Namaz Gusül Kur'an Allah Tövbe Vesvese
DOLAR
8,7594
EURO
10,4069
ALTIN
499,17
BIST
1.391
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Bursa
Gök Gürültülü
27°C
Bursa
27°C
Gök Gürültülü
Salı Parçalı Bulutlu
30°C
Çarşamba Gök Gürültülü
31°C
Perşembe Parçalı Bulutlu
30°C
Cuma Parçalı Bulutlu
31°C
SON DAKİKA
Farz ve Nafile İbadetlerin Önemi
Ben Sana Emretmişken Seni Secde Etmekten Alıkoyan Nedir?
Ezan-ı Muhammediye
Allah Var Diyorsun Ondan Sonra Yok Gibi Davranıyorsun
Hiç Ölmeyecekmiş Gibi Yaşıyorsunuz
Oğlum! Nasihat İstiyordun Al Sana Nasihat
Yetiş Ey Allah’ın Resulü Yıkılıyoruz
Allah Var Diyorsun Ama Yok Gibi Davranıyorsun
Ey İnsanlar…!
Verilen Sözü Yerine Getirmek
Kanaatkar Olmak yada İyilik Yaparım adına Dünya malı Toplamak. Sonuç mu?
Hz Ali’nin oğlu Hz Hasan’a Nasihatleri
Hz Ali’nin Güzel Bir Vaazı
Taharetsiz Namaz Kabul Olur mu?
Secdede Ayakların Yerden Kesilmesi Namaza Zarar Verir mi?
Vakti İyi Değerlendirmek
Çocuğun Anne Baba Üzerindeki Hakkı – Diyanet
Her Nefesin Kıymetini Bilmek
Sahi Ya Ne Oldu Bize?
Namaz Belirli Vakitlerde Müminlere Farz Kılınmıştır
Namaz Dinin Direğidir
Cinsel İlişki Hakkında Bilmeniz Gereken Hususlar
Cinsel İlişkiye Girmenin Amacı ve Gayesi
Namazda Allah’tan Habersiz Olmak
Kerahat Vaktinde Neden Namaz Kılınmaz?
Vakit Namazlarının Geciktirilmesi
Namazın Vacipleri Nelerdir?
Namazlardaki Rekat Sayıları Neden Farklı?
İşçi ve İşveren için Namaz Meselesi
Sahibini Kötülükten Alıkoymayan Namaz Hakkında; Bir Ayet Bir hadis İnceleme
Sorumluluk İsteyen Bir İbadet: Namaz
Kıldığın Namaz Sende Değişikliğe Sebep Olmuyorsa O Namaza Yeniden Başla
Seferi iken Kılınamayan Namazın Kazası Nasıl Yapılır?
Kaç Yaşına Kadar ve Namaz Kılmayan Çocuğun Günahı Kimedir?
Cemaatle Namaz Kılmak
Helal Haram Duyarlılığı Hakkında Vaaz & Diyanet
Kısaca Namazı Bozan Davranışlar & Diyanet
Hangi Vakitlerde Namaz Kılınmaz ve Sebepleri
Namaz Kılarken Her Rekatta Aynı Süreyi Okumak Caiz midir?
Namaz Kılarken Aklımıza Başka Şeyler Geliyorsa
Namaz Neye Benzer?
Namazı Vaktinde Kılmanın Önemi ve Gerekliliği
Uyuma ve Unutma Sebebiyle Kaçırılan Namazın Hükmü Nedir?
Namazı Dosdoğru Kılın Ayeti ve Tefsiri
Namazı Bozan Şeyler Nelerdir?
Namaz Kılan Birisini Güldürmek Günah Mıdır?
Namazın Sünnetleri Nelerdir?
İş Yerinde Namaz Kılamıyorum. Ne Yapmalıyım?
Namazda Tadil-i Erkanın Hükmü Nedir?
Namazı Huşu İçinde Kılmak
Fe Eyne Tezhebun (Bu Gidiş Nereye?)
Namaza Hazırlık Yapmak ve Şartları
Namaz Kılarken Nelere Dikkat Etmeliyiz?
Namazda Şeytandan Gelen Vesvese
Namaz Kılmanın ve Cemaatin Fazileti
Gözümün Nuru, Dinin Direği Namaz
Namaz Konusunda Gevşeklik ve Tembellik Göstermenin Bazı Sonuçları
Salih Bir Amel: Namaz
Hasta Olanlar Nasıl Namaz Kılınır?
Namazda Secdelerden Birisini Unutan Birisi Ne Yapmalı?

Sevginin Yalnız Allah’a Has Kılınması

İslam ve Kur'an adlı kardeş web sitemize ulaşmak için Tıklayınız

31.05.2020
0
A+
A-

Canlı olan her şeyin bir iradesi, sevgisi ve kendince bir çalışması vardır. Hareket eden her şeyin hareketinin aslı, muhabbet ve iradedir. Varlıklar için, hareketlerinin ve sevgilerinin yalnızca yaratıcılarına, var edicilerine yönelik olmasından başka kurtuluş söz konusu değildir. Nitekim var olmaları da yalnızca yaratıcılarının yokytan var etmesine bağlıdır.

Allah’tan Başka İlah Yoktur. Ya Olsaydı Neler Olurdu İşte Sonuçları?

Bu nedenle Allah Teala şöyle buyurmuştur: ‘Eğer yerde ve gökte Allah’dan başka ilahlar olsaydı, kesinlikle ikisinin de düzeni bozulurdu …. (1)’. Bu ayeti kerime de Allah Teala ‘Var olmazlardı, yok olurlardı’ da dememiş, ‘yok edilirlerdi’ de dememiştir. Çünkü yüce Allah gökleri ve yeri, düzenleri bozulmuş olarak bırakmaya kadirdir. Fakat göklerin ve yerin istikamet ve düzen üzere olması, sadece ve sadece Allah Tealanın, hem göklerle yerin, hem onların ihtiva ettikleri şeylerin, hem de gökleri ve yeri mesken tutmuş varlıkların mabudu olmasıyla mümkündür.

Alemin iki ilahı olsaydı, düzeni, olabilecek en ileri derecede bozulurdu. Çünkü her bir ilah diğerine baskın gelmek, üstün olmak ve ilahlık hakkına tek başına sahip olmak isterdi. İlahlık özelliklerinin mükemmelliğine nispetle ilah olan varlığın bir başka varlıkla ortak olması bir eksiklik sayılır.

[ads1]

İlah, eksik bir ilah olmaya razı olmaz. İki ilahtan biri diğerine baskın gelse, baskın gelen, tek başına ilah olur. Mağlup olan ise ilah değildir. İkisinden biri diğerinin üstesinden gelemezse, ikisinin de aciz, güçsüz, eksik ve yetersiz olması gerekir. İlahlık özelliklerinin her ikisininde de tam olmadığı sonucu çıkar. Bu durumda onlar üzerinde bir başka ilah, her ikisinin de üstesinden gelen, her ikisinin de hakimi olan başka bir ilah olmalıdır. Aksi halde her biri kendi yarattığını alıp götürür ve her ikisi de diğeri karşısında üstün olmak ister. İşte bu durumda göklerin, yerin ve her ikisinde bulunan valıkların bozulması söz konusu olur. Birbirine denk iki hükümdarı olan bir ülkedeki işlerin, iki koası olan kadının halinin, aralarında iki erkek devenin bulunduğu küçük bir dişi deve sürüsündeki işlerin bozulmasında olduğu gibi….

Alemin düzeninin bozulmasındaki temel mesele, hükümdarların, halifelerin arasındaki anlaşmazlıklardır. Bu nedenledir ki İslam düşmanları, Müslüman hükümdarların birden fazla olması ve her birinin sadece kendi ülkesine önem verip diğerlerine karşı üstünlük sağlamaya çalışması dışında hiçbir zaman İslam’a karşı ellerini ovuşturabilmiş değillerdir.

Göklerin ve yerin düzgün ve doğru bir düzene sahip olması, yaratılmışların işlerinin mükemmel ve muntazam olması, hiçbir ortağı olmayıp bir ve tek olan Allah’daan başka hak ilah bulunmadığının en beligin delillerindendir.

[ads2]

Mülk Ona aittir. Hamd Ona mahsustur. Canı veren de alan da O’dur. O, herşeye gücü yetendir. Arşından yerin en derin noktalarına kadar Onun vecihi dışında her türlü mabud batıldır, asılsızdır.

Allah Teala şöyle buyurmuştur: ‘Allah, hiçbir çocuk edinmemiştir. Onunla birlikte başka hiçbir hak ilah yoktur. Öyle olsaydı her ilah kendi yarattığını alır götürür ve mutlaka birbirlerine üstün gelmeye çalışırlardı. Gaydı da görülen alemi de bilen Allah, onların yakıştırdığı nitelemelerden uzaktır. Onların koştukları ortaklardan çok yücedir (2)’. ‘Yoksa yerden, ölüleri diriltebilecek bir takım ilahlar mı edindiler? Eğer yerde ve gökte Allah2dan başka ilahlar olsaydı, kesinlikle ikisinin de düzeni bozulurdu. Demek ki, arşın Rabbi Allah, onların nitelemelerinden uzaktır, yücedir. O, yaptığından dolayı sorgulanamaz fakat onlar sorgulanırlar (3)’. ‘De ki: Eğer söyledikleri gibi Allah ile birlikte başka ilahlar da bulunsaydı, o takdirde bu ilahlar, arşıns ahibi olan Allah için yol arayacaklardı (4)’

Mananın şu şekilde olduğu da ifade edilmiştir: (Başka ilahlar olsaydı onlar), hükümdarların birbirlerine yaptıklarına benzer şekilde mağlup etmeye çalışmak, alt etmek için Ona ulaşacak yol ararlardı. Diğer ayette ki ‘mutlaka birbirlerine üstün gelmeye çalışırlardı’ ifadesi de buna delalet etmektedir.

Hocamız (İbn Teymiyye) şöyle demiştir: Doğrusu mananın şöyle olmasıdır: Ona itaat etmek, yakın olmak için yol ararlardı. O halde sizler Allah’ı bırakıp bu ilahlara nasıl kulluk edersiniz? Zaten onlar dedikleri gibi birer ilah olsaydılar, her biri Allah’ın kulu olurlardı.

Şöyle demiştir:Bir kaç vecih bu manaya delalet etmektedir ki bunlaran bazıları şunlardır:

[ads3]

1-► Allah Teala şöyle buyurmuştur: ‘Onların yalvardıkları bu varlıklar, hangimiz daha yakın olacağız diye Rablerine vesile ararlar. Onun rahmetini umarlar, azabından korkarlar (5)’. Yani; Siz nasıl Benim kulum iseniz, Beni bırkaıp kulluk ettiğiniz o ilahlar da Benim kullarımdır. Rahmetimi umarlar, azabımdan korkarlar. O halde siz neden Beni bırakıp onlara kulluk ediyorsunuz?

2-► Allah Teala (ala edatını kullanarak) ‘Onun aleyhine yol ararlar’ dememiş ‘arşın sahibine doğru yol arayacakalrdır’ demiştir. Bu lafız yalnzıca yakınlaşma anlamında kullanılır. Mesela şu ayette odluğu gibi: ‘Allah2dan korkun. Ona doğru yol arayın! (6)’. ‘Üstünlük sağlamak, baskın gelmek, aleyhine olmak’ anlamı için ise ‘ala’ edatı kullanılır. Şu ayette olduğu gibi: ‘Eğer size itaat ederlerse artık onların aleyhine başka bir yol aramayın (7)

3-► O kimseler ilahlarının Allah’a galip gelmeye çalıştığını, Ona karşı üstünlük sahibi olmak istediklerini söylememişlerdir. Allah Teala ‘De ki: Eğer söyledikleri gibi Allah ile birlikte başka ilahlar da bulunsaydı…. ‘ buyurmuştur. Bu insanlar sadce, ilahlarının Allah’a yakın olmayı sağlayacaklarını ve bu ilahların kendilerini Allah2a daha fazla yaklaştırackalarını söyllüyorlardı.

Bunun üzerine şöyle demiştir: Durum sizin söylediğiniz gibi olsaydı o ilahlarda Allah’ın kulları olurlardı. O halde kendisini bırakıp da neden Onun kulu olanlara kulluk ediyorsunuz?

Kaynak: İbnu’l Kayyım el-Cevziyye / ed-Dua ve’d Deva (Kalbin İlacı) / bkz: 415-418

(1- Enbiya 22) (2- Müminun 91-92) (3- Enbiya 21-23) (4- İsra 42) (5- İsra 57) (6- Maide 35) (7- Nisa 34)

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.