Kürsüden Gönüllere Vaazlar

Seven Sevdiğine Böylemi Yapar-2

“Allah’ım, her ne kadar hayırlısını bilmez ve yaptıklarım kusurlu ise de, bütün dileklerimi Sana sunar, Senden yardım dilerim. Yalnız Senin rahmetine muhtacım. Ey gönüllere şifa verip bütün dertlere derman olan Allah’ım; büyük gücünle birbirine yaklaşmış iki deniz suyunu birbirine karıştırmadığın gibi, “Cehennem azabından yok oldum” diye feryat etmekten ve mezar fitnesinden beni koru (Hz Muhammed) (s.a.v)

“Yaratılmışlara kulluğu terk edip yüce yaratıcıya yönelmeye; namazı kılıp zekatı vermeye davet ettiği için Allah’ın elçisini yalanlayan ve ayetlerini inkar edenler, içinde ebedi kalmak üzere cehennemi hak ettiler. O nedenle kafirler, halkın en kötüsüdürler. Hasretle bekledikleri ilahi ışığa kavuşan, onun aydınlığında doğru yolu bulan ve sadece Allah’a samimiyetle ibadet edip insanlığın hayrına salih iş yapan müminler ise, insani kimlik ve kişiliklerini korudular. Allah’tan başkasına kulluk zilletine boğun eğmediler. Sonuçta onlar, Allah kendilerinden hoşnut, onlar da Allah’tan hoşnut olarak ahirete intikal edeceklerdir. Bu yüzden müminler de insanların en iyileridir. Elbette ebedi cennette onlar içindir (1)”.

Allah (c.c) Kur’an-ı Kerim’in emrettiklerini uygulayarak, Resulüllah’ın takip ettiği istikamet üzere yaşayıp da ebedi mutluluğu kavuşan kullarından eylesin inşallah. Ancak tabi ki buna mazhar olabilmek için bazı görevlerimiz bulunuyor ve irade kuvveti göstererek aklımızı kullanmamız gerek.

Hiç kimse gökten altın yağmasını beklemesin veya kendi gölgesini yakalamaya uğraşmasın. Çünkü bunlar imkansız şeylerdir. Sen bunlarla uğraşırken veya bunları beklerken zaman bir su misali akıp gidiyor ve sen bunun hiç ama hiç farkına varamıyorsun.

Oysa kişinin en büyük servetlerinden birisi olan zamanı boşa heder etmesi ahmaklıktan başka bir şey değildir.

Mükellef olan her insana düşen görev; Allah’ın emir ve yasaklarını, Allah Resulü (s.a.v)’nun takip ettiği yolu yani sünnetleri öğrenmek ve uygulamaktır. Bu ikisinin haricinde kendin eğer bir yol ve istikamet çizecek olursan eğer sonu uçurumdur ve ölümdür. Ölümde bir kurtuluş değil yeniden var oluştur. Ya ebedi bir mutluluk ya ebedi bir azap, yada önce azap sonra mutluluk. Orasını ancak Yüce Allah bilir.

Allah Resulü nasıl bir hayat yaşamış, neleri sevmiş neleri sevmemiş, neleri emretmiş, neleri yasaklamış. Bunları tek tek öğrenmek gereklidir. Sadece ben Allah Resulü’nü seviyorum deyip de işin içinden sıyrılmak işin kolayına kaçmaktan başka bir şey değildir. Nefsin terbiyesi, nefsin tezkiyesi, şehveti bastırmak vs şeylerde kolay bir şey olmadığına göre ve büyük bir mükafatın imtihanı da büyük olacağına göre işin kolayına değil, neler rivayet edilmiş neler emredilmiş neler yasaklanmış ise bunları elimizden geldiği kadar uygulamak mecburiyetindeyiz.

“Her bir ümmetten bir şahit getirdiğimiz ve seni de onlara şahit olarak gösterdiğimiz zaman halleri nice olacak (2)’. Yüce Allah kıyamet gününün dehşetinden, o günkü durumun sıkıntı ve meşakkatinden bahsediyor. Kıyamet kopup her ümmet bir şahitle, yani bir peygamberle geldiğinde hallerinin nice olacağını söylüyor. Nitekim Yüce Allah başka bir yerde şöyle buyurur: ‘Yeryüzü, Rabbinin nuru ile aydınlanır, kitap konulur, peygamberler ve şahitler getirilir ve aralarında hakkaniyetle hüküm verilir. Onlara asla zulmedilmez (3)’. ‘O gün her ümmetin içinden kendilerine birer şahit göndereceğiz. Seni de hepsinin üzerine şahit olarak getireceğiz (4)’ (5)”

Allah Resulü’nün yaşam tarzı ve ahlak anlayışı nasıldı bunları öğrenmek ve bunları kendine bir rehber kılavuz olarak görüp aynı istikamette yürümek gereklidir.

İnşallah da bu istikamet bizleri sırat-i müstakim (doğru yola) iletir ve bu yolun sonu da inşallah cennet olur. Tabi ki en doğrusunu ancak Allah (c.c) bilir.

“Kim Allah’a ve Resulüne itaat ederse işte onlar, Allah’ın kendilerine lütuflara bulunduğu peygamberler, sıddıklar, şehitler ve salih kişilerle beraberdir. Bunlar ne güzel arkadaştır (6)’. Yani kim Allah Resulü’nün emrettiklerini yapar, Allah Resulü’nün nehyettiklerini terk ederse Allah (c.c) onu izzet ve ikram yurdu cennete yerleştirir. Peygamberlerin, sonra cennetin daha alt derecesinde bulunan sıddıkların, sonra şehitlerin komşusu yapar. Sonra diğer tüm müminlerin komşusu yapar ki onlar içleri ve dışları temiz salihlerdir. Yüce Allah bunun ardından bunları överek ‘Bunlar ne güzel arkadaştır (7)’ buyuruyor (8)”

Peygamberlerin görevi sadece tebliğdir. Yani insanlara Hak yolunu öğretmek ve o yola davet etmekten başka bir şey değildir. Dileyen bu tebliğe boyun eğip, inandık ve itaat ettik deyip uygular, dileyen de kendi bildiği yanlış yada yarım yamalak, kendi aklı ölçüsünde bildiği doğrularla yaşayıp kendini helak eder. Nitekim Yüce Allah şöyle buyurmaktadır:

“Gün gelecek, Allah peygamberleri bir araya toplayıp: “Sizin tebliğleriniz ümmetleriniz tarafından nasıl karşılandı, nasıl bir cevap aldınız? buyuracak (9)”. “Rabbinizden size muhakkak ki deliller gelmiştir. Artık kim gözünü açar görürse kendi lehine, kim de hakkı görmeyip batılı seçerse kendi aleyhinedir (10)”. “Ayetlerimizi yalan sayanlar, karanlıklar içinde olan birtakım sağırlar ve dilsizlerdi (11)”.

“Ve her kim Allah Tealaya ve Resulüne muhalefet ederse şüphe yok ki. Allah Tealanın cezası pek şiddetlidir (12). Bu açıklamalardan sonra isterseniz şöyle bir günlük hayatınıza, yaşantınıza ve kendinizi değiştirmezseniz eğer gelecekte ne hale gireceğinize bakın. Allah ve Resulü’nün dediklerini mi yapıyorsun yoksa tam aksi yönde bir tavır mı sergiliyorsun?

Dediklerini yapıyorsan ne ala, ne güzel. Allah’ın rahmeti ve mağfireti üzerine olsun. Ancak dediklerini değilde tam aksini yapıyorsan işte o zaman Allah Tealanın azabı pek çetindir ayetine muhatap olursun ki Allah cümlemizi bundan korusun ve Allah ve Resulüne muhalefet edenlere de Allah Teala hidayet nasip etsin inşallah.

“Her kim Peygambere itaat ederse muhakkak Allah Tealaya itaat etmiş olur. Ve her kim yüz çevirirse aldırma çünkü seni onların üzerine muhafız göndermedik (13)”

Benim Sünnetimi Beğenmeyen Benden Değildir

Yine aynı şekilde Sevgili Peygamberimiz buyuruyor ki; “Benim sünnetimi beğenmeyen benden değildir”. Allah Resulü kendisi zaten Kur’an-ı Kerim’i yaşamıştır ve hayatına uygulamıştır. Yapmış olduğu diğer davranışlar ve hadisler de kendi isteği ile değil Allah’ın dilemesi Cebrail (a.s) vasıtası ile olmuştur. Kur’an-ı Kerim’i beğenmeyenler, dediklerini yapmayan, uygulamayan emir ve yasaklarına riayet etmeyen kişi artık nefsinin esiri olmuş insan, insanlık vasfını yitirmiş bir hayvan gibi ne yaptığını, ne için yaşadığını bilmeyen bir hayvan konumuna düşmüştür

Peygamber Efendimiz bizzat Kur’an-ı hayatına uygulayıp yaşadığı halde O’nun sünnetini beğenmeyen, O’nun gittiği ve takip ettiği yolu beğenmeyen kendine daha güvenilir bir yol bulabilirse bulsun ki buda zaten imkansızdır. Kur’an- da namahreme bakmayın diyor bizim insanımız onun bunun namusuna bakmaktan yada dil uzatmaktan, laf atmaktan taciz etmekten başka bir şey yapmıyor.

Dinimiz ve Peygamber Efendimiz Kumar haramdır derken bizimkiler eğlence adı altında iddia vs vs şans oyunlarına yönelerek sözde kendilerince eğlence olsun diye oynuyorum gibi sapık cümlelerle kendini savunuyorlar. Peygamberimiz namaz, namaz, namaz derken, bizim insanımız benim kalbim temiz demekle yetiniyor ve kendisini mazeretlerin arkasına saklamaktan ve bu sorumluluklardan kaçmaktan başka bir şey değildir. Aslında bunlar daha çok ancak sözü daha fazla uzatmamak için soruyorum;

Bizlerin, bizim insanımızın yaptıklarıyla, Allah Resulü’nün yaptıkları yada tavsiye ettikleri emir ve yasakları birbirine ne kadar yakın, ne kadar uyuşuyor. İnsan bir kendine sorar;

SEVEN SEVDİĞİNE BÖYLE Mİ YAPAR?, SEVEN SEVDİĞİNE SEVGİSİNİ BÖYLE Mİ GÖSTERİR?. Bu belirttiklerim zahiri alenen olmasa da kapalı kapılar ardından bakılacak olursa eğer birer muhalefettir, şirk olmasa da büyük günahtır

TABİ Kİ ALLAH RESULÜ’NÜN YAPTIKLARINI TAM MAHİYETİ İLE YAPAMAYIZ BUNA SÖZÜMÜZ YOK ANCAK SAKIN VE SAKIN MÜCADELEDEN VAZGEÇMEYİN VE VAZGEÇMEYELİM. EN AZINDAN YOLUN SONUNA ULAŞAMASAK BİLE O YOLDA CAN VERİRİZ DE ÖLDÜĞÜMÜZ YOL BELLİ OLUR. HİÇ KİMSE O’NUN VARLIĞINI İNKAR ETMİYOR ANCAK SÖZ, İŞ DAVRANIŞ VE FİLLERİ DE ALLAH RESULÜ’NÜN DEDİKLERİNE UYMUYOR. NASIL BİR ÇELİŞKİDİR NASIL BİR YAŞAM TARZIDIR NASIL BİR SEVGİDİR BEN CEVABINI BULAMADIM VARIN SİZ BULUN. SEVEN SEVDİĞİ İLE Mİ BERABERDİR YOKSA SEVDİĞİNİN YOLUNDAN GİDERSE Mİ BERABERDİR BUNUN CEVABINI HERKES KENDİNE SORSUN VE BULDUĞU CEVABI DA KENDİ VİCDANINDA MUHASEBEYE ÇEKSİN

Kaynak: İsmail Ekinci

(1-M.Zeki Duman Beyanu’l-Hak III bkz: 420) (2-Nisa Süresi 41) (3-Zümer Süresi 69) (4-Nahl Süresi 69) (5-İmam Hafız İbn Kesir / İbn Kesir Tefsiri / C:3 / bkz: 137) (6-Nisa Süresi 69) (7-Nisa Süresi 69) (8-İmam Hafız İbn Kesir / İbn Kesir Tefsiri / C:3 / bkz: 213) (9-Maide Süresi 109) (10-En’am Süresi 104) (11-En’am Süresi 39) (12-Enfal Süresi 13) (13-Nisa Süresi 80)

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı