Dünya Hayatı ve Gerçeği
Trend

Para Zararlı mıdır?

sponsor

Sevgili Peygamberimiz buyuruyor ki; Servetini artıranlar helak olmuştur. Ancak Allah’ın fakir kullarına verip, verdiği bu servet ile iyi işler yapanlar helak olmaktan kurtulmuştur. Fakat bu gibiler ne yazık ki çok azdır.

Resulüllah’a sordular; Ümmetinin en kötüsü kimlerdir?

Sevgili Peygamberimiz buyurdu ki; Zenginlerdir

Sevgili Peygamberimiz buyuruyor ki;

Sizden sonra öyle kimseler gelecek ki, onlar çeşitli ve tatlı yemekler yiyecek, renkli ve rahat bineklere binecek, güzel kadınlarla evlenecek, çeşitli ve çok kıymetli elbiseler giyeceklerdir. Onların asla doymayan mideleri vardır. Çoğa kanaat etmeyen istek ve arzuları vardır. Onlar dünyaya bağlanacaklar. Ve bu bağlılıkları o derecedir ki, sabah akşam düşündükleri ve taptıkları şey dünyalık olacaktır. Dünyalığı Allah’tan başka ilah ve Rablerinden başka Rab kabul ederler. Bütün gayretleri dünya içindir. Heva ve heveslerinin peşinden giderler.

Abdullah’ın oğlu Muhammed’in kesin sözü şudur ki: Sizden sonra veya onlardan sonra gelenlerden o güne yetişenler olursa, onlara selam vermesin, hastalarını ziyarete gitmesin, cenazelerine katılmasın, büyüklerine de saygı göstermesinler. Çünkü bunları yapanlar, İslam dininin yıkılmasına yardımcı olmuş olurlar

Sevgili Peygamberimiz buyuruyor ki; Dünyayı, fazlasıyla isteyenlere bırakın. Çünkü ihtiyacından fazla dünyalık alan kimse, bilmeden kendi helakını satın almış olur.

Sevgili Peygamberimiz buyuruyor ki; Ademoğlu devamlı olarak malım malım der. Halbuki senin malından sana kalan, ancak yediğin ve giydiğindir; Yediğin yok olup gidiyor, giydiğin de eskiyerek yok oluyor, sadece sadaka olarak harcadığın ahiretine gönderiyor, ebedileştiriyorsun

Sevgili Peygamberimiz buyuruyor ki; İnsanoğlunun üç dostu vardır

Ölünceye kadar onunla arkadaşlık eder,

Mezara gidinceye kadar arkadaşlık eder,

Mahşere kadar ondan ayrılmaz.

Ölünceye kadar beraber olduğu servetidir. Mezara kadar giden aile fertleri ve diğer dostlarıdır. Mahşer’e kadar kendisiyle gidecek olan arkadaşı da amelidir, (dünyada iken yaptığı iyilik ve kötülükleridir)

Havarileri İsa Peygamber’e sordular ki; Sen nasıl oluyor da suda yürüyorsun? Biz yürüyemiyoruz. Yürümeye kalkıştığımızda batıyoruz

İsa Peygamber dedi ki; Size göre altın ve gümüş nasıldır?

Onlar;

Çok güzel şeylerdir dediler,

Bunun üzerine İsa Peygamber şöyle der; 

Bana göre altın ve gümüş ile toprak arasında hiç fark yoktur.

İslam büyüklerinden Yahya b. Muaz diyor ki;

Para akrebe benzer, zehrini etkisiz hale getirecek panzehirin yoksa sakın ona dokunma. Çünkü seni her an sokup öldürebilir.

Nezaket Kuralları

 

Nefis Akl-ı Selim İle Dizginlenir

Kaynak: İmam Gazali / el-İhya / C:3 / bkz: 662-663

sponsor
Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı