Namaz Gusül Kur'an Allah Tövbe Vesvese
DOLAR
8,5492
EURO
10,0853
ALTIN
495,52
BIST
1.352
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Bursa
Gök Gürültülü
31°C
Bursa
31°C
Gök Gürültülü
Pazartesi Parçalı Bulutlu
32°C
Salı Parçalı Bulutlu
33°C
Çarşamba Az Bulutlu
35°C
Perşembe Az Bulutlu
35°C
SON DAKİKA
Allah Var Diyorsun Ondan Sonra Yok Gibi Davranıyorsun
Hiç Ölmeyecekmiş Gibi Yaşıyorsunuz
Yetiş Ey Allah’ın Resulü Yıkılıyoruz
Allah Var Diyorsun Ama Yok Gibi Davranıyorsun
Ey İnsanlar…!
Kanaatkar Olmak yada İyilik Yaparım adına Dünya malı Toplamak. Sonuç mu?
Hz Ali’nin Güzel Bir Vaazı
Vakti İyi Değerlendirmek
Her Nefesin Kıymetini Bilmek
Sahi Ya Ne Oldu Bize?
Helal Haram Duyarlılığı Hakkında Vaaz & Diyanet
Fe Eyne Tezhebun (Bu Gidiş Nereye?)
Namaz Konusunda Gevşeklik ve Tembellik Göstermenin Bazı Sonuçları
Salih Bir Amel: Namaz
Hasta Olanlar Nasıl Namaz Kılınır?
Namazda Secdelerden Birisini Unutan Birisi Ne Yapmalı?
Namazda Huşu
Neden Namaz?
Maddeler Halinde Namazı Bozmayan Şeyler Nelerdir?
Namazın Mekruhları Nelerdir?
Kulluk Borcu: Namaz
Namaz ve Nefis
İlmin Fazileti
Namazın Farzları
Namaz Belirli Vakitlerde Müminlere Farz Kılınmıştır (Nisa 103)
Namazın Adabına Uygun Davranışlar
Namaz Kılarken Başka Şeyleri Düşünmek
Çocuğa Doğru Yaklaşım
Namazda Yanlışlıkla Fatiha Süresinden Önce Bir Süre Okuyan Kişi Ne Yapmalı?
Namazın İnsana Kazandırdıkları (vaaz)
Namaza Engel Olan Pislikler
İstenmeyen İmam Namaz Kıldırabilir mi?
Namazın Anlamı ve Manası
Hiçlik Makamı Hikayesi & Nasrettin Hoca
Kul Hakkı ve Kamu Mallarını Korumak
Sabır ve Namaz
Diriliş (Ahmed Günbay Yıldız / O’na Secde Yakışıyor)
Hangisi Aptal…! Berber mi Çocuk mu?
Namaz Kılarken Önüme Birisi Oturursa Nasıl Hareket Etmeliyiz?
Ey Gafil Gel Uyan! Bu Sözlerim Sana
Kurtuluşa Erenler
Abdest & Gusül ve Teyemmüm
Allah’a Yönelmek ve O’nun Yoluna Girmek
Taktilo, Bilgisayar ve Yabancı Dil Bilen Köpek
En Değerli İnsan
İpek Elbise ile Namaz Kılmak Günah Mıdır?
Farz Namazın Son İki Rekatında Zamm-ı Süre Okunursa
Siz Hiç Hayallerinizden Sıfır Aldınız mı?
Namazda Vesvese
Kaza Namazı Nasıl Hesaplanır?
Namaz Hatırlatıldığı Zaman Neden Yaban Eşekleri Gibi Arkanızı Dönüp Kaçıyorsunuz?
İşyerinde İzin Almadan Namaz Kılabilir miyim?
Namazı Huşu ve Huzur İçinde Kılmak
Namaz Kılarken Gözleri Kapatmak Günah mı?
Mantık Bize Ne Öğretir?
Namazı Cem Etmek ve Şartları
Namazda Yapılan Hareketlerin Anlamları
Namazın Önemi
Baloncu ve Çocuğun Hikayesi
Namaz Kılmayan Birisi Nasıl Ölür?

Pişmanlığın Doğruluğu Ve Alameti Nelerdir?

İslam ve Kur'an adlı kardeş web sitemize ulaşmak için Tıklayınız

19.09.2020
0
A+
A-

İnsanların tövbesinin kabul edilmesi en fazla umulan kimdir ?

Onların en çok korkanı ve bulunduğu durumdan, Allah Tealanın kendisinde gördüğü ve farkında olduğu,hatalar, saçmalamalar, gafletinin uzunluğu, yüz çevirmesinin devamlılığı gibi şeylerden en çok pişman olanı ve karşılaştığı şeylerde en iyi korunaıdır.

Eğer bunlarda eşit iseler, amelde içtihat bakımından en güçlü olanıdır. Çünkü, geçmiş günahlardan duyulan pişmanlığın doğruluğunun alameti, hayatın kalan kısmındaki titiz korunma,çalışma ve gayretle Allah’a kulluğa atılmak, itaatinin çokluğunu az, nimetin azlığını çok görmek, kalp inceliği, arınmışlığı ve temizliği, hüznün devamı, çok ağlamak, bütün işleri Allah’a havale etmek, güçten ve kuvvetten kurtulmak, bundan sonra Allah’ın hükümlerine sabretmek, bütün şeylerde O’ndan razı olmak, bütün işlerinde O’na teslim olmaktır.

Nerede yanıldığını bildim: Nefsin hakkında iyi zan besledin ve iyilik sahiplerinin hayat tarzlarını değil, derelerini arzuladın. Üstelik onların amellerinin seninkilerle aynı seviyede olmadığını inkar etmediğin gibi, sadıklara özgü amellerin sana nispet edilmesine de itiraz etmedin. Senden başkaları hakkında ise kötü zanda bulundun. Kendi durumunu ihmal ederek onları kötülük yapanlar derecesine indirdin. Kendini, başkalarının kusurlarına bakmaya adadın.

[ads1]

Senin durumun böyle olduğu zaman, kalbindeki acıma ve merhamet pınarlarının kuruması ile cezalandırıldın. Kalbinde sertlik ve kasvet nehirleri fışkırdı. İnsanlara, ayıplayarak, rezil ederek bakmak, onları hor görmek, onlara daha az merhamet etmek hoşuna gitti. Onlara saygı, hürmet ve rahmetle bakmayı reddettin.

Onlardan kim bu konuda seninle uyuşsa ve yakınlık duyarak, sevgi besleyerek gelip seni bulsa, sen Allah’a uzaktan uzaktan ve sinirlenerek, öfkelenerek yaklaştın. Kim sana muhalefet etse uzaklığın ve buğzun arttı. Böylece Allah’a olan uzaklığın ve O’nun sana olan öfkesi de arttı. Bütün bunların hepsinde tükenmek bilmeyen isteklere sahip oldun. Erteleme yolunda, şaşkınlıklar içerisinde yürümek hoşuna gitti. Böylece nefsinin arzusu arttı. Hırs, kalbindeki yerini sağlamlaştırdı.

Bu yüzden nefsinin bu dünyaya rağbeti arttı, açgözlü oldu, cimri kesildi, dünya şehvetlerine daldı. Kalbin de nefsine yabancılaştı. Bu durum, seninle, ahiret yoluna dahil olmakla bulacağın tadın arasına girdi. Bunların neticesi olarak artık kalbin, hayret yolunun şaşkın yolcusudur. Kurtuluş yolları ile günah perdelerinin zorlukları sana birbirine benzer görünür. Onların yakın olanına alışırsın. kokusunu koklamak hoşuna gider.

Bununla ancak düpedüz isyana ulaşırsın. Senin olmayan şeyde hak iddia edersin. Gayesi seninkinden uzak olan şeyler elde edersin. Sonra bu, seni Allah’tan başka bir şey için konuşmaya da götürür. Senin olmayan şeye bakarsın, Allah’tan başkası için amel edersin.

[ads2]

Farkında olmadan kendin hakkındaki iyi zannının tuzağına düşmüş, kuşatılmış ve bilmediğin bir yönden kandırılmış olursun. Neticede amelinden geriye pislik, günah, ihanet, aldatma, hıyanet, yağcılık, kötülük, nasihatin terki kalır. Sonuçta bütün bunların ortaya çıktığı bir kimse olursun. Kimin yaşayışı böyle ise, Allah onu, hesap etmediği bir şeyle karşılaştıracağı açıktır.

Ey miskin !

Sende korkunun en aşağı derecesi olsaydı, günah uğursuzluğunun seni kapladığı zaman, sevdiğinden ayrılan kimsenin ağlayışı gibi kendine ağlar, ölenin ardından dövünen kimse gibi dövünürdün. Yerdekiler ve göktekiler sana ağlasalardı, felaketinin büyüklüğünden dolayı bunu hak etmiş olurdun. Bütün mahlukat soyulmuş ve savaşmış bir kimse gibi sana taziyede bulunsaydı, bunu da hak etmiş olurdun.

Çünkü sen, günah uğursuzlukları sebebiyle dininden mahrum olmuş, bilginden yoksun kalmış, üzerine günah zilleti çökmüş, ismin isyan edenler divanına kaydedilmiş ve kendin gibiler hariç, takva sahipleri tarafından terk edilerek yalnızlaşmış durumdasındır. Sadece Allah’ı isteyenler, O’nun sevgi yolunu tuttular ve O’na ulaşan kurtuluş yollarını yol edindiler. Sen ise onların yollarından başka bir yol tuttun. Onların yolları farklılaştığı zaman sen başkasına meylettin, şaşkınca ve felaketin acısından aptalca kalakaldın.

Senin yolunun da içinde olduğu bu gibi yollar, kıyamet gününün hüsranına delalet eder. Allah’a sığınıyor, affedilmeyi ve iyilik sahiplerine yakın olmayı sadece O’ndan bekliyoruz. Şüphesiz ki O, sonsuz lütuf sahibidir, her şeyden haberdardır.

Pişmanlık Duygusu

 

Şehirlinin Efendiliği Köylünün Sahtekarlığı & Mesneviden

Kaynak: Muhasibi / Adabü^n-Nüfüs ( Nefsin Terbiyesi ) / bkz: 56-59

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.