Mesneviden HikayelerRızık Veren Allah'tır

Rızık Hikayesi / Mesneviden

sponsor

Dervişin biri gezerken ayaksız bir tilki gördü, hayrete düştü. Nasıl yaşar bu hayvan, ne yer ne içer? diyerek Allah’ın lütfuna hayran oldu. Derken bir aslan çıkageldi, ağzında çakal taşıyordu. Görkemli ve korkunç hayvan acının bir kısmını yedi, doyunca kalanını tilkiye bırakıp gitti. Tilki artığa doğru sürünerek yaklaştı ve afiyetle yiyip karnını doyurdu. Tilkinin yiyeceğinin ayağına geldiğini gören derviş kendi kendine;

Bu tilkinin rızkını ayağına gönderen Allah, benimkini neden göndermesin diyerek çalışmasına gerek olmadığını, bir köşeye çekilip oturabileceğini düşündü.

Ve ekledi;

Allah nasip etmezse,aslan bile gücüne güvenerek yiyecek bulamaz

Düşünüğü gibi yaptı.

Rızkım Allah’ın görünmeyen hazinesinden gelir, gayret etmem gerekmiyor diyerek beklemeye başladı. Bekledi, bekledi…

Ne gelen var ne giden….

Günler geçip gitti. Derviş zayıfladı, eridi, bir deri bir kemik kaldı. Güçsüz ve bitkin bir haldeyken bulunduğu mescidin mihrabından bir ses duydu;

‘Ey tembel adam’ diyordu ses. ‘Kendini ayaksız bir tilkiye benzeterek neden miskin miskin oturuyorsun? Kalk! Yırtıcı aslan ol. Başkasının artığına göz dikmeyi bırak. Sana yakışan artık yemek değil, artık bırakmaktır. Gücüyle aslan gibi olan başkasından yiyecek bekler mi? Haydi kalk! Kolları sıva. Çalış ve rızkını kazan. Hem kendin ye hem de muhtaçlara yedir.

Ey Genç İnsan!

Yaşlıya, yoksula yardım eli uzat. Elimi tutun diyerek başkasına el uzatma. Allah başkasının mutluluğu için çalışanın yardımcısıdır.

Çalışmayan insanın kafasında beyin yoktur. Onların başları kuru bir deriden ibarettir.

Rızkı çalışmadan beklemek ahmaklıktır. Allah çalışıp çabalayana verir. Hayatta başarılı olmak için çalışmanın gereklerini yerine getirmek, teşebbüsçü olmak, önümüze çıkan fırsatları isabetli bir şekilde değerlendirmek gerekir.

Kaynak: Tekin Kılınç / Mevlanadan Torunlarına Yol Rehberi / bkz: 164-165

sponsor
Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı