Namaz Gusül Kur'an Allah Tövbe Vesvese
DOLAR
8,1772
EURO
9,8359
ALTIN
468,77
BIST
1.350
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Bursa
Gök Gürültülü
18°C
Bursa
18°C
Gök Gürültülü
Perşembe Parçalı Bulutlu
18°C
Cuma Az Bulutlu
20°C
Cumartesi Gök Gürültülü
20°C
Pazar Gök Gürültülü
17°C
SON DAKİKA
Farz ve Nafile İbadetlerin Önemi
Ben Sana Emretmişken Seni Secde Etmekten Alıkoyan Nedir?
Ezan-ı Muhammediye
Allah Var Diyorsun Ondan Sonra Yok Gibi Davranıyorsun
Hiç Ölmeyecekmiş Gibi Yaşıyorsunuz
Oğlum! Nasihat İstiyordun Al Sana Nasihat
Yetiş Ey Allah’ın Resulü Yıkılıyoruz
Allah Var Diyorsun Ama Yok Gibi Davranıyorsun
Ey İnsanlar…!
Verilen Sözü Yerine Getirmek
Kanaatkar Olmak yada İyilik Yaparım adına Dünya malı Toplamak. Sonuç mu?
Hz Ali’nin oğlu Hz Hasan’a Nasihatleri
Hz Ali’nin Güzel Bir Vaazı
Taharetsiz Namaz Kabul Olur mu?
Secdede Ayakların Yerden Kesilmesi Namaza Zarar Verir mi?
Vakti İyi Değerlendirmek
Çocuğun Anne Baba Üzerindeki Hakkı – Diyanet
Her Nefesin Kıymetini Bilmek
Sahi Ya Ne Oldu Bize?
Namaz Belirli Vakitlerde Müminlere Farz Kılınmıştır
Namaz Dinin Direğidir
Cinsel İlişki Hakkında Bilmeniz Gereken Hususlar
Cinsel İlişkiye Girmenin Amacı ve Gayesi
Namazda Allah’tan Habersiz Olmak
Kerahat Vaktinde Neden Namaz Kılınmaz?
Vakit Namazlarının Geciktirilmesi
Namazın Vacipleri Nelerdir?
Namazlardaki Rekat Sayıları Neden Farklı?
İşçi ve İşveren için Namaz Meselesi
Sahibini Kötülükten Alıkoymayan Namaz Hakkında; Bir Ayet Bir hadis İnceleme
Sorumluluk İsteyen Bir İbadet: Namaz
Kıldığın Namaz Sende Değişikliğe Sebep Olmuyorsa O Namaza Yeniden Başla
Seferi iken Kılınamayan Namazın Kazası Nasıl Yapılır?
Kaç Yaşına Kadar ve Namaz Kılmayan Çocuğun Günahı Kimedir?
Cemaatle Namaz Kılmak
Helal Haram Duyarlılığı Hakkında Vaaz & Diyanet
Kısaca Namazı Bozan Davranışlar & Diyanet
Hangi Vakitlerde Namaz Kılınmaz ve Sebepleri
Namaz Kılarken Her Rekatta Aynı Süreyi Okumak Caiz midir?
Namaz Kılarken Aklımıza Başka Şeyler Geliyorsa
Namaz Neye Benzer?
Namazı Vaktinde Kılmanın Önemi ve Gerekliliği
Uyuma ve Unutma Sebebiyle Kaçırılan Namazın Hükmü Nedir?
Namazı Dosdoğru Kılın Ayeti ve Tefsiri
Namazı Bozan Şeyler Nelerdir?
Namaz Kılan Birisini Güldürmek Günah Mıdır?
Namazın Sünnetleri Nelerdir?
İş Yerinde Namaz Kılamıyorum. Ne Yapmalıyım?
Namazda Tadil-i Erkanın Hükmü Nedir?
Namazı Huşu İçinde Kılmak
Fe Eyne Tezhebun (Bu Gidiş Nereye?)
Namaza Hazırlık Yapmak ve Şartları
Covid-19 Sayesinde İnsanın Kendisi ile Yüzleşmesi
Namaz Kılarken Nelere Dikkat Etmeliyiz?
Namazda Şeytandan Gelen Vesvese
Namaz Kılmanın ve Cemaatin Fazileti
Gözümün Nuru, Dinin Direği Namaz
Namaz Konusunda Gevşeklik ve Tembellik Göstermenin Bazı Sonuçları
Salih Bir Amel: Namaz
Hasta Olanlar Nasıl Namaz Kılınır?

Şeytanın Görevleri ve Cennetten Kovulması

19.12.2020
0
A+
A-

Kur’an da Şeytan

Şeytan, Kur’anda Allah’ın emrine isyan eden ilk cinsin adı olarak zikredilir. Allah, melekleri ve cinleri, yarattığı insan cinsine; Adem’e secde etmeye davet ettiğinde, bunu ilk reddeden şeytan olmuştur. Kur’an’ın çeşitli vesilelerle zikrettiği olaylarda şeytan, hep isyankar tavır sergileyen bir varlık olarak kaydedilir ve Kur’an da seksen sekiz defa şeytan (şeytain) kelimesine yer verilir; on bir yerde de iblis kelimesi geçer. İslam bilginleri, melek iken isyan ettiği için veya ayrı bir tür olarak yaratılan ruhani varlık ya da cinlerin atası olduğundan bu ismi aldığı görüşlerini dile getirirler.

Kur’an da Şeytanın Özellikleri

İlahi rahmet ve huzurdan kovulmuş (racim) olmasıdır. Onun kendine göre edindiği temel görev, insanlar içerisinde içsel dürtü, istek ve arzularına kapılmış olanlarını azdırmak, yoldan çıkarmak, Allah’a kulluktan uzaklaştırmaktır. Mutlak kötülük kaynağı ve kötülüğe yöneltme nedeni olan şeytanın insanın apaçık düşmanı olduğu, pek çok kişiyi azdırdığı dikkate alınırsa, şeytanlardan iyi ve güzel bir davranışın ortaya çıkması beklenmemelidir.

Şeytanın insan ile olan serüveni, cennetle başlar. Şeytan, Hz Adem ve eşinin cennetten çıkarılmasına sebep olmuştur. Oradan yeryüzünde hayata devam eden insanın peşini bırakmayarak ona kuruntu verir, böbürlenmesini , kibirlenmesini, mal ve evlat çokluğuyla övünmesini, çevreye ve hayvanlara zarar vermesini hatta develerin kulaklarını kesmesini, yaratılışı değiştirmesini, başta ana baba olmak üzere insanlar arasında,bozgunculuk çıkarmasını emreder. İnsanların sağından, solundan , önünden ve arkasından gelerek onlara vesvese verir. İlahi emirlere karşı ilgisiz ve duyarsız davranmalarını telkin eder. Kısacası, işlenen bütün kötülükler, şeytanı mutlu ve memnun eder. İyilere yönelme ise şeytanı üzer ve ümitsizlendirir.

Şeytan, Kur’an-ı Kerim’de ve hadislerde kesin bir şekilde haber verildiği için şeytanın varlığına inanmayan küfre girer. Temel dini kaynakların haber verdiğinin reddedilmemesi, inancın bir parçasıdır. Onun ateşten yaratıldığı ve lanetlenmiş olduğu da Kur’an’da açıkça belirtilir. Şeytan, belli bir zamana kadar Allah’tan süre istemiş ve kendisine kıyamete kadar mühlet verilmiştir. Şeytana uyanlar cehenneme gireceklerdir.

Şeytan Kimlere Vesvese Verir

Şeytan ancak kendisine uyan, içsel dürtülerinin ve tutkularının peşinde koşan kimseleri etkileyebilir. Onun, Allah’a iman ve itaat etmiş (salih), iyi insan ve samimi Müslümanlara herhangi bir zarar verme gücü yoktur. Allah, insanlara şeytanın düşman olduğunu, kesinlikle onun vesvese ve azdırıcı telkinlerine uyulmaması gerektiğini tavsiye etmektedir.

‘Şeytan sizin düşmanınızdır, siz de onu düşman edinin (Fatır 6)’ Kur’an okunduğu zaman Allah’a sığınan, bütün hayat alanını onun koruması ve egemenliğine teslim eden inançlı ve temiz kalpli insanlar için şeytanın varlığı bir sorun oluşturmaz ‘Kur’an okunduğunda kovulmuş şeytandan Allah’a sığın! Şu da bir gerçek ki iman edip de yalnızca Rablerine güvenenler üzerinde onun bir hakimiyeti yoktur. Onun hakimiyeti, ancak kendisini dost edinenlere ve onu Allah’a ortak koşanlaradır (Nahl 98-100)’

Şeytanın mahiyeti konusunda din bilginleri arasında bir ittifak yoktur; çoğunluğunun görüşüne göre soyut ve latif bir cisimdir. Yer, içer, çoğalır, evlenir,soy,sop edinir. Fakat Kur’an da, şeytanın soyundan olduğu gibi insanlar arasından da onun rolünü üstlenenler şeytan diye nitelendirilir. Görünmez askerleri vardır. İnsanlara korku ve tedirginlik hissi verip bundan etkilenmelerini arzular; bu fayda etmezse bu defa yaptıkları kötülükleri süslemek ve güzel göstermek suretiyle kendisine tabi olmalarını ister. Bu şekilde iblis nazarındaki itibarını yüceltmek için çaba harcar

Şeytana Uymak

İslam, hiçbir şekilde şeytana uymamak gerektiği üzerinde durur. Şeytana tabi olmak, büyük bir değer ve iman zaafıdır. Hele ona tapmak, şeytan adına ayinler yapmak gibi çağımızın hastalıklarına yakalanmak, açıkça Allah’a ortak koşmak demek olup çok büyük bir sapıklıktır Bu, bir kimsenin kendi gerçek düşmanını yüceltmesi, kendi elleriyle kendisini düşmana teslim etmesi ve böylece yok olmayı kabullenmesidir. Dolayısıyla bu bir ahmaklıktır ve zavallılıktır. Bu tür davranışlardan kesin olarak kaçınmak ve korunmak gerekir. Bilinmelidir ki şeytanın insanı mutlak ve yönlendirme gücü yoktur. Ahirette de bu özelliğini itiraf edecektir.

‘(Hesap görülüp) iş bitirilince şeytan diyecek ki : Şüphesiz Allah,size gerçek olanı vaat etti, ben de size ümit verdim ama size yalancı çıktım. Zaten benim size karşı bir gücüm yoktu. Ben,sadece sizi (inkara) çağırdım, siz de benim bu çağrıma hemen koştunuz.O halde beni kötülemeyin, kendinizi yerin. Ne ben sizi kurtarabilirim, ne de siz beni kurtarabilirsiniz.! Şüphesiz daha önce ben, beni Allah’a ortak koşmanızı reddettim.Gerçekten zalimler için elem verici bir azap vardır (İbrahim 22)’

Şeytan, hemen hemen bütün din ve anlayışlarda kötü olanı temsil eder. İnsanlara ıstırap veren, karı ile kocayı ayıran, zulmettiren, acı çektirmekten zevk alan, haksızlığı körükleyen,insanı her türlü insani davranıştan uzaklaştıran bir varlık olarak anlaşılır. Korku kaynağı olarak algılanır. Yeryüzündeki sevgi ve muhabbeti sabote eden bir varlık şeklinde anlaşılır. Tarihte pek az anlayış, şeytanı olumlu bir rolde değerlendirmiştir.

Kaynak: Diyanet İşleri Başkanlığı / İslam’a Giriş Gençliğin İslam Bilgisi / bkz:: 254-257

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.