Bilgi Kütüphanesi
Trend

Şans Oyunları, İddaa Ve Milli Piyangonun Hükmü Nedir?

İslam’a Göre Kumar ve Şans Oyunları

İslam dininde kumar, ilke olarak yasaklanmıştır. Ancak ne tür oyun ve eğlencenin kumar sayılacağına dair ayrıntıya girilmemiştir. İslam’da emeğe ve riske dayalı meşru yoldan kazanç esas alınmış, servetin dengeli dağılımı amaçlanmış, kumar ve şans oyunları vasıtasıyla rızık temini ise yasaklanmıştır. Bu tür oyunlara iştirak edenlerin belli miktarda ödeme yapıp aralarından bazı kimselerin büyük miktarda para kazanmasına rıza göstermeleriyle bu oyunlar, helal olmaz. Çünkü bu tür oyunlar, toplumda meşru yoldan helal kazanç yerine, rısksiz ve alın teri olmadan para kazanma yollarının rağbet görmesine sebep olur ki bu, toplumlar için yıkım sayılır. Bu yüzden İslam, kumarı yasaklamış, kumara yol açabilecek davranışları da bu yasağa dahil etmiştir.

İslam dini şansa ve tesadüfe değil, emek ve alın terine dayalı helal kazancı önemsediği gibi, toplumda sosyal adaletin gerçekleşmesi için de bir dizi önlem almıştır. Bu gerekçelerle İslam, her dönemde farklı isimler alabilen kumar çeşitlerini yasaklamıştır.

İslam, kumarın belli bir türünü ve şeklini değil, kavram ve anlam olarak kumarı yasaklamıştır. Bu yüzden toplumun büyük bir kesiminin iştirakiyle oynanan şans oyunları, nitelik bakımından kumar sayıldığından haram olarak görülmüştür.

Şans ve talih oyunlarının kamu kurum ve kuruluşları veya vakıflar gibi kanunları yararına düzenlenmesi de onları haram olmaktan çıkarmaz. İslam’a göre, gayeler kadar kullanılan araç ve yöntemlerin de meşru olması gerekir. Çünkü dar anlamdaki kumarın haram oluşunun dayanağı bütün gerekçeler, toplumsal boyut kazanmış şans ve talih oyunlarında da fazlasıyla mevcuttur. Ancak çeşitli kuruluşlarca verilen ikramiyeler bir nevi o kuruluşların müşterilerine ikramları olup caizdir.

Kaynak: Diyanet İşleri Başkanlığı / İslam’a Giriş Gençliğin İslam Bilgisi / bkz: 384-385

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı