Namaz Gusül Kur'an Allah Tövbe Vesvese
DOLAR
8,5492
EURO
10,0853
ALTIN
495,52
BIST
1.352
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Bursa
Gök Gürültülü
31°C
Bursa
31°C
Gök Gürültülü
Pazartesi Parçalı Bulutlu
32°C
Salı Parçalı Bulutlu
33°C
Çarşamba Az Bulutlu
35°C
Perşembe Az Bulutlu
35°C
SON DAKİKA
Allah Var Diyorsun Ondan Sonra Yok Gibi Davranıyorsun
Hiç Ölmeyecekmiş Gibi Yaşıyorsunuz
Yetiş Ey Allah’ın Resulü Yıkılıyoruz
Allah Var Diyorsun Ama Yok Gibi Davranıyorsun
Ey İnsanlar…!
Kanaatkar Olmak yada İyilik Yaparım adına Dünya malı Toplamak. Sonuç mu?
Hz Ali’nin Güzel Bir Vaazı
Vakti İyi Değerlendirmek
Her Nefesin Kıymetini Bilmek
Sahi Ya Ne Oldu Bize?
Helal Haram Duyarlılığı Hakkında Vaaz & Diyanet
Fe Eyne Tezhebun (Bu Gidiş Nereye?)
Namaz Konusunda Gevşeklik ve Tembellik Göstermenin Bazı Sonuçları
Salih Bir Amel: Namaz
Hasta Olanlar Nasıl Namaz Kılınır?
Namazda Secdelerden Birisini Unutan Birisi Ne Yapmalı?
Namazda Huşu
Neden Namaz?
Maddeler Halinde Namazı Bozmayan Şeyler Nelerdir?
Namazın Mekruhları Nelerdir?
Kulluk Borcu: Namaz
Namaz ve Nefis
İlmin Fazileti
Namazın Farzları
Namaz Belirli Vakitlerde Müminlere Farz Kılınmıştır (Nisa 103)
Namazın Adabına Uygun Davranışlar
Namaz Kılarken Başka Şeyleri Düşünmek
Çocuğa Doğru Yaklaşım
Namazda Yanlışlıkla Fatiha Süresinden Önce Bir Süre Okuyan Kişi Ne Yapmalı?
Namazın İnsana Kazandırdıkları (vaaz)
Namaza Engel Olan Pislikler
İstenmeyen İmam Namaz Kıldırabilir mi?
Namazın Anlamı ve Manası
Hiçlik Makamı Hikayesi & Nasrettin Hoca
Kul Hakkı ve Kamu Mallarını Korumak
Sabır ve Namaz
Diriliş (Ahmed Günbay Yıldız / O’na Secde Yakışıyor)
Hangisi Aptal…! Berber mi Çocuk mu?
Namaz Kılarken Önüme Birisi Oturursa Nasıl Hareket Etmeliyiz?
Ey Gafil Gel Uyan! Bu Sözlerim Sana
Kurtuluşa Erenler
Abdest & Gusül ve Teyemmüm
Allah’a Yönelmek ve O’nun Yoluna Girmek
Taktilo, Bilgisayar ve Yabancı Dil Bilen Köpek
En Değerli İnsan
İpek Elbise ile Namaz Kılmak Günah Mıdır?
Farz Namazın Son İki Rekatında Zamm-ı Süre Okunursa
Siz Hiç Hayallerinizden Sıfır Aldınız mı?
Namazda Vesvese
Kaza Namazı Nasıl Hesaplanır?
Namaz Hatırlatıldığı Zaman Neden Yaban Eşekleri Gibi Arkanızı Dönüp Kaçıyorsunuz?
İşyerinde İzin Almadan Namaz Kılabilir miyim?
Namazı Huşu ve Huzur İçinde Kılmak
Namaz Kılarken Gözleri Kapatmak Günah mı?
Mantık Bize Ne Öğretir?
Namazı Cem Etmek ve Şartları
Namazda Yapılan Hareketlerin Anlamları
Namazın Önemi
Baloncu ve Çocuğun Hikayesi
Namaz Kılmayan Birisi Nasıl Ölür?

Silm-u Selamet (İslam)

İslam ve Kur'an adlı kardeş web sitemize ulaşmak için Tıklayınız

04.09.2020
0
A+
A-

İslam, silm-u selamet maddesinden gelip, kulun Allah’a teslim olması, O’nun buyruklarına inkiyat etmesi, salim ve emin bir yola girerek selamete yürümesi, herkese hatta her şeye güven vaad etmesi, elinden dilinden kimsenin rahatsız olmaması manasına gelir

İslam; esasları Allah’ın mesajlarına dayanan ve Peygamber Efendimiz (s.a.v) tarafından tebliğ ve temsil edilip yaşanan ve yaşatılan semavi dinin ünvanıdır.

İslam Dini, itikadi (inanç esasları), ameli (ibadetler, muamelat ve ukubat) ve ahlaki hükümlerden oluşur. İşte din, İslam’ın bütün hükümleriyle şube ve fakülteleriyle hayata hayat olmasının ilahi ünvanıdır. Bu itibarla dini sadece inançtan ibaret görenler aldanmış sayılırlar İslam’ın temel ve mebdei iman ve iz’andır. Yabi Ubudiyet hakikatine, aksine ihtimal vermeyecek şekilde inanıp gönlünü Hakk’a bağlamaktır. Zirvesi de, sorumluluklarını, O’nu görüyor ve O’nun tarafından görülüyor gibi kemal-i hassasiyetle yerine getirmek (ihsan) ve yaptığı / yapacağı her işini rıza eksenli görmeye çalışmaktır.

Diyanet Nedir?

Dinin hayata hayat olup temsil edilip yaşanması demektir. Müslim, Müslüman, İslam’ın mesajına teslim olan, boyun eğen, selameti, huzuru temsil eden kimse demektir. Bu ismi Kur’an-ı Kerim’de Allah Teala vermiştir. ‘Bundan önce de bu Kur’an da size Müslüman adını veren O’dur (1). Bu itibarla Müslümana İslamcı demek doğru değildir

Mümin Kimdir?

[ads1]

Emin, güvenilir ve sağlam, Allah’a inanıp tasdik eden, vicdani itiraf ve kalbi izanda bulunan insan demektir. Hususi manasıyla Peygamber Efendimiz’in (s.a.v) getirdiği dine inanıp, bu dini tasdik eden kimsedir. Mümin ile Müslim kelimeleri, aralarında nüans olmakla birlikte birbirinin yerinde kullanılmaktadır. Bunu biraz açarsak eğer mümin;

Sağduyusu, basiret ve feraseti, vahiy ile aydınlanmış dupduru ve tertemiz aklı, engin ve objektif anlayışı, sağlam ve kuşatıcı görüşü, sorumlulukları adına titizlik ve duyarlılığı, kötülüklere karşı azim ve kararlılığı, bütün bir ömür boyu yücelikler peşinde olması ve yüksekleri kollaması, her zaman dipdiri tutabildiği hissi, şuuru ve iradesi, her şeyin özüne nüfuz edebilme hususundaki tecessüsü ve hadiseleri yorumlamadaki derin idraki, Allah’a itimat edip güvenmesi ve insanlar arasından bir güven insanı olarak tanınıp bilinmesi, Hakk’ı gönülden tasdik edip her zaman O’na karşı vefalı kalabilmesi, emanette emin olarak tanınması ve herkesin her zaman başvuracağı bir emniyet insanı şeklinde hatırlanması, hatırlanıp maşeri vicdanca  kabul görmesi, duyulup görüldüğü her yerde Hakk’ın yad edilmesine vesile olması ve semtine uğrayanları haliyle, diliyle O’na yönlendirmesi açısından mutlak zikir kemaline masruftur esasına binaen tam bir tasdik,iz’an ve temsil kahramanıdır.

Dindar Ne Demektir?

[ads2]

İslam dinini inanç, amel ve ahlak olmak üzere bütün şube ve fakülteleriyle inanarak yaşayan, temsil eden kimseye denir. Böyle bir kimse için dinci kelimesini kullanmak yanlıştır.

İmansız amel nifak, imana rağmen amelsizlik de bir fasıktır. Nifak, gizli bir küfür olması itibariyle, affı kabil olmamasına karşılık; fısk ya da fücur (günah işlemek); tövbe istiğfar ve yeniden Hakk’a inabe ile her zaman mağfiret edilebilme ihtimaline açıktır. Bu itibarla, herhangi bir kimse, amel etmese de onun hafife almadığı veya önemsememezlik etmediği takdirde hakkında hep olumlu düşünülmeli ve hemen onun küfrüne hükmedilmemelidir. Aksine, bir kimse, amel etmemenin yanında, Müslüman olmalarından ötürü inananları tahkir ve tezyif ediyorsa elbette ki onun için aynı şeyleri  düşünmek mümkün değildir.

Allah hem bu dünyada hem de ahirette insanı gerçek ve daimi huzura, elemsiz lezzete götürecek bir yol haritasını Peygamber Efendimiz‘in (s.a.v) tebliğ ve temsili ile insanlığa lütfetmiştir. İslam, bu eşsiz, lütfun, ihsanın adıdır. Bu dinde selim akıl ve müstakim düşüncelere göre, insanoğlunun arzu, istek ve beklentileri konusunda herhangi bir boşluk ve cevapsızlık bulunmadığı gibi, tekvini emirler ve onların yorumlanmalarında da herhangi bir çelişki söz konusu olmamıştır.

Ayrıca bütün bunların yanında uhrevi saadet, Hak rızası ve Allah’ı görebileceğimiz vaatleriyle o, mahiyetlerimiz, kabiliyetlerimiz, emellerimiz ve temeyyüllerimize göre planlanmış müstesna bir ilahi sistemdir.

Kaynak: Akademi Araştırma Heyeti / Bir Müslümanın Yol Haritası / bkz: 29-31

(1-Hac 78)

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.