DOLAR
19,9662
EURO
21,3770
ALTIN
1.249,93
BIST
4.580,67
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Az Bulutlu
21°C
İstanbul
21°C
Az Bulutlu
Pazartesi Az Bulutlu
21°C
Salı Çok Bulutlu
23°C
Çarşamba Az Bulutlu
24°C
Perşembe Az Bulutlu
23°C

Peygamberimizin Sadık Dostu: Hz Ebubekir

Peygamberimizin Sadık Dostu: Hz Ebubekir
03.02.2023 00:09
0

Hz. Ebubekir, sevincini peygamberinin sevincine kattı, hüznünü hüznüne. Nebi’nin (s.a.v) belini büken yükü onun da yükü; derdi onun da derdi idi. Aynı yolda yoldaş, aynı hâlde idiler

Lat, Menat ve Uzza’nın, gölgelerinin kendilerinden daha büyük olduğu zamanlardı… Güneşin yaktığı ama aydınlatmadığı, Muhammed’ü-l Emin’e göklerden haberlerin gelmeye başladığı, kimsenin ona inanmadığı, onun sadık bir dosta her şeyden çok ihtiyacının olduğu zamanlardı…

Hal böyleyken, herkes onu yalanlarken, biri tereddüt etmeden ona inandı, iman etti. Peygamber’in (s.a.v) getirdiği her şey baş göz üstüne dedi, kabul etti. Şeksiz, şüphesiz bir kabullenişti onunki; katıksız, saf bir imanın eseriydi.

O, elçinin Rabbinden vahiy aldığına iman etmişti, bir gecede Mescid-i Aksa’ya gitmek neydi ki?

İmanını sınarcasına bütün gözler üzerine kilitlendiği vakit, cevabıyla sadakat timsali bir dost olduğunu bir kez daha ispat etti. Kim ne derse desin, o söylüyorsa doğru idi.

Gösterdiği bu sadakat ile onun namı, adının önüne geçti ve Peygamber’in (s.a.v) çok samimi, çok sadık dostu, “Ebu Bekir Sıddık” olarak bilindi. Hz. Ebu Bekir, sevincini peygamberinin sevincine kattı, hüznünü hüznüne. Nebi’nin (s.a.v) belini büken yükü onun da yükü; derdi onun da derdi idi. Aynı yolda yoldaş, aynı halde idiler.

Öyle ki Allah’ın kendisini dost edindiği Resulu, ümmetinden dost edinecek olsa, malıyla da arkadaşlığıyla da insanların en cömerdi olan Hz. Ebu Bekir’i edineceğini söylemişti.

Peygamber’in dostu, sadece canını değil, malını da bu yolda ortaya koydu. Zalim efendilerinin türlü cefaları altında inleyen Müslümanlar, onun sayesinde özgürlüklerine kavuştu. Bilal’e, Hamame’ye, Amir b. Füheyre’ye, İslam’ın henüz başında bu yola gönül veren samimi Müslümanlara yeni bir hayat sundu.

İnfak konusunda kendisiyle yarışan Hz. Ömer’i gıpta ettirecek kadar eli açık idi. Bir defasında, servetinin tamamını infak ederek, Rasulullah’ın, ailene ne bıraktın sorusuna; “Allah ve Rasulü’nü” cevabını vermiş ve bu cevabıyla Hz. Ömer’i geride bırakmıştı.

Sadece cömertlik mi?

Sadakat, samimiyet, fedakarlık, tevazu, takva… Her bir güzel vasıf, onun şahsında kendine bir yer bulmuştu. Her güzel amelin öznesi o idi. Failini arayan her hayırlı fiilin yolu ona çıkıyordu.

Peygamber’in (s.a.v) “Kim?” diye sorup da olumlu cevap aradığı her soruya, o cevap veriyordu: “Ben”

  • Bir defasında Allah Resulü ashabına; Bugün sizden kim oruçlu olarak sabahladı? diye sordu. Cevabı veren o idi: “Ben!
  • Hz. Peygamber, “Bugün sizden kim bir cenazenin arkasından gitti?” dedi. Yine aynı ses: “Ben”
  • Hz. Peygamber (s.a.v), Bugün sizden kim bir fakiri doyurdu? diye sordu. Cevap yine ondan geldi: “Ben”
  • Hz. Peygamber (s.a.v); Peki, bugün sizden hanginiz bir hastayı ziyaret etti? dedi. Yine fail Ebu Bekir (r.a.) idi, Ben dedi.

Bunun üzerine Allah Resulü, dostu Ebu Bekir’i şu sözlerle müjdeledi: Bu hasletler kimde bulunursa o, mutlaka cennete girer.

Sadık dostun adımları hep peygamberini izledi. Sıcak bir öğle vakti kapısı çalındığında anladı ki Mekke’den Medine’ye, kutlu yolculukta Nebi’ye yol arkadaşlığı edecekti. Yola revan olduklarında, bütün gece peygamberi ile yürüyen o idi.

Gündüz olup karşılarına kocaman bir kaya çıktığında, Nebi ile birlikte onun gölgesine sığınıp serinleyen o idi.

Peygamberini dinlenmesi için ikna edip, bu sırada oradaki bir çobandan biraz süt isteyen, sütü soğutmak için kırbasındaki su ile karıştıran, ikram etmek için peygamberini uyandırmaya kıyamayıp da başucunda uyanmasını bekleyen o idi.

Korku içerisinde, Ya Resulüllah, yakalandık dediğinde, Peygamber’in (s.a.v); Üzülme, Allah bizimle diyerek cesaret verdiği o idi.

Miraç’ta peygamberinden sadakatini esirgemeyen Ebu Bekir Sıddık, hicrette de onun can yoldaşı, mağara arkadaşı, yar-ı gar’ı idi.

Hicrette, Bedir’de, Uhud’da, Hendek’te her anında peygamberin vefalı dostu hep o idi. Vefatının yaklaştığı zamanlarda Allah Resulü;

Allah bir kulu, dünya ile kendi katındakiler arasında muhayyer kıldı ve kul, Allah katındakileri tercih etti dediğinde, orada bulunanlardan sadece Hz. Ebu Bekir ayrılık vaktinin yaklaştığını anlamış ve gözyaşlarına hakim olamamıştı

Nebi (s.a.v), son zamanlarını yaşarken, kendisinin yerine ashabına namaz kıldırması için onun adını vermiş, mihrabını ona emanet etmişti.

  • Hz. Peygamber’in makamını emanet almak…
  • Onun yerine geçip namaz kıldırmak…

Bu son vazife, ancak hayatının her anında Peygamberin (s.a.v) en yakınında olan can dostuna, Ebu Bekir Sıddık’a nasip olabilirdi…

Kaynak: Rukiye Aydoğdu (Diyanet İşleri Uzmanı) / Diyanet Aile Dergisi / Şubat 2015 / bkz: 40-41

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.