DOLAR
32,8221
EURO
35,1421
ALTIN
2.449,46
BIST
10.771,36
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Açık
29°C
İstanbul
29°C
Açık
Pazar Parçalı Bulutlu
29°C
Pazartesi Az Bulutlu
30°C
Salı Az Bulutlu
29°C
Çarşamba Az Bulutlu
29°C

Sevişmek Fantazi Değil Bir Görevdir

30/05/2024
7
A+
A-
Sevişmek Fantazi Değil Bir Görevdir

Cinsel ilişkinin tatmine erdirici olabilmesi için ilişkiden önce sevişmek şarttır.

Gayr-i Müslimlerin yaptıkları araştırma sonuçlarına göre cinsel tatmine eremeyen kadınların sayısı oldukça yüksektir. Oysa ki, kadında, cinsel hazzın en yoğun olduğu bölge olan ve temel işlevi orgazmı sağlamak olan klitorisin yaratılmış olması, kadının cinsel haz almasının Rabbimizin amacı olduğunu göstermektedir.

Tatminsizliğin sebebi kadınlarla yeterince sevişmeden önce ilişkiye girilmesi, erkeğin erken boşalması ve kadın orgazm olmadan önce erkeğin sırtını dönüp yatması ve ilişkiyi sonlandırmasıdır. Evlilik dışı ilişki haram olduğuna göre, kadının sürekli tatminsizliği kadın cinselliğine karşı bir zulümdür.

Kullarına tatmin olunma ihtiyacı duyulacak bir cinsellik ihsan eden Yüce Allah, elbetteki bu zulme razı olmaz. Olmadığı içindir ki bazı tefsircilerin isabetli yorumuna göre Bakara Süresinin 223. ayetinde Yüce Allah şöyle buyurmuştur:

 • Nefisleriniz için (besmeleyi, duayı ve sevişmeyi) õne alın.

Allah’ın Resulü Hz. Muhammed (s.a.v) de sözlü ve fiili sünnetiyle müminleri cinsel ilişki öncesinde sevişmeye teşvik buyurmuştur.

Allah’ın Resulünün bekarların bakireleri tercih etmesini öğütleyen hadislerinde, “Senin onunla, onun da seninle sevişeceği bir bakire ile evlenseydin ya” buyurması;

 • “Kişinin eşi ile sevişmesini, meleklerin hazır bulunacağı bir eğlence” olarak vasfetmesi, kadını kocası tarafından açıklanabilecek kadınca özellikleri olan bir insan olarak tanımlaması;

Ayrıca;

 • Sevişmeksizin ilişkiye girilmesini yasaklaması, sözlü sünnet’in çoğaltılabilecek olan güvenilebilir (Sahih-Hasen) örnekleridir.

Allah’ın Resulü bir hadislerinde şöyle buyurmuştur: Sevişmeksizin ilişki, beceriksizlik ve de cefadır

Üç şey cefadandır, kişiye pek ağır gelen, sevgiyi gideren üzücü davranışlardandır.

 • Kişinin dostluk kurduğu kimsenin kişisel özelliklerini bilmemesi,
 • Kendisi için ziyafet hazırlayan din kardeşinin davetine katılmaması ve
 • Kişinin fısıldaşmaksızın, sarmaş-dolaş olup eğlenmeksizin eşi ile cinsi münasebette bulunması, eşi orgazm olmadan (boşalmadan) boşalıp işini bitirmesidir.”
 • Sizden hiçbiriniz eşiyle hayvanlar gibi (sevişmeksizin) birleşmesin
 • Aşk fısıltılarını aracı kılın

Allah’ın Resulü başka bir hadislerinde de şöyle buyurdular.

 • Hiçbiriniz eşiyle hayvanlar gibi sevişmeksizin cinsi münasebette bulunmasın. Arada bir elçi bulunsun.
 • Soruldu: Ya Resulüllah! Sözünü ettiğiniz elçi nedir?
 • Aşk fısıltıları ve öpüşmedir

Peygamberimizin ilişki sırasında ve öncesinde aşk fısıltılarına yer verilmesi şeklindeki bu tavsiyesini, Bakara Süresinin 187. ayeti de doğrulamaktadır. Zira bu ayetle helal kılınan “Refes” cinsel ilişki manasına geldiği gibi, ilişkiye hazırlayıcı sözler anlamına da gelmektedir.

Yalnız erkek mi sevişmekle mükelleftir?

a- Kur’an-ı Kerim’de ve hadis-i şeriflerde umumiyetle erkek kipleri kullanılır. Fakat hüküm kadınları da içine alır. Burada da böyledir. Bu sebeple kadınlar da görevlidir.

b- Cinsel ilişkinin başlatıcı tarafı, asıl faal ve etkin unsuru erkektir. Kadın ruhu ve vücudu daha çok arzulanmaya ve sevilmeye eğilimlidir. Kaldı ki erkeklerden farklı olarak kadın, fiziksel uyarıya ihtiyaçlı olduğu için, erkek gibi cinsel ilişkiye anında hazır duruma gelemez.

Bu sebeple tavsiyeler ve emirlerin yalnız erkeklere yapılmış görünümünde olması tabiidir. Böyle olmakla beraber, erkekler için olduğu kadar, sevişmenin kadınlar için de bir sünnet görev olduğunu, hadislerin üslubundan anlayabilmekteyiz.

Sevişmek, kadının hem hakkı, arzulayan kocası için hem de görevidir. Özellikle kocasının arzulaması halinde, kocası için süslenmeyi ve kokulanmayı kadına vacib bir görev olarak yükleyen İslam Dininin, kocasına karşı hayat dolu bir kadın olması görevini yükleyeceği açık bir hakikattir.

Kadınlığın gereklerini üstlenen bir kadın olmak.. Bu bir yüceliktir, bazılarının sandığı gibi bir eksiklik değildir.

Allah gerçeklerin dile getirilmesinden utanılmasını emir buyurmaz. Mü’min kadınların kocalarına aşık, işveli ve onları kadınlıklarına bağlayan kadın olmaları Rabbimizin arzusudur.

Kur’an-ı Kerim’de Cennet kadınlarının cinsel özellikleri de içeren on iki güzellik vasfı ile nitelenmesinin bir gayesi de Müslüman kadınları, onların vasıflarıyla bezenmeye yöneltmektir.

Yüce Allah, namazları, oruçları, örtünmeleri ve kocalarına sevgi ve saygılarıyla Cennet’e girmeye hak kazanacak dünya kadınlarını Vakia Süresinde şöyle tanıtmaktadır.

Biz, onları yeniden yaratacağız. Onları bakireler, urub; kocalarına aşık, işveli, sevişme sırasında aşk nağmeleri fısıldayan, kocaları tarafından içten bir sevgi ile sevilen ve birbirlerinin yaşıtı kılacağız.

Cinsi münasebetten önce sevişilmesini öğütleyen Peygamberimizin mevzu ile ilgili hadislerinden İslâm bilginleri şu hükmü çıkarıyorlar:

Cinsi münasebetten önce fısıldaşma, öpme, dil ve dudakları emme vs. müekked sünnettir. Aksine davranış mekruhtur.

Biz buradaki mekruhu, harama yakın günah olarak açıklığa kavuşturmak istiyoruz. Zira sevişmeksizin doğrudan cinsel ilişkide, Allah’ın Resulü’ne aykırılık ve de kadının hakkını çiğnemek vardır.

Sevişmede Bir Sınır Var mıdır?

Koca ile karısı arasında adet ve lohusalık hallerinde cinsi münasebette bulunma, arka organdan (anüs) temas, ağıza boşalmayı içeren oral ilişki ve mazohizm-sadizm dışında hiçbir kesin yasak yoktur. Bu sebeple bu haramların dışında ayıp günah olacak hiçbir cinsel davranış tasavvur edilemez.

Ancak aşağıda açıklayacağımız üzere, kesin olarak yasaklanmamakla beraber, kaçınılması öğütlenen bazı davranışlar vardır.

 • Üreme organından olmak şartıyla, eşler diledikleri gibi birleşe bilirler. Bu onların seçimine bağlıdır. Hüküm budur.

Karısına üreme organından fakat arkadan yaklaşan Hz. Ömer, mahvoldum Ya Resulüllah diyerek Allah’ın Resulüne başvurur. Kendisine arkadan gelerek üreme organından yaklaşmak isteyen kocasına direten Ensar’dan bir kadın da, böylesine bir yaklaşımın caiz olup olmadığını öğrenmek için, Allah’ın Resulüne gelerek, annemiz Ümmü Seleme aracılığı ile soru yöneltir. Allah’ın Resulü her iki olayda Bakara Süresinin 223. ayetini okur ve üreme organından (vagina) olmak şartıyla, istenilen şekilde ilişkide bulunulabileceğini bildirir.

Her türlü yaklaşmanın helal olduğu, helal olduğu için de günah olmayacağını açıkladıktan sonra, şu ilaveyi yapmakta fayda görürüz.

Cinsel ilişki rahatlığı, utanıma ölçülerine uygunluğu, ters organdan temas eğilimini engelleyiciliği ve Allah’ın Resulünün sözlü sünnetine uyumluluğu dolayısıyla klasik şekil denilen kadının sırt üstü yatma şeklinin temel tercih olarak benimsenmesi uygundur.

Kadınların büyük çoğunluğu gerektiği şekilde sevişmeksizin cinsel işleme başlanması, erkeğin boşalır boşalmaz çekilmesi sebebiyle orgazm olamamaktadırlar.

Cinsel tatminsizlik, kadının hem dünyası, hem de ahiretine zarar verecek bir durumdur.

Vücudun tabii bir hakkı olan sükunete kavuşamamasının doğurduğu kırgınlık ve sinirsel çözülme, kadının dünyasına yönelik zarardır. Haz duymadığı için kocasının arzularına anında ve gereğince karşılık vermemesi, verememesi ve bu yüzden Allah’ın ve meleklerinin lanetine uğrayacak olması da ahiretine yönelik zarardır.

Allah, yarattığı kullarını bildiği, Allah’ın Resûlü de Rabbinden bilgiler aldığı için, özellikle kadınları tatmine erdirecek ilahi ölçüler konulmuştur.

Sevişmek ve kadının durumunu gözetmek mecburiyeti bu ilahi ölçülere misaldir.

Nedir kadının durumunu gözetmek?

Allah’ın Resulünün aşağıda sunacağımız hadisi sorunun cevabıdır. O, şöyle buyurur:

Sizden biriniz karısıyla cinsi münasebette bulunduğu zaman, onu tatmine, doyuma erdirecek şekilde sevişsin.

Karısı sükunet bulmadan kendisi boşaldığı zaman karısı orgazm oluncaya kadar (vücudunu ayırmakta acele etmesin), eşini de aceleye yöneltmesin

Kaynak: Ali Rıza Demircan / İslam’a Göre Cinsel Hayat / bkz: 205-214

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.