Namaz Gusül Kur'an Allah Tövbe Vesvese
DOLAR
8,5595
EURO
10,1169
ALTIN
494,93
BIST
1.349
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Bursa
Parçalı Bulutlu
32°C
Bursa
32°C
Parçalı Bulutlu
Salı Parçalı Bulutlu
34°C
Çarşamba Sıcak
36°C
Perşembe Sıcak
36°C
Cuma Sıcak
36°C
SON DAKİKA
Allah Var Diyorsun Ondan Sonra Yok Gibi Davranıyorsun
Hiç Ölmeyecekmiş Gibi Yaşıyorsunuz
Yetiş Ey Allah’ın Resulü Yıkılıyoruz
Allah Var Diyorsun Ama Yok Gibi Davranıyorsun
Ey İnsanlar…!
Kanaatkar Olmak yada İyilik Yaparım adına Dünya malı Toplamak. Sonuç mu?
Hz Ali’nin Güzel Bir Vaazı
Vakti İyi Değerlendirmek
Her Nefesin Kıymetini Bilmek
Sahi Ya Ne Oldu Bize?
Helal Haram Duyarlılığı Hakkında Vaaz & Diyanet
Fe Eyne Tezhebun (Bu Gidiş Nereye?)
Namaz Konusunda Gevşeklik ve Tembellik Göstermenin Bazı Sonuçları
Salih Bir Amel: Namaz
Hasta Olanlar Nasıl Namaz Kılınır?
Namazda Secdelerden Birisini Unutan Birisi Ne Yapmalı?
Namazda Huşu
Neden Namaz?
Maddeler Halinde Namazı Bozmayan Şeyler Nelerdir?
Namazın Mekruhları Nelerdir?
Kulluk Borcu: Namaz
Namaz ve Nefis
İlmin Fazileti
Namazın Farzları
Namaz Belirli Vakitlerde Müminlere Farz Kılınmıştır (Nisa 103)
Namazın Adabına Uygun Davranışlar
Namaz Kılarken Başka Şeyleri Düşünmek
Çocuğa Doğru Yaklaşım
Namazda Yanlışlıkla Fatiha Süresinden Önce Bir Süre Okuyan Kişi Ne Yapmalı?
Namazın İnsana Kazandırdıkları (vaaz)
Namaza Engel Olan Pislikler
İstenmeyen İmam Namaz Kıldırabilir mi?
Namazın Anlamı ve Manası
Hiçlik Makamı Hikayesi & Nasrettin Hoca
Kul Hakkı ve Kamu Mallarını Korumak
Sabır ve Namaz
Diriliş (Ahmed Günbay Yıldız / O’na Secde Yakışıyor)
Hangisi Aptal…! Berber mi Çocuk mu?
Namaz Kılarken Önüme Birisi Oturursa Nasıl Hareket Etmeliyiz?
Ey Gafil Gel Uyan! Bu Sözlerim Sana
Kurtuluşa Erenler
Abdest & Gusül ve Teyemmüm
Allah’a Yönelmek ve O’nun Yoluna Girmek
Taktilo, Bilgisayar ve Yabancı Dil Bilen Köpek
En Değerli İnsan
İpek Elbise ile Namaz Kılmak Günah Mıdır?
Farz Namazın Son İki Rekatında Zamm-ı Süre Okunursa
Siz Hiç Hayallerinizden Sıfır Aldınız mı?
Namazda Vesvese
Kaza Namazı Nasıl Hesaplanır?
Namaz Hatırlatıldığı Zaman Neden Yaban Eşekleri Gibi Arkanızı Dönüp Kaçıyorsunuz?
İşyerinde İzin Almadan Namaz Kılabilir miyim?
Namazı Huşu ve Huzur İçinde Kılmak
Namaz Kılarken Gözleri Kapatmak Günah mı?
Mantık Bize Ne Öğretir?
Namazı Cem Etmek ve Şartları
Namazda Yapılan Hareketlerin Anlamları
Namazın Önemi
Baloncu ve Çocuğun Hikayesi
Namaz Kılmayan Birisi Nasıl Ölür?

Şairler Ve Şiirler Hakkında Ne Düşünüyorsunuz?

İslam ve Kur'an adlı kardeş web sitemize ulaşmak için Tıklayınız

12.09.2020
0
A+
A-

Müzikte olduğu gibi aynı şekilde de şiirlerin hepsine ve tümüne de karşı değiliz. Nasıl ki hayvanlar bile otlayacağı otu yerken seçici davranıyorlarsa; aynı şekilde de insanlarda dinlediği müzikte ve şiir konusunda da aynı hassasiyeti göstermelidir. Nasıl ki hayvan yiyeceği otu seçerken yanlış davranıp da lehine değil aleyhine olan otu yiyecek olduğu zaman ya hastalanacak yada öleceği içindir ki;

İnsan da aynı şekilde dinlediği ve okuduğu şiirler ve sözlerde kişinin hayatına aynı etkiyi yapacaktır. Ancak hayvanla insan arasındaki en büyük farklardan biriside aklını kullanabilme ve kullandığı bu akla istinaden irade kuvvetini gösterebilmektir. Aksine bunları gösteremiyorsa eğer; her ne kadar akıllı diye geçiniyorsa da aslında o düşünebilen ama düşündüğünü tatbik edemeyen bir hayvandır.

Şiir Dinlemek Okumak Kötü müdür?

Dedik ya şiirin tamamı kötü değildir.

[ads1]

Kötü olan ve yerilen kısmı insana olmayacak hayaller kurduran, karaya beyaz, beyaza kara diyen, yapamayacağı sözleri sarf eden, kendisinde olmadığı vasıfları kendisinde varmış gibi gösteren vb diğer konulu ve içerikli şiirlerdir. Aksine şiir Resulüllah’ın dediği gibi: Şüphesiz beyanın bir kısmı bir büyüdür, şüphesiz şiirin bir kısmı da hikmettir.

Evet şiirin bir kısmı hikmettir bir kısmı ise zillettir. Şayet okuduğun dinlediğin söylediğin şiir içerik ve anlam bakımından eğer Allah’ı, Resulünü, dinini seven sevdiren ve öven tarzda ise buna lafımız yok ancak bu zamanda bunları yapanların sayısı da malumdur ki imkansız olmasa da çok zordur. Sözde Allah sevgisi peygamber sevgisi adı altında söylenen ilahilerde bunlardan birisidir belki de.

Madem “Göklerin ve yerin hakimiyeti Allah’ındır. Kıyamet saati gelip çattığı gün, işte o gün batıl dâva peşinde olanlar, en büyük kayba uğrayacaklardır (1)” madem Resulüllah (s.a.v): Kıyamet gününde insanlar arasında bana en yakın olacak olanlar, bana en çok salavat getirenlerdir buyurmuştur; o zaman sana faydası olmayan konular hakkında vakit tüketmeye, diz çürütmeye değer mi ?

[ads2]

Ve Rabbin buyuruyor: “O halde Bizi anmaktan, bu Yüce Kitabımızı dinlemekten uzak duran ve dünya zevkinden başka bir şey istemeyen kimseleri sen de bir tarafa bırak! (2)”. “Onların bilgi seviyesi ancak bu kadardır; bildikleri bilecekleri budur. Senin Rabbin, kimin yolundan saptığını, kimin doğru yolda yürüdüğünü pek iyi bilir (3)”

O zaman siz “Haydi artık (bırakın bu gafleti de) Allah’a secde ve ibadet edin! (4)”. “(Şeytanlardan bahsediyorlar) şeytanların asıl kime indiğini bildireyim mi?. Onlar yalan ve iftiraya, günaha düşkün kimselere inerler. Çünkü o iftiracılar şeytanlara kulak verirler, esasen onların çoğu yalancıdırlar. Şairler var ya, bunların peşine de sapkınlarla çapkınlar düşer!. Görmez misin onlar her vadide sözcüklerin, hayallerin peşinde dolaşır. Ve yapmayacakları şeyleri söylerler? (5)”

Tüm bunları yaptığınız ve yapanlara da gönül bağladığınız halde “Hep gülüyorsunuz, ama ağlamıyorsunuz. Üstelik kafa tutuyor, oyalanıyorsunuz (6)”. Oyalana durun bakalım nereye kadar. Allah sizi bunlarla haşır neşir olun diye mi yarattı yoksa Zariyat Süresi 56.Ayet de belirtildiği üzere Kendisine kulluk etmeniz için mi ?

Ve Resulüllah (s.a.v) buyurdu:

[ads3]

Herhangi birinizin içine irin dolup, iç organlarının bozulması, gönlüne şiir dolmasından daha hayırlıdır ve başka bir hadis-i şeriflerinde ise şöyle buyuruyor: İnsanları güldürmek maksadıyla onlara yalan söyleyip, bir şeyler anlatan kimseye veyl olsun (helak olsun, vay haline). Veyl olsun ona, veyl olsun ona.

Ve maneviyat önderlerinden “İbn Abbas (r.a)’nın şairler hakkında diyor ki: Onlar söylediklerinin çoğunda yalan konuşurlar buyurmuştur. İbn Abbas (r.a)’nın bu söylediği gerçekten de vakıanın kendisidir. Çünkü şairler kesinlikle söylemedikleri ve yapmadıkları birtakım söz ve fiillerle böbürlenir, büyüklenirler. Hiç de sahip olmadıkları şeylerden çokça sahip olduklarını ileri sürerler. Bu sebeple ilim adamları -Allah’ın rahmeti üzerlerine olsun- şair şiirinde had uygulamayı gerektiren bir itirafta bulunacak olursa bu itiraf sebebiyle ona had uygulanır mı uygulanmaz mı hususunda iki farklı görüşe sahiptirler. Çünkü şairler yapmadıkları işleri de söylerler (7)”

Ahireti inkar eden kafirler bir de şöyle dediler: “Hayat, sadece bu dünyada yaşadığımız hayattan ibarettir: Ölürüz, yaşarız. Bizi yalnız zamanın akışı helak eder.” Aslında, buna dair hiçbir kesin bilgileri yoktur, onlar sadece zanlarıyla böyle söylüyorlar (8)”

“Ve cehennemin getirildiği gün… İnsan işi anlar o gün! Ama anlamasının ne faydası var o gün! (9)”

En Güzel Sözler ve Resimli Duvar Kağıtları-2

 

Mehmet Akif Ersoy’dan Günümüz İnsanına Şiirler

Kaynak: İsmail Ekinci

(1-Casiye 27) (2-Necm 29) (3-Necm 30) (4-Necm 62) (5-Şuara 221-226) (6-Necm 60-61) (7-İbn Kesir / İbn Kesir Tefsiri / C:8 / bkz: 157) (8-Casiye 24) (9-Fecr 24)

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.