Peygamberlere İman

Peygamberimizin Vasiyeti

sponsor

Peygamberimizin Yaşantısı

Allah Resulü (s.a.s.), abartılı bir hayat yerine, mütevazı bir yaşantı tercih etmiş, mal mülk edinip biriktirmemişti. Hz. Aişe’nin ifadesiyle, “Resulullah (s.a.s.) vefatında geriye ne bir dinar, ne bir dirhem, ne koyun ne de deve bıraktı. Hiçbir şey de vasiyet etmedi”

Resul-i Ekrem, geçici dünya hayatının mal, mülk ve servetine değer vermeden mütevazı bir hayat yaşamış, vefatından sonra da yakınlarına herhangi bir maddi miras bırakmamıştır. Ancak tüm insanlığa başta en yüce vasiyet Kur’an-ı Kerim ve yaşayan bir Kur’an olan örnek ahlakını bırakmış, nebevi bildirileri çağlar boyu insanların yollarını aydınlatmıştır. Onun ilme, adaba, ahlaka, sevgiye, merhamete dair tavsiyeleri, insanlığı her iki alemde mutluluğa ulaştıracak eşsiz bir miras niteliğindedir.

Talha b. Musarrif anlatıyor: “Abdullah b. Ebu Evfa’ya (r.a.), ‘Peygamber (s.a.s.) vasiyette bulundu mu?’ diye sordum. ‘Hayır’ dedi. ‘Peki, insanlara vasiyette bulunmak nasıl farz kılındı ya da sadaka ile nasıl emrolundular?’ dedim. ‘(Resulullah) Allah’ın Kitabı’nı (rehber edinmeyi) vasiyet etti’ diye cevap verdi”

Diyanet

sponsor
Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı