Günahlar ve Sonuçları

Şeytani, Vahşi ve Hayvani Günahlar

sponsor

Şeytani Günahlar Nelerdir?

Şeytani günahlar ise hased etmek, haddi aşmak, aldatmak, hilakarlık, kurnazlık, günahların işlenmesini emretmek, günahları güzel göstermek, Allah’a itaati yasaklamak, Allah’a itaati gözden düşürmek, dinde bidatler ihdas etmek ,bidatlere ve dalalete davet etmektir.

Vahşi Günahlar Nelerdir?

Vahşi günahlar; saldırganlık, gasp, kan dökmek, güçsüz ve aciz kimselerin tepesine zalimce çökmek gibi günahlardır. İnsanlara yönelik sıkıntı verici eylem çeşitleri, zulüm ve saldırganlığa yönelik cüretkar tutumlar bu günahlardan doğmaktadır.

Hayvani Günahlar Nelerdir?

Hayvani günahlar da açgözlülük, mide ve cinsellikle ilgili isteğin giderilmesine duyulan hırs gibi günahlardır. Zina, hırsızlık, yetimlerin mallarını yemek, cimrilik, pintilik, korkaklık, ürkeklik gibi günahlar ve haller bu tür günahlardan doğmaktadır. Bu kısım günahlar, vahşi ve meleki günahları işleyemeyen insanların çoğunun günaha giriş kapısıdır.

Günahların bu kısmından diğer kısımlarına geçiş vardır. Bu kısımda yer alan günahlar insanları adeta yularlarından tutup diğer kısımlara çekmekte; önce vahşi günahlara, ardından şeytani günahlara sokmakta, sonra da rububiyet çekişmesine ve vahdaniyette ortak koşmaya sürüklemektedir.

Bu meseleyi hakkıyla düşünen, üzerinde hakkıyla kafa yoran kimse günahların şirke, küfre ve rububiyeti konusunda Allah ile çekişmeye açılan bir dehliz olduğunu anlar.

Kaynak: İbnu’l Kayyım el-Cevziyye / ed-Dua ve’d Deva (Kalbin İlacı) / bkz: 262-263

sponsor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı