Oruç İlmihali

Peygamber Efendimizin Tavsiyeleri ile Orucun Sünnetleri Nelerdir?

sponsor

1-► Sahur yemeği yemek. Peygamber Efendimiz (s.a.v) şöyle buyurmuştur: Sahur yemeği yiyiniz. Çünkü sahurda bereket vardır

2-► Sahur yemeğini geç yemek.

3-► İftarı acele yapmak. Peygamber Efendimiz (s.a.v) şöyle buyurmuştur: İnsanlar iftarı acele yaptıkları sürece hayır içerisindedirler.

Hurma ile iftar etmek. Peygamber Efendimiz (s.a.v) şöyle buyurmuştur: Sizden biri iftar ettiği zaman hurmayla iftar etsin. Eğer hurma bulamazsa suyla iftar etsin.Çünkü su onun için temizleyicidir.

Vehb b. Münebbih Hz şöyle söylemiştir: İnsan oruç tuttuğu zaman gözü baygınlaşır. Tatlı bir şeyle iftar ettiğinde gözü eski haline ve kuvvetine kavuşur.

5-► Zeval vaktinden önce visvak kullanmamak. İmam Ahmed Hz’den nakledilen iki görüşten birine göre zeval vaktinden sonra misvak kullanmak mekruhtur.

6-► Resulüllah (s.a.v)’e uyarak Ramazan ayında çok cömert olmak, iyilik yapmak ve çok sadaka vermek.

Rivayet edilen bir hadis-i şerife göre nakledilmiştir ki: Resulüllah (s.a.v) iyilik konusunda esen rüzgardan daha cömertti. En cömert olduğu zaman dilimi ise Ramazan ayıydı.

Buradan şu ortaya çıkmaktadır ki:

Resulüllah (s.a.v) cömertlik konusunda Rabbi ile uyum içerisindeydi. Çünkü bunun tesirleri diğer aylardan daha çok Ramazan ayında ortaya çıkar ve bu ayda çok sayıda köle azat edilir, birçok suçlu bağışlanırdı.

7-► Kur’an okumak

8-► İtikafa girmek

Özellikle ramazan ayının son on günü itikafa girmek sünnettir. Kişi ancak cemaatle namaz kılınan bir mescitte itikafa girebilir. Kadınlar ise bütün mescitlerde itikafa girebilirler. Bir günün belirli bir vaktinde itikaf yapmak sahihtir. İtikafa giren kişinin onu Allah’a yaklaştıracak ibadetlerle meşgul olması müstehaptır. Samimi niyetle Kur’an okur ve ilim öğrenirse bu da müstehap olur.

9-► Ramazan ayının son on gününde daha çok ibadet etmeye çalışmak.

Peygamber Efendimiz (s.a.v) şöyle buyurmuştur:

Kim iman edip sevabını Allah’tan umarak Kadir gecesini ihya ederse, geçmiş günahları bağışlanır.

Kaynak: İbnü’l Cevzi / Minhacü’l-Kasıdin Ve Müfidü’s-Sadıkin / C:1 / bkz: 187-190

sponsor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı