Kürsüden Gönüllere Vaazlar

Ramazan Ayından Sonra

sponsor

Muhterem Müslümanlar!

Dini hayatımızda çok önemli bir yer olan; orucuyla, namazıyla, zekat ve sadakasıyla ibadet ve rahmet ayı Ramazan-ı Şerifi geride bırakmış bulunuyoruz. Bu mübarek ayda gücümüz yettiğince oruçlarımızı tutmaya, dini görevlerimizi yerine getirmeye, namazlarımızı kılmaya çalıştık. Fakirleri gözetme ve düşkünlere yardım elimizi uzatmaya gayret ettik. Bol bol Kur’an okuduk ve dinledik. Dinimizin güzelliklerini gönlümüze yerleştirme ve İslam’ın ruhuna uygun bir hayat yaşamaya çalıştık. Allah’a karşı kulluk görevlerimizi yerine getirmenin ve nefsani arzularımıza gem vurarak, manevi bir zafer kazanmanın sevinci içerisinde eriştiğimiz Ramazan Bayramını da hep birlikte yaşadık.

Muhterem Müslümanlar!

Mümin ibadetlerle, Allah’a karşı tam bir teslimiyet içinde iyi bir kul, örnek bir insan olma imkanını elde eder. Ramazan ayı bu ibadet yorgunluğuyla, Müslümanı tüm kötülüklerden ve hatalı davranışlardan arınıp güzellikler ve iyiliklerle donatılmasına imkan tanıyan mübarek bir zaman dilimidir.

Ramazan ayında kazandığımız güzel hasletlerin ve yerine getirmeye çalıştığımız ibadetleri de ramazandan sonra da devam ettirilmesi gerekir.

Nafile de olsa ibadette esas olan devamlılıktır. Nitekim sevgili Peygamberimiz “Allah’ın en çok sevdiği (nafile) ibadet az da olsa, devamlı olanıdır” buyurmuştur. Bu bakımdan bu ayda yerine getirmeye özen gösterdiğimiz ibadetlerimizi ve kazandığımız güzellikleri de Ramazandan sonra devam ettirmeye çalışmalıyız.

Muhterem Müslümanlar!

Ramazan da sabrı, paylaşmayı ve başkalarını da düşünmeyi öğrendik. Eş, dost ve akrabalarımızla iftar sofralarında buluşarak birlik ve beraberlik tabloları oluşturduk. Kimsesizlere şefkat ve merhamet kanatlarımızı gerdik. Fakir ve muhtaç insanların ihtiyaçlarını gücümüz nispetinde karşılamaya çalıştık. Camilerimiz cemaatle kılınan namazlarla ayrı bir canlılık kazandı. Kubbelerimizde, tekbirler, dualar ve Kur’an sesleri yankılandı.

Değerli Müminler!

Hicr Süresinin 99. ayetindeki “Sana ölüm gelinceye kadar Rabine ibadet et” emrine uygun olarak, hayatımız boyunca sayısız nimetlerle bizlere ihsanda bulunan Cenab-ı Allah’a karşı kulluk görevlerimizi yerine getirelim. Yüce Kitabımızı okuyarak ve dinleyerek elde ettiğimiz güzelliği, Ramazandan sonra da meal ve tefsirini okumak sureti ile devam ettirelim. Edinmiş olduğumuz güzel ahlaki değerlerden uzaklaşmayalım. İbadet, sadaka, güzel davranışlar ve tövbe ile arındırdığımız gönüllerimizi tekrar günahlarla kirletmeyelim. Fert ve toplum olarak elde ettiğimiz bu güzellik ve kazanımları, hayatımızın her anını kuşatacak şekilde sürdürelim. Böylece toplumumuzda huzur ortamının oluşmasına katkı sağlayacağımızı bilelim.

Unutmayalım ki, Ramazan ayında yaptığımız ibadetleri ve edindiğimiz güzellikleri devam ettirmemiz, onların makbul olduğunun da bir göstergesi olacaktır

Kaynak: Diyanet İşleri Başkanlığı / Minberden Öğütler / bkz: 230-231

sponsor
Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı