Kürsüden Gönüllere Vaazlar

Sen Nasıl Bir İnsansın?

sponsor

Ey insanoğlu!

Sen kendinin hangi mertebede olduğunu bilmeyi arzu edersen kendi haline bak;

Eğer yalnızca yiyen, içen ve şehevi arzuları tatmin eden biriysen bil ki hayvansın. Eğer yiyor, içiyor, şehevi arzularını tatmin ediyor, bunun yanında kavga, dövüş, küfretme, münakaşa, hasımlık, düşmanlık, hiddet ve şiddet gibi yollara baş vuruyor ve insanlara eziyet veriyorsan bil ki hayvansın. Eğer yiyor, içiyor, şehevi arzularını tatmin ediyor, yalan söylüyor, insanları kandırıyor ve onları birbirine düşürüyorsan bil ki şeytansın.

Eğer az yiyor, az içiyor, az uyuyor, şehevi arzularına gem vurabiliyor, kimseye eziyet etmiyor, kandırmıyor ve darıltmıyor, yalan söylemiyor, yumuşak huylu oluyor ve herkes hakkında iyilik düşünüyor ve kendine düşen vazifeleri yapıyorsan bil ki sen melekler derecesindesin.

Eğer yeme ve içmeni normal yapıyor, şehvet ve hiddetine hakim oluyor, Allah’ı bilme ve tanıma yoluna gidiyor ve o yola gönülden kendini veriyor ve kendi nefsinden geçiyorsan bil ki sen arifsin. Allah’ın ahlakıyla ahlaklanan ve onun ilmi denizinden bir hazinesin. Hakikatleri bilen bir insanı kamilsin. En yüce makamları elde etmiş ve huzur meclisine girmeyi hak etmişsin. Ebedi olarak kendini hakka veren her muradına eren ve işlerinde itidalden ayrılmayan yüce bir kulsun, ne mutlu sana!!!

Kaynak: Erzurumlu İbrahim Hakkı Hz / Marifetname / bkz: 403

sponsor
Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı