da bu sözlere bakarak sevinmesi nasıl ise, kendisinde bulunmayan bir vasıfla övülen bir adamın sevinmesi de böyledir.

[ads2]

Senin kalbinde kötülük dolu olduğu ve senin bu durumunu Allah bildiği halde, hala başkasının seni övmesine sevinmen doğrusu şaşılacak şey. Eğer adamın söylediği vasıflar sende yoksa ve sen buna seviniyorsan, sevinmek şöyle dursun üzülmen gerekir.

2.Sebep: Övgü, övenin kalbinin sana bağlandığını gösterir. Buna duyulan sevgi de, insanların mevkilerine olan bağlılıklarını gösterir ki, temeli buna dayanır. Bunun tedavisini geçen bölümde anlatmıştık. O da insanlardan ümidini kesip Allah’a bağlanmak ve Allah katında mevki sahibi olmaya çalışmaktır. İnsanlar katında kazanılan bir mevkinin, Allah katındaki kıymetini düşürdüğünü bilmelidir. Bunu bilen insan artık sevinebilir mi?

3.Sebep: Adama duyulan korkudan dolayı onu övmektir. Buna sevinmek, tesadüfi ve geçici bir kudrete dayanır. Böyle yapılan bir övgüye sevinmenin yersiz olduğunu bilmelidir.

Hatta bu şekilde öven bir kimseye kızmalı, karşı çıkmalıdır. Nitekim seleften de böyle rivayet olunmuştur. Çünkü övgünün, övülen kimseye büyük zararı vardır.

Seleften biri diyor ki; Övüldüğü için sevince kapılan kimse, şeytanın kalbine girmesine izin vermiş olur.

Yine Seleften biri diyor ki; 

[ads3]

Bir kimse sana ne iyi insansın dediği zaman duyduğu sevinç, ne kötü bir insansın dediği zamanki sevincinden fazla olursa, sen gerçekten kötü adamsın.

Eğer sen çok iyi adamsın dediğinde doğru söylemişse, senin kalbini kırmıştır. Adamın biri Resulüllah’ın huzurunda başka birini övünce;

Peygamberimiz buyurdu ki; Senin övdüğün adam, eğer şu an burada olsaydı senin söylediklerini kabul etseydi, gideceği yer cehennem olurdu.

İslam büyüklerinden biri övüldüğü zaman dedi ki; Allah’ım şu kul seni kızdırmak suretiyle bana yakın olmak istiyor. Seni onun kötülüğüne şahit tutuyorum.

Onlar Allah katında kötü olduklarına inandıkları halde, insanların övmesinden hoşlanmaaycakları korkusuyla övmeyi kötü gördüler. Onlar Allah katında kazandıkları mevkinin ne olacağını düşünmekle meşgul oldukları için, halkın yaptığı övgüden hoşlanmazlardı. Çünkü gerçekten övülmeye layık olan kimse, Allah’a yakın olandır. Kötülenmeye layık olanlar da işlediği kötülüklerle cehenneme atılacak olanlardır ki, onlar Allah’tan uzaktır. Övülen adam eğer cehennemlik ise, başkasının övgüsüyle nasıl sevinebilir?

Herşeyin Allah’tan olduğuna inanan ve bilen kimse, halkın övgüsüne de yergisine de kulak asmadan, dini emirleri yerine getirmeye çalışır.

Muvaffakiyet ve hidayet yalnız Allah’tandır

Şehirlinin Efendiliği Köylünün Sahtekarlığı & Mesneviden

 

Abdülkadir Geylani Vaazları ve Sohbetleri-5

Kaynak: İmam Gazali / el-İhya / C:3 / bkz: 815-818

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.