Sadi Şirazi Güzel Hikayeler

Sadi Şirazi Sözleri 9. Bölüm

► İyi işli kimseye kötülük uğramaz, kötülük edenin yoluna iyilik bulaşmaz. Kötülük düşünen baş kötü yol tutar, akrep gibi deliğinde fazla durmaz. İçinde kötülük düşüncesi yoksa; ha sen, ha taş farkın olmaz. Güzel huylu dostum, kötüyü taşa benzetmekle hata yaptım. Çünkü taşın, demirin, tuncun bile bir faydası var .Böylesi kötülerin ölmesi iyidir, bırak gebersin.

Her insan hayvandan daha değerli ve iyi olamaz. Kötü bir insandansa, vahşi hayvanla yaşamayı yeğlerim. Çünkü kötü insanlar, en vahşi hayvanlardan da alçak ve onursuzdurlar.

Yalnızca yemeyi, içmeyi, uyumayı marifet zannedenler, hayvanlardan nasıl daha değerli olabilirler. Yol bilen yaya, yol bilmeyip kılavuzu olmayan atlıdan daha önce varır menziline. İyilik tohumunu eken, huzur ve saadet hurmasına kavuşur. Ben ömrüm boyunca kötü bir adamın, güzel bir şekilde anıldığını görmedim

► Elinden geldiği kadar merhametli ol ki, zahmete düştüğünde merhamet göresin. Birisine iyilik ederken ‘ben efendiyim, oysa elime muhtaç bir köle’ diye sakın böbürlenme. Feleğin kılıcı böylelerini yere serdiyse, henüz kınına girdiğini sanma. Yarın seni de yere sermeyeceği ne malum?

Saadet ve huzuruna duacı binlerce insan gördüğünde, kimseye muhtaç değilim diye böbürleneceğin yerde, seni kimseye muhtaç etmeyen Rabbine şükret

► İbadet edeceğim edasıyla yalnız başına bir köşeye çekilen cahilin hayalleri, sonunda küfürle imanı birbirine karıştırır. Suda da saflık vardır, aynada da ama bulunmayan saflığı öbüründen ayırt etmek önemlidir.

Keramet; cömertliktedir, ekmek vermektedir. Manasız söz, işi boş davula benzer. Kıyamet günü cennette, ancak mana isteğiyle davayı terk eden kimseleri görürsün. Sen davayı mana sayesinde sağlamlaştırabilirsin. Amelsiz söz, esnek duvar gibidir.

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı