Mübarek Gün ve Geceler

Regaip Kandili Anlam ve Önemi

sponsor

Muhterem Müslümanlar!

Yüce Allah’ın insanlara rahmetini ve nimetlerini çokça ihsan ettiği belli vakitler, belli mevsimler vardır. Haftanın günleri arasında Cuma, kameri aylardan olan Recep, Şaban ve Ramazan bu türden feyiz ve bereketi bol zaman dilimlerindendir.

Allah’a şükürler olsun ki, İslam dinine gönülden bağlı yüce milletimizin ‘üç aylar’ diyerek özel bir önem verdiği Recep, Şaban ve Ramazan aylarının başlangıcına ulaşmış bulunuyoruz.

27 / 02 / 2020  Perşembe gününü Cuma gününe bağlayan gece, rahmet ve mağfiret mevsimi olarak isimlendirilen üç aylara girdiğimizi müjdeleyen Regaip Kandili‘dir.

Üç aylar ve bu aylar içinde yer alan kandiller, dini duyguların yoğunluk kazandığı, merhamet, şefkat, yardımlaşma ve dayanışma hislerinin doruk noktaya ulaştığı, hayır ve iyiliklerin arttığı bir mevsimdir. Yaratılış gayemizi düşünmemiz, yüce Yaratanla ve çevremizle bağlarımızı yeniden gözden geçirmemiz ve günahlarla kirlenmeye yüz tutmuş gönüllerimizi arındırmamız için son derece değerli fırsatlardır.

Üç aylar dediğimiz mübarek aylar içinde kutlanan ilk kandil de Recep ayının ilk Cuma gecesi olan Regaip Kandilidir.

Regaip Kandili, Yüce Allah’ın af ve mağfiretinin istendiği, umut, huzur ve ilahi müjdelerle dolu bir gecedir.

Yine bu gece Miraç, Berat ve bin aydan hayırlı olan Kadir Gecesinin müjdecisidir.

Regaip gecesinin, içinde bulunduğu Recep ayı da, rahmet, bereket ve mağfireti bol olan bir aydır. Sevgili Peygamberimiz bu aylara girdiğimizde şöyle dua ederdi:

Allah’ım! Recep ve Şaban aylarını bize mübarek kıl ve bizi Ramazan’a kavuştur.

Muhterem Müminler!

Hayat su gibi akıp gitmektedir. Dün, hatası ve sevabı ile geçmiştir. Geçen günleri geri getirmek mümkün değildir. Gelecek günleri yaşayacağımıza dair hiçbir garantimiz de yoktur. Bugünün değerlendirilmesi ise bizim elimizdedir.

Mübarek gün ve gecelerin manevi ikliminden yararlanarak

İçinde bulunduğumuz zamanın kıymetini bilip, üzerimize düşen kulluk görevlerini hakkıyla yerine getirmeye çalışmalıyız. Bu mübarek gün ve geceler, kendimizi toparlamak, sorgulamak, davranışlarımıza çeki düzen vermek için bulunmaz fırsatlar sunmaktadır. Bir kere daha, bu mübarek gün ve gecelerde geçmişimizin muhasebesini yapıp geleceğe hazırlıklı olmanın tedbirlerini almalıyız.

Ahiretin tarlası olan dünya hayatını çok iyi değerlendirmeli, fırsat elimizde iken Cenab-ı Allah’a yönelip O’na karşı kulluk görevlerimizi yerine getirmeliyiz. Kaybedecek zamanımız yoktur. Hedefimize ulaşmak için zamanında gereken yükümlülüklerimizi yerine getirmeli ve Yüce Rabbimize yönelerek dua ve niyazda bulunmalıyız. Kur’an-ı Kerim de: ‘Öyleyse bir işi bitirince diğerine koyul. Ancak Rabbine yönel ve yalvar (1)’ buyrulmuştur.

Muhterem Müslümanlar!

Yüce Allah’ı sevmek, O’na karşı kulluk görevini yapmamızı; Hz Peygamberi sevmek onun sünnetini yaşamamızı gerektirir. Kur’an-ı Kerim’in Allah kelamı olduğuna inanmak, O’nun emirlerini tutup yasaklarından sakınmamızı, yüce Allah’ın verdiği nimetlere şükretmemizi, ahiret için hazırlık yapmamızı ön görür. Geçen yıl bizimle birlikte olan eş, dost, akraba ve arkadaşlarımızdan bu geceye ulaşamayanlar var. Bu kandilin bizim için son kandil olabileceğini düşünmeli, görevlerimizi yüce Allah’ın istediği şekilde yerine getirmeye gayret göstermeliyiz.

Muhterem Müminler!

İlahi rahmete fazlasıyla mazhar olan bu zaman diliminde, gönül huzuru içerisinde yaratıcımıza, ailemize, çocuklarımıza, milletimize ve tüm insanlığa karşı  görev ve sorumluluklarımızın olduğunu bir kez daha hatırlayalım, yanlış ve kusurlarımızdan dönelim, elimizi ve gönlümüzü uzanabileceğimiz herkese açalım, aramızdaki sevgi bağını, dayanışma ruhunu güçlendirelim, kırgın gönülleri barıştıralım, ihtiraslarımızı dizginleyip küçük menfaat çekişmelerinden uzak duralım, yüce Dinimizin bizden istediği kardeşlik ve beraberliğimizin güçlenmesine, insani ve ahlaki meziyetlerin yaygınlaşmasına gayret gösterelim. Yapılan duaların kabul edildiği, günahların bağışlandığı ve manen yeni bir sayfanın açıldığı bereketli zaman dilimlerini iyi değerlendirelim.

Bu duygu ve düşüncelerle Regaip Kandilinin aziz milletimizin ve bütün İslam aleminin birlik ve beraberliğine, insanlık aleminin barış ve huzuruna vesile olmasını, insanlığın ortak huzurunu tehdit eden terör ve şiddetin, savaş ve düşmanlığın yerini birbirimizi olanca farklılıklarımızla severek ve sayarak barış içinde yaşama sorumluluğunun almasını Cenab-ı Allah’tan niyaz ediyorum.

Kandiliniz mübarek olsun…!

Kaynak: Diyanet İşleri Başkanlığı / Minberden Öğütler / bkz: 232-234

(1- İnşirah Süresi 8. ayet)

sponsor
Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı