Şeytanın Görevleri

Şeytanın Cemaat Ve Tarikatlara Kurduğu Tuzak

Daha önceleri bazı abidler ibadete ayrılmak için kendilerine böyle binalar yaptılar. Bu kimseler şayet niyetlerinde doğru olsalar bile bu altı yönden hatadır.Bunlar;

► Onlar bu binaları sonradan çıkardıklarından bid’at işlemiş olurlar. Çünkü müslümanların mescitleri vardır. Mescitlere bir eş yer yapıp mescitlerde toplananları azalttılar. Mescitlere gitme sevabından kendilerini mahrum ettiler.

► Hristiyanların kiliselerine çekilmeleri gibi onlarda oralara çekildiklerinden Hristiyanlara benzediler.

► Genç oldukları halde bekar kalmayı tercih ettiler. Halbuki nikaha ihtiyaçları daha çoktu

► Kendilerine bir alamet kıldılar ve zahid olduklarını söylediler. Buda onların ziyaret edilmelerini ve onlarla teberrüklenilmesini gerektirdi.

► Niyetleri sahih olmayanlar, ney ve davul dükkanları bina ettiler. İşsizlere bir ortam hazırladılar. Zühdü izhar etmek için alametler çıkardılar. Son dönemde tekkelerin durumu ortadadır. Orada dinleniyorlar, çalışmadan başkalarının sırtından yiyip içerek geçiniyorlar.

► Dünyayı her zalimden istemekten kaçınmıyorlar. Hatta bir çok tekkeyi zalimler inşa ediyorlar. Ve çirkin, kötü malları oraya vakfediyorlar. Şeytanda bunu onlara süsleyip “Size gelen bu şeyler sizin rızkınızdır. Bunun için vera (şüphelerden korunma) külfetini düşürün” diyor. Tek gayeleri mutfakları dolaşmak, yemek ve soğuk sudur.

Haricen Not: Önceden de belirttiğim gibi zamanımız da tarikattır, cemaattir vs vs. Bu tür gruplardan elinizden geldiğince uzak durmaya çalışın. Ha gerçek kişiyi bulursanız eğer bu istisna bir durum ancak bulabilirsiniz. Gerçek bir tarikat ve Mürşid arıyorsanız ancak onu ilim edinerek bulabilirsiniz İlmin kaynağı da Kur’an-ı Kerim’dir.

Kaynak: İbn’ul-Cevzi / Telbis’u İblis / bkz: 267

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı