Bakara Süresi Meali ve TefsiriTefsir

Şahitliği Gizlemeyin

sponsor

Bakara Süresi 283. Ayet Meali: ……. Şahitliği (bildiklerinizi) gizlemeyin. Kim onu gizlerse, bilsin ki onun kalbi günahkardır. Allah yapmakta olduklarınızı bilir.

Bakara Süresi 283. Ayet Tefsiri: ‘Şahitliği de gizlemeyin’. Yani, tanığı olduğunuz bilgileri gizlemeyin,fırsatçılık yaparak başkası aleyhinde kullanmayın ve (gereksiz yere) açığa vurmayın. İbn Abbas (r.a) ve bazıları şöyle demiştir:

Yalancı şahitlik en büyük günahlardandır

Şehadeti gizlemek de aynıdır. Bu yüzden yüce Allah ardından: “Kim onu gizlerse, bilsin ki onun kalbi günahkardır” buyurmuştur. Facir, günahkar demektir. Bu buyrukla ifade edilen, şu ayetlerde ki gibidir:

‘Bu vasiyet karşılığında hiçbir şeyi satın almayacağız, akraba (menfaatine) de olsa; Allah (için yaptığımız) şahitliği gizlemeyeceğiz, (aksini yaparsak) bu takdirde biz elbette günahkarlardan oluruz” diye Allah üzerine yemin ettirirsiniz (Maide 106)

“Ey imane denler! Adaleti titizlikle ayakta tutun, kendiniz, ana-babanız ve akrabanız aleyhinde de olsa Allah için şahitlik eden kimseler olun. (Haklarında şahitlik ettikleriniz) zengin olsunlar, fakir olsunlar, Allah onlara (sizden) daha yakındır. Hislerinize uyup adaletten sapmayın, (şahitliği) eğer büker (doğru şahitlik etmez) yahut şahitlik etmekten kaçınırsanız (biliniz ki) Allah yaptıklarınızdan haberdardır (Nisa 135)”

Yüce Allah burada da aynısını buyuruyor: “Şahitliği (bildiklerinizi) gizlemeyin. Kim onu gizlerse, bilsin ki onun kalbi günahkardır. Allah yapmakta olduklarınızı bilir”

Kaynak: İbn Kesir / İbn Kesir Tefsiri (Tefsiru’l Kur’an’il Azim) / C: 2 / bkz: 343-345

sponsor
Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı