Sadi Şirazi Güzel Hikayeler

Sadi Şirazi Sözleri 6. Bölüm

► Kadın, erkeğinin sözünü dinlemiyorsa ona erkek denmez. Bu yüzden ona kadınların giydiği mavi entari giydirilmelidir. Cahil ve hain kadını alırsan, karı değil başına bela almışsın demektir. Kadın bir parça arpa için hıyanet ettikten sonra, sen buğday ambarını gözünden çıkar. Karısının eli ve kalbi doğru olan erkeğe, Allah’ın lütfu geniş ve sınırsızdır. Kadının yabancıların yüzüne gülüyorsa, kocasına ‘Artık sakın erkeğim deme!’ diye söyle. Kadının gözü, yabancılara karşı kör olmalı ve evden çıktığında doğruca mezarlığa varmalı. Küstah kadın, kaşlarına rastık çekecek olursa onu; karalı elleriyle kocasının yüzüne allık sürmesini söyle. Her şeye rağmen baktın ki kadın hala evinde durmuyor, artık o evde durman akıl karı değildir. Uygunsuz, iffetsiz kadının elinden timsahın ağzına kaç. Çünkü namusunla ölmek, namussuzca yaşamaktan daha hayırlıdır. Yabancıların yanında karına yüz verme sakın. Eşine sözünü geçiremiyorsan şayet, rolleriniz değişir ve sen kadın olursun, o ise erkek

► Bir genç, ihtiyarın birine giderek hanımının huysuzluğundan şikayet etti. ‘Eşimin elinden çektiğimi, değirmenin alt taşı çekmemiştir’ Bunun üzerine ihtiyar ona: ‘Oğlum ! Sabret hele, sabreden mahcup olmaz diye öğüt verdikten sonra gürleyen sesiyle ilave etti:

Bu evi yıkılası ! Gece değirmeninin üst taşısın, gündüz de alt taşı oluver. Yani gülü seven dikenine katlanır. Her zaman meyvesini yediğin ağacın dikeni, ara sıra bırak da canını yaksın.

İşittim ki üç kişinin ardından gıybet etmek caizdir. Dördüncüsü yoktur.

Birincisi: Halkın kalbini inciten, halka zararı dokunan ve halkın ayıpladığı yolu tutan padişahtır. Bu tür padişahların şerrinden kurtulmak ve zulmünü başkalarına haber vermek amacıyla ahali arkasından konuşabilir.

İkincisi: Hayasız insandır. Bunların ayıplarını örtmek doğru olmaz. Zaten kendi perdelerini yine kendileri yırtmışlardır. Bu tür arsızları koruma; varsın havuza düşsün. Diyelim ki kurtardın onu havuzdan. Bu kez de çok geçmez öteki kuyuya bırakır kendini. Bu kadar laf anlamaz, ahmak insandır.

Üçüncüsü: Bozuk terazi kullanan sahtekardır. Bu yalancıların hile ve kötülükleri hakkında ne biliyorsan söyle ki, başkaları da aldanmasın

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı