Kitaplara İman Etmek

Risale-i Nur ve Kur’an-ı Kerim

sponsor

Kadir Gecesinde kalbe gelen pek uzun ve geniş bir hakikate kısaca işaret edeceğiz. Şöyle ki; 

Bu son dünya savaşının çok şiddetli ve zulüm ve baskısı, merhametsiz tahribatı ve bir düşman yüzünden yüzlerce masumu perişan etmesiyle….

Mağlupların dehşetli ümitsizlikleri ve galiplerin dehşetli telaşı, hakimiyetlerini koruyamamaktan ve büyük tahribatlarını tamir edememekten gelen dehşetli vicdan azaplarıyla…

Dünya hayatının bütün bütün fani, geçici, medeniyet fantezilerinin ise aldatıcı ve uyutucu olduğunun herkese görünmesiyle…

İnsanın yaratılışındaki yüksek kabiliyetlerin ve mahiyetinin umumi bir şekilde, dehşetli yaralanmasıyla…

Gaflet ve dalaletin sert ve sağır tabiatın Kur’an’ın elmas kılıcı altında parçalanmasıyla…

Ve gaflet ve dalaletin en boğucu, aldatıcı ve en geniş perdesi olan dünya siyasetinin pek çirkin, pek gaddarca olan gerçek yüzünün görünmesiyle, elbette hiç şüphe yok ki:

İnsanlık kuzeyde, batıda, Amerika‘da görülen emarelerine binaen, yalancı sevgilisi hükmündeki dünya hayatının böyle çirkin ve geçici olmasından dolayı, yaradılışı gereği haddi olarak sevdiği baki hayatı bütün kuvvetiyle arayacaktır.

Hak Dini Arayan Topluluklar ve Ülkeler

Ve elbette, hiç şüphe yok ki;

İnsanlık aklını bütün bütün kaybetmezse, maddi veya manevi bir kıyamet kopmazsa; İsveç, Norveç, Finlandiya ve İngiltere de Kur’an-ı kabule çalışan meşhur hatipler ve Amerika da hak dinini arayan çok mühim topluluklar gibi yeryüzünün geniş kıtaları ve büyük devletleri Kur’an-ı Mucizü’l Beyan‘ı arayacak ve hakikatlerini anladıktan sonra ona canla başla sarılacaklardır. Çünkü Kur’an, bin üç yüz altmış senede (şimdiki zaman 1400 küsür sene), her asırda üç yüz elli milyon talebesi bulunan, her hükmüne, her davasına hakikat yolundaki milyonlarca insanın tasdik ile imza bastığı, her dakikada milyonlarca hafızın kalbinde kutsiyetle bulunup lisanlarıyla insanlığa ders veren, hiçbir kitapta benzeri bulunmayan bir tarza insanlık için baki hayatı ve ebedi saadeti müjdeleyen ve bütün insanlığın yaralarını tedavi eden bir kitaptır.

O, kuvvetli ve tekrarlanan binlerce ayetiyle, açıkça ve ima ile, sarsılmaz, kesin, şüphe götürmez sayısız delille baki bir hayatı müjdeler ve ebedi saadeti ders verir. Kur’an’ın bu hakikatler noktasında kesinlikle Kur’an-ı Kerim’in benzeri yoktur ve olamaz. Hiçbir şey bu en büyük mucizenin yerini tutamaz

Risale-i Nur, o en büyük mucizenin elinde bir elmas kılıç hükmünde hizmetini göstermiş ve en inatçı düşmanlarını teslime mecbur etmiştir. Hem kalbi, hem ruhu hem hissiyatı tam nurlandıracak ve onlara ilaç olacak bir tarzda Kur’an hazinelerinin ilancılığını yapan, Kur’an’dan başka kaynağı ve mercii olmayan ve onun manevi bir mucizesi hükmündeki Risale-i Nur, o vazifeyi yapıyor. Aleyhindeki dehşetli propagandalara ve gayet inatçı dinsizlere karşı tam galip gelmiş ve dalaletin en sert, kuvvetli kalesi olan tabiatçılığı Tabiat Risaliyesi ile paramparça etmiştir. Gafletin en kalın, boğucu, geniş dairesinde ve ilimlerin en geniş perdelerinde Asa-yı Musa‘daki Meyvenin Altıncı Meselesi ve Birinci,Üçüncü, Sekizinci Delilleriyle gayet parlak bir şekilde gafleti dağıtıp tevhid nurunu göstermiştir.

Kaynak: Said Nursi – Sözler – bkz: 194-195

sponsor
Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı